Po stopách kráľov i Rimanov – Segovia

Po stopách kráľov i Rimanov – Segovia

Segovia je mesto známe nielen rímskym akvaduktom, ale aj pečeným prasiatkom a zámkom, ktorý inšpiroval Walta Disneyho

Segovia a La Granja sú ďalšie zaujímavé miesta, ktoré sú od Madridu vzdialené asi hodinu cesty autom či autobusom a ponúkajú skvelé zážitky milovníkom architektúry, histórie, umenia aj španielskej gastronómie.

Rimania zanechali v Španielsku po seba trvácnu pečať

Segovia je po Tolede asi najnavštevovanejším mestom v okolí hlavného mesta. Dostanete sa do nej pohodlne napríklad autobusom či vlakom. Cesta autobusom trvá približne hodinu a štvrť a spiatočný lístok vás vyjde na cca 10 eur. Autobusy odchádzajú z autobusovej stanice Moncloa takmer každú polhodinu. Ak však máte chuť ušetriť takmer trištvrte hodinu, vyberte sa do Segovie vlakom. Spiatočný lístok je však drahší, stojí okolo 20 eur. Nevýhodou je, že železničná stanice nie je, na rozdiel od autobusovej, priamo v centre mesta. Vlaky z Madridu do Segovie odchádzajú zo stanice Chamartín. 

Hlavnou pamiatkou, za ktorou všetci do Segovie cestujú, je rímsky akvadukt, ktorý sa do dnešných čias zachoval v nevídanej podobne, napriek tomu, že má viac ako 2 000 rokov. Pôvodne bol 17 km dlhý a do mesta privádzal vodu z rieky Frio. V súčasnosti si popri ňom môžete dopriať asi kilometrovú príjemnú prechádzku alebo sa naň pozrieť z výšky – z mestských hradieb. V jeho blízkosti tiež nájdete sochu vlčice kŕmiacej Romula a Rema, podobnú tej v Ríme. Z autobusovej stanice môžete zamieriť priamo k tomuto úžasnému architektonickému dielu popri reštauráciách a baroch na Avenue Aqueducto. Tá vás privedie na námestie Plaza Azoguejo, na ktorom stojí najvyššia časť akvaduktu (cca 30 m) a nájdete tu aj turistickú kanceláriu, v ktorej si môžete vyzdvihnúť mapu mesta. Na námestí stojí aj najstaršia a najznámejšia reštaurácia Mesón De Cándido, v ktorej môžete ochutnať miestnu špecialitu – conchinillo – čo je malé pečené prasiatko. Keďže však ide o vychytené miesto aj ceny sú tu trochu vyššie. Osobne odporúčam zatúlať sa radšej do menej turistických tapas barov – conchinillo totiž nájdete takmer všade. To pravé by vám mali nakrájať tanierom a potom ho hodiť o zem. Zatiaľ sa mi ho však v takomto prevedení ochutnať nepodarilo. 

Potom namierte vaše kroky do centra starého mesta na Plaza Mayor a ku katedrále zo 16. storočia. Oplatí sa navštíviť ju. Vstupné stojí iba 3 eurá a určite sa v nej zdržíte minimálne polhodinu. Hneď oproti nej sa nachádza môj obľúbený obchodík so suvenírmi, v ktorom si môžete kúpiť azulejos – teda obkladačky. Ja sa snažím ukoristiť si z každého španielskeho mestečka jednu do zbierky. 

Úzke uličky vás potom postupne zavedú k zámočku s názvom Alcázar, ktorý vraj inšpiroval Walta Disneyho – podľa mňa sa však bol trochu inšpirovať aj našimi Bojnicami. Hoci zámok a park pred ním očaria už zvonku treba sa doň ísť aj pozrieť. Vstupné nie je vysoké – 5,50, avšak odporúčam priplatiť si 2,5 eura navyše, pretože v rámci prehliadky tak budete môcť vystúpať do veže po 152 schodoch, z ktorej je skvelý výhľad. Za ďalšie tri eurá si môžete vziať audio sprievodcu, v ktorom sa dozviete mnoho zaujímavých informácií a príbehov z histórie zámku. 

Časťou Segovie, ktorú by ste nemali vynechať je určite židovská štvrť, ktorá sa začína na námestí Plaza del Corpus Cristi, kde sa nachádza aj hlavná synagóga. Architektonicky zaujímavou budovou je aj Casa de los Picos z 15. storočia so 617 pichliačmi z granitu, v ktorej dnes sídli škola umenia a často sa v nej konajú rôzne výstavy. Viac o histórii mesta sa dozviete v múzeu Casa del Sol, ktoré ukrýva viac ako 1 500 artefaktov.

La Granja a kryštálové prekvapenie

Ani nie 20 minút cesty autom či o niečo dlhšie autobusom je od Segovie vzdialené letné kráľovské sídlo La Granja de San Ildenfonso. Ide o barokový palác s krásnymi záhradami, preto túto návštevu odporúčam najmä v jarných mesiacoch, kedy bude všetko v záhrade kvitnúť a 26 fontán sa predvedie v plnej paráde. Okrem toho v parku nájdete aj typický francúzsky labyrint a jazero, z ktorého pochádza všetka voda vo fontánach. Vstupné stojí 9 eur a prehliadka zámku bez záhrad trvá cca 40 minút. Toto sídlo je často prirovnávané k francúzskemu Versailles a ja môžem iba súhlasiť. Jeho súčasťou je aj kráľovská kaplnka Svätej trojice. 

Po prehliadke paláca môžete zamieriť do kráľovských sklární Real Fábrica de Cristales de La Granja, ktoré založil kráľ Filip V v 18. storočí. Okrem nádherných priestorov továrne a rôzneho náradia tu môžete obdivovať obrovskú zbierku výrobkov zo skla a kryštálu a môžete tu dokonca pozorovať remeselníkov pri ich práci či kúpiť si niečo na pamiatku. Miestni sklári používajú techniku, ktorá bola používaná v období španielskej zlatej éry sklárskych výrobkov. 

Hoci je La Granja malým mestečkom, za krátku zastávku stojí aj kaplnka Jána Nepomuckého či niektoré z lokálnych reštaurácií. V tej by ste mali ochutnať tzv. judiones, teda veľké biele fazule, ktoré sa podávajú v podobe hustej polievky s údeným mäsom či perkeltu. Každý rok sa tu 22. augusta koná festival s názvom La Judiada, počas ktorého  sa varí práve táto pochúťka.

Ak si chcete dopriať kompletný kráľovský zážitok, ubytujte sa v miestnom Parador Hotel La Granja. Paradores sú luxusné ubytovania rozmiestnené po celom Španielsku, ktoré sa nachádzajú výlučne v krásnych historických budovách so skvelou kuchyňou a výbornými službami. 

Po stopách kráľov i Rimanov – Segovia

ZAUJAL VÁS ČLÁNOK?

Stiahnite si celé najnovšie číslo časopisu DOBREJ ŠKOLY v PDF. A ak podporíte naše úsilie o skvalitňovanie slovenského školstva dobrovoľným predplatným, získate prístup ku všetkým číslam DOBREJ ŠKOLY, ktoré vyšli za 10 rokov.

Stiahnuť časopis v PDF
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on linkedin

Vyberte si rubriku

CK Slniečko