Zvolebnieva sa

Mohlo by sa zdať, že 29. február je ešte ďaleko, ale verte mi, ono to utečie ako voda. DOBRÁ ŠKOLA je apolitická a nezaoberá sa jednotlivými politickými figúrkami či kauzami. Vzdelávanie a školstvo však predstavujú významné politikum a pokiaľ nás zaujíma ich budúcnosť, je užitočné sledovať politické programy strán v tejto oblasti. Aj preto v našom časopise zvykneme pred voľbami poskytovať stranám priestor na prezentáciu svojich predstáv a zámerov. Nebude to inak ani pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami. Vnímame to ako službu našim čitateľom, ktorých väčšinu tvoria učiteľky a učitelia. Predpokladáme totiž, že pri rozhodovaní o tom, koho vo voľbách podporia, zohľadňujú aj zámery jednotlivých strán v oblasti výchovy a vzdelávania.

V tomto čísle prinášame prvý zo série textov, ktorý možno zaradiť do uvedenej kategórie „predvolebných“. Je ním rozhovor s Michalom Kovácsom – gestorom pre oblasť školstva v novej strane Andreja Kisku Za ľudí. Trojstranový text umožňuje bližšie spoznať samotného Michala Kovácsa, ale zároveň odkrýva všeličo zaujímavé z programových téz strany Za ľudí. Ak to bude možné, predstavíme vám postupne na stránkach DOBREJ ŠKOLY aj ďalších neoficiálnych kandidátov na „horúce kreslo“ ministra školstva. Mám na mysli najmä Juraja Hipša (Spolu), Vladimíra Šuchu (Progresívne Slovensko) a Branislava Grhlinga (SaS), prípadne aj ďalších „tieňových ministrov školstva“.

Ale dosť bolo politiky, ešte si chcem ušetriť pár riadkov na veselú príhodu. Nedávno som sa zúčastnil na bežeckých pretekoch Zoborskou lesostepou. Pred štartom som sa išiel zaregistrovať a vyzdvihnúť si štartovné číslo. Keď som nadiktoval svoje meno, pani za registračným pultom sa rozžiarila: „Vy ste ten pán Burjan? Konečne vás vidím naživo!“ Dosť ma to prekvapilo, lebo nie som zasa až taký známy bežec. Ale ona pokračovala: „Ja som učiteľka. Sledujeme vás! Čítame DOBRÚ ŠKOLU!“ Potešený a povzbudený týmto milým stretnutím som na ten Zobor vybehol ako srnka a neskončil celkom posledný.

Zvolebnieva sa