Menej domácich úloh pre španielske deti

Menej domácich úloh pre španielske deti

Španielska blogerka Eva Bailén založila v roku 2015 petíciu, ktorú nazvala Spravodlivé domáce úlohy – španielsky Los deberes justos. Petícia už dnes má 225 199 podpisov a vyústila do celonárodnej debaty o domácich úlohách. Eva oznámila, že jej nejde o to, aby domáce úlohy úplne zmizli. Chce len diskutovať o ich kvalite a miere.

V jednej zo španielskych provincií, vo Valencii, vznikol v decembri roku 2018 prvý reálny zákon o domácich úlohách. Takzvaný Článok 69 hovorí: „Všetky deti a dospievajúci majú právo na to, aby hra tvorila časť ich každodennej činnosti ako nevyhnutný nástroj pre ich vývoj a proces socializácie.“ Zákon hovorí, že školské zariadenie sa musí „snažiť“ o to, aby došlo k naplneniu predošlých riadkov. Priamo ich ale k ničomu nezaväzuje. Napriek tomu stavia právo na voľný čas nad domáce úlohy. Ide o prvý prípad, kedy sa nejaký zákon priamo vyjadruje k tejto téme. 

Viac k tejto téme nájdete v českom online časopise Perpetuum.

Menej domácich úloh pre španielske deti

ZAUJAL VÁS ČLÁNOK?

Stiahnite si celé najnovšie číslo časopisu DOBREJ ŠKOLY v PDF. A ak podporíte naše úsilie o skvalitňovanie slovenského školstva dobrovoľným predplatným, získate prístup ku všetkým číslam DOBREJ ŠKOLY, ktoré vyšli za 10 rokov.

Stiahnuť časopis v PDF
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on linkedin

Vyberte si rubriku

CK Slniečko