OPŠ 371: Problém roku 10000

Komentár k OPŠ 371

Máte v triede špekulantov, ktorí vás neustále bombardujú otázkami? Nasledujúca otázka by ich mohla aspoň na chvíľu zabaviť:

Starší z nás si pamätajú tzv. Millenium Bug – problém, ktorý ľudstvo riešilo koncom 20. storočia, kedy staršie počítačové programy nedokázali správne pracovať s dátumami po 1. januári 2000. Podobný problém čaká ľudstvo po 1. januári roku 10 000 (ak ešte vtedy bude existovať). Mnohé dnešné programy (napr. ani Microsoft Excel) totiž nedokážu pracovať s päťcifernými rokmi. Zaujímavé je, že program Calc (z dielne OpenOffice.org) dokáže správne pracovať s dátumami až po 31. december 32 767. Prídete na to, prečo práve po tento deň? (Nie je to náhoda ani ľubovôľa programátorov.)

Komentár

Čísla sú v počítačových programoch reprezentované postupnosťami núl a jednotiek a programátori musia na každé číslo vopred v pamäti počítača vyhradiť istý počet miest – tzv. bitov. Ak sa napríklad programátori rozhodnú, že na každý rok bude v pamäti rezervovaných 15 bitov, potom počítač dokáže pracovať iba s rokmi, ktoré sa dajú zapísať pomocou 15-miestnej postupnosti núl a jednotiek. 32767 je 215 –1, čo naznačuje, že je to najväčšie 15-miestne číslo v dvojkovej sústave. Na zapísanie ďalšieho čísla (32768) by už bolo potrebných 16 číslic. Program Calc zrejme používa na zápis rokov v letopočtoch 15 bitov. Najväčší rok, s ktorým preto vie pracovať, je 32 767. Našťastie, kým tento rok nastane, máme dosť času naše programy vylepšiť.

Komentár k OPŠ 371