Toledo – dokonalá symbióza troch kultúr

Toledo – dokonalá symbióza troch kultúr

Hovorí sa, že ak by ste mali stráviť v Španielsku iba jeden deň, treba ho stráviť v Tolede

Možno ste si všimli, že som sa presťahovala do Madridu. Aj článok o Madride príde, ale poďme sa najprv pozrieť do jeho okolia. Letenky do hlavného mesta Španielska sú lacné a okrem tejto metropoly môžete spoznať aj nádherné mestečká v jej okolí, ako sú Toledo, Segovia, Cuenca, Ávila a iné. Budem sa snažiť dať vám najmä praktické tipy, ako si tieto výlety naplánovať lacno a poriadne si ich užiť.

Tri kultúry – tri náboženstvá

Do Toleda sa z Madridu dostanete dvomi spôsobmi – vlakom alebo autobusom. Osobne odporúčam autobus, ktorý je lacnejší a privezie vás na stanicu, ktorá je bližšie k centru mesta. Autobusy odchádzajú približne každú polhodinu zo stanice Plaza Eliptica, kam sa jednoducho dostanete metrom. Spiatočný lístok si kúpite v automate a stojí 10 €. Cesta je rýchla (trvá približne hodinu) a pohodlná – španielske diaľnice aj autobusy sú naozaj stvorené na cestovanie. Ak by ste však chceli vyskúšať španielske rýchlovlaky, cesta do Toleda trvá polhodinu a spiatočný lístok vyjde na cca 23 €. Vlaky odchádzajú z vlakovej stanice Atocha osemkrát denne. Okrem toho toledská vlaková stanica je naozaj krásna – pochádza z 19. storočia a je postavená v maurskom štýle. 

Z autobusovej stanice sa vyvezte do historického centra eskalátorom – šetrite si nohy, v tomto mestečku ich budete potrebovať. Zamierte na námestie Plaza de Zocodover, ktoré bolo v minulosti veľkým trhoviskom a v súčasnosti je centrom spoločenského diania– a pokračujte do kopca
k pevnosti Alcázar de Toledo. V tejto obrovskej budove sa nachádza vojenské múzeum (každú nedeľu je vstup doň zdarma), ktoré sa mi zatiaľ nepodarilo navštíviť, keďže len uličky tohto stredovekého mesta ponúkajú neuveriteľnú pastvu pre oči. Spojenie kresťanskej, židovskej a moslimskej architektúry dostanú každého milovníka histórie a umenia. Od Alcázaru je však krásny výhľad na rieku Tajo a tiež na hrad San Servando, ktorý bol v minulosti okrem iného templárskym kláštorom.

Prvým symbolom troch náboženstiev, ktoré tu spolu fungujú v dokonalej symbióze, je gotická katedrála Primada – platí sa v nej vstupné 10 alebo 12,50 € – podľa toho, či chcete vyjsť aj na jej vežu, avšak zadným vchodom do nej môžete nazrieť aspoň čiastočne zadarmo. V katedrále nájdete pôsobivý hlavný oltár a môžete v nej tiež obdivovať maľby známych španielskych velikánov, ako sú Goya, Velasquéz či El Greco. 

Symbolom arabskej kultúry je zase mešita Cristo de la Luz, ktorú je možné navštíviť s poplatkom 2,80 € (je to poplatok, ktorý sa oplatí investovať, pretože mešita, ktorá vznikla ešte pred kresťanskou reconquistou, má skutočne pôsobivú architektúru), v rámci prehliadky uvidíte aj jeden z krásnych výhľadov na mesto. 

Židovskú kultúru a náboženstvo zase zastupujú synagóga Tránsito, ktorá má pôsobivý kazetový strop a synagóga Santa María la Blanca s typickou mujedarskou architektúrou – ide o spojenie prvkov kresťanskej, židovskej a islamskej kultúry. Táto synagóga je zároveň najstaršou intaktnou synagógou v Európe a datuje sa do 12. storočia. Vstupné do oboch synagóg nie je vysoké, a to 3 €, ale v sobotu do 14.00 a každú nedeľu ich môžete navštíviť zadarmo. Zvýhodnené vstupné do viacerých pamiatok tiež môžete získať vďaka turistickému náramku za 9 €.

Ak vás mujedarská architektúra zaujme, prezrite si aj kostolíky Santa Eulalia a San Sebastian. Avšak najlepším príkladom tohto slohu je kostol Santiago del Arrabal, nazývaný aj katedrála Mudéjar, ktorý sa nachádza v blízkosti brány Puerta de Bisagra, ktorou budete pravdepodobne mesto opúšťať – je to totiž ideálne cesta k autobusovej stanici. Okrem toho, cestou von z mesta budete kráčať popri úžasne zachovalých metských hradbách. 

