OPŠ 370: Mlyny v našom jazyku

OPŠ 370: Mlyny v našom jazyku

Máte v triede špekulantov, ktorí vás neustále bombardujú otázkami? Nasledujúca otázka by ich mohla aspoň na chvíľu zabaviť:

Mlyn je zariadenie (kedysi samostatná budova), v ktorej sa z obilných zŕn vyrába múka. Mlyny už z nášho bežného života takmer vymizli, ale v jazyku ich máme stále dosť. Asi už ste počuli niekoho povedať „kto skôr príde, ten skôr melie“. Nájdite čo najviac prísloví, porekadiel, frazeologizmov či slovných spojení, v ktorých sa vyskytujú slová mlyn, mlynár, mlieť a pod. (Je ich viac, ako by ste si možno mysleli.) A pokúste sa aj vysvetliť, ako vznikli (od čoho sú odvodené).

OPŠ 370: Mlyny v našom jazyku

ZAUJAL VÁS ČLÁNOK?

Stiahnite si celé najnovšie číslo časopisu DOBREJ ŠKOLY v PDF. A ak podporíte naše úsilie o skvalitňovanie slovenského školstva dobrovoľným predplatným, získate prístup ku všetkým číslam DOBREJ ŠKOLY, ktoré vyšli za 10 rokov.

Stiahnuť časopis v PDF
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on linkedin

Vyberte si rubriku

CK Slniečko