OPŠ 369: Pomôcka pre hráčov rulety

Komentár k OPŠ 368

Máte v triede špekulantov, ktorí vás neustále bombardujú otázkami? Nasledujúca otázka by ich mohla aspoň na chvíľu zabaviť:

Vo väčšine kasín majú návštevníci možnosť zahrať si aj ruletu. Pri nej sa v každom kole pomocou guľôčky náhodne určí číslo od 1 do 37. Hráči vopred tipujú, ktoré to bude číslo, resp. či bude párne, nepárne, červené, čierne alebo či bude patriť do nejakej vopred určenej skupiny čísel. Pri stole, na ktorom sa hrá, je väčšinou umiestnený svetelný panel, ktorý zobrazuje niekoľko posledných čísel, ktoré padli (viď obr.). Na čo slúži hráčom tento panel? Ako ho môžu využívať? Aké číslo by ste tipovali, keby ste hrali ruletu a na paneli „histórie“ by svietili presne tie čísla, ktoré vidno na obrázku?

Komentár

Správna odpoveď je trochu prekvapujúca: panel s históriou vyžrebovaných čísel je úplne nanič. Neexistuje žiadny spôsob, ktorým by ho mohli hráči rulety zmysluplne využiť. Dôvod je jednoduchý: guľôčka, ktorou sa v rulete žrebujú čísla, nemá pamäť. „Nepamätá“ si, aké čísla padli v minulosti, preto tieto čísla nemôžu nijako ovplyvňovať to, aké čísla padnú v budúcnosti. Aj keby napríklad 30-krát za sebou padlo čierne číslo, stále by pravdepodobnosť, že ďalšie číslo bude opäť čierne bola rovnaká ako pravdepodobnosť, že ďalšie číslo bude červené. To, že 30-krát padlo čierne číslo, nemá na guľôčku žiadny vplyv – necíti sa nijako „tlačená“ do toho, aby už konečne padlo červené číslo.

Komentár k OPŠ 368

ZAUJAL VÁS ČLÁNOK?

Stiahnite si celé najnovšie číslo časopisu DOBREJ ŠKOLY v PDF. A ak podporíte naše úsilie o skvalitňovanie slovenského školstva dobrovoľným predplatným, získate prístup ku všetkým číslam DOBREJ ŠKOLY, ktoré vyšli za 10 rokov.

Stiahnuť časopis v PDF
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on linkedin

Vyberte si rubriku

CK Slniečko