Edutopia – v škole záleží najmä na vzťahoch

Edutopia – v škole záleží najmä na vzťahoch

Vzťahy sú dôležitý bod, na ktorý pri vytváraní rôznych stratégií, osnov a školských pravidiel často zabúdame. Nejde však len o vzťah s učiteľom, ale aj s ostatnými žiakmi v triede. Pokiaľ deti cítia dôveru a blízkosť, začne sa v ich tele uvoľňovať hormón oxytocín, ktorý má veľmi pozitívny vplyv na vývoj mozgu.

Ako niečo také v našich školách dosiahnuť? Napríklad rannými uvítacími ceremoniálmi, pri ktorých učitelia počas alebo po príchode do triedy jednotlivo zdravia každého žiaka. Vytváranie takýchto vzťahov je dôležité pre všetkých. Ak sa totiž v triede podarí vytvoriť príjemné prostredie, pozitívny vplyv to prinesie obom stranám – žiakom aj učiteľom. Aj žiaci pochopia, že učiteľ je osoba, ktorá má svoje lepšie a horšie dni, niekedy môže chybovať a pomýliť sa. Vďaka lepším vzťahom ho za to však žiaci nebudú odsudzovať. Inšpirujte sa i nasledujúcim videom.

Viac k tejto téme nájdete v českom online časopise Perpetuum.

Edutopia – v škole záleží najmä na vzťahoch

ZAUJAL VÁS ČLÁNOK?

Stiahnite si celé najnovšie číslo časopisu DOBREJ ŠKOLY v PDF. A ak podporíte naše úsilie o skvalitňovanie slovenského školstva dobrovoľným predplatným, získate prístup ku všetkým číslam DOBREJ ŠKOLY, ktoré vyšli za 10 rokov.

Stiahnuť časopis v PDF
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on linkedin

Vyberte si rubriku

CK Slniečko