Päť očarujúcich výhľadov

Toledo ponúka neuveriteľný počet krásnych pamiatok – kostoly, kláštory, veže, múzeá, synagógy i mešity, ale aj krásne scenérie. Jeden deň v tomto meste vám dá priestor uvidieť mnoho, určite je však lepšie rezervovať si naň dni aspoň dva. 

Jeden z najkrajších výhľadov sa pred vami objaví, ak sa prejdete po stredovekom moste Puente de San Martín, nad ktorým sa týči kláštor San Juan de los Reyes, a predstavuje jeden zo vstupov do mesta. Ideálne je sem prísť pri západe slnka. Ďalšou bránou do mesta je Puerta del Sol v blízkosti mešity Cristo de la Luz– keď budete pokračovať po ľavej strane hradieb mesta, naskytne sa vám krásny výhľad na červené strechy domov. 

Ak si chcete pozrieť Toledo z vtáčej perspektívy, určite si dajte námahu s vyšliapaním schodov veže jezuitského kostola San Ildefonso. Tento výhľad naozaj stojí za to. Kostol patrí najkrajším dielam baroka v Tolede a zároveň je druhým najväčším chrámom v meste – hneď po katedrále. Vstupné stojí 3 €. Obľúbený výhľad na rieku Tajo a jej okolie sa nachádza v parku neďaleko synagógy Tránsito a múzea slávneho El Greca. Je to moje najobľúbenejšie múzeum, pretože okrem rekonštrukcie domu, v ktorom tento maliar žil, tu nájdete aj nádherné záhrady. V dome okrem zariadených miestností, nájdete aj zbierku umelcových obrazov, konkrétne portréty Ježiša a jeho apoštolov. Návšteva múzea stojí 3 €, ale – podobne ako synagógy – v nedeľu a v sobotu do druhej poobede je doň vstup voľný. 

Ak je El Greco vašou srdcovkou, určite nemôžete vynechať návštevu kostola San Tomé. Samotný kostol možno nie je až taký zaujímavý, ale ukrýva slávnu renesančnú maľbu Pohreb grófa Orgaza, ktorú si spolu s kostolom môžete pozrieť za poplatok 1,90 €. 

Ak nepatríte k milovníkom umenia, môžete túto zastávku pokojne preskočiť a zastaviť sa v niektorom z mnohých obchodov zo suvenírmi. Ešte v období Rímskej ríše sa v Tolede ťažila železná ruda, z ktorej sa vyrábali kvalitné meče. A práve preto sú meče, spolu s ručne robenými cukrovinkami z marcipánu, najpopulárnejším suvenírom, ktorý si z Toleda môžete odniesť.

Na to, aby ste si pozreli najkrajší výhľad na celé mesto z Mirador del Valle, musíte z Toleda trochu poodísť. Ideálne je, ak sa vyberiete na asi 45-minútovú prechádzku cez most Puente de Alcántara, ktorý tu stojí ešte od čias Rimanov. Dostanete sa tak na opačný koniec mesta, odkiaľ však vznikajú najkrajšie fotky Toleda. Späť do historického centra sa vrátite cez už spomínaný most Puente San Martín. Ak sa vám nechce kráčať, môžete sa odviesť taxíkom na ulicu Carretera de Circunvalación a výhľad si vychutnať bez námahy. Najkrajší pohľad na mesto však budete mať pri západe slnka a večer, keď sa okolie ponorí do tmy
a v meste začnú svietiť svetlá. 

Menu a la Toledo

Ak vás túlanie sa stredovekými uličkami a obdivovanie architektúry, umenia a výhľadov vyčerpá, sadnite si do niektorej z reštaurácií či barov a ochutnajte typickú toledskú gastronómiu. Či už to bude tzv. Venison steak – mäso z diviny – alebo populárne jedlá z prepelice, jarabice či králika, či tzv. Carcamusa – perkelt z bravčového mäsa a sezónnej zeleniny, alebo typická toledská ryba – úhor, určite nešliapnete vedľa. Typickým jedlom je tiež Arroz a la Toledana – teda toledské rizoto robené na bravčovej masti s kuracím mäsom, kalamármi a zeleninou – hoci sa veľmi podobá typickému španielskemu jedlu – paelle, nie je to úplne to isté. 

No a ako dezert si dajte typické marcipánové cukrovinky a pohár vína.

Toledo – dokonalá symbióza troch kultúr

ZAUJAL VÁS ČLÁNOK?

Stiahnite si celé najnovšie číslo časopisu DOBREJ ŠKOLY v PDF. A ak podporíte naše úsilie o skvalitňovanie slovenského školstva dobrovoľným predplatným, získate prístup ku všetkým číslam DOBREJ ŠKOLY, ktoré vyšli za 10 rokov.

Stiahnuť časopis v PDF
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on linkedin

Vyberte si rubriku

CK Slniečko