102 strán, farebná tlač
165 x 235 mm, 1. vydanie (2020)

Cena u nás: 9,70 €

Vladimír Burjan: Pedagóg v galérii

Slávne obrazy ako inšpirácia pre výchovu a vzdelávanie

Známy slovenský odborník na vzdelávanie sa pri svojich návštevách galérií a obrazární necháva inšpirovať slávnymi maľbami, ktoré sa snaží „čítať“ cez optiku pedagogickej profesie či rodinnej výchovy. V známych i menej zná­mych výtvarných dielach hľadá a nachádza rady pre dnešných rodičov a uči­teľov pripravujúcich mladých ľudí na „prevzatie zemegule“.

Niektoré obrazy (Raffaelova Aténska škola, Steenov Učiteľ a ďalšie) priamo zobrazujú školu minulosti a vedú autora k úvahám o premenách, ktoré táto inštitúcia podstúpila a ktoré ju možno ešte čakajú. Iné maľby (napr. Raffae­lov Šalamúnov súd, Rembrandtov Návrat márnotratného syna) pripomínajú dilemy, pred ktorými občas stojíme ako rodičia či učitelia. Na príklade Ika­rov­ho pádu autor ukazuje, že radiť mladým nie je vôbec jedno­duché. Dozvedáme sa, akých pedagogických chýb sa dopustil Daidalos a v čom by naopak mohol slúžiť dnešným rodičom a učiteľom ako vzor.

Názvy ďalších kapitol (Dieťa ako malý dospelý, Pozorujem, teda sa učím, Dospelí ako hrozba pre deti, Panoptikum detských hier, Súkromná hodina fyziky, Hrdina kritického myslenia atď.) dávajú tušiť, že kniha bude užitočná pre všetkých rodičov a učiteľov, ktorí to s výchovou a vzdelávaním detí myslia vážne a sú otvorení inšpirácii aj z takých „neštandardných“ zdrojov, akými sú obrazy a príbehy, ktoré zachytávajú.

192 strán, čiernobiela tlač
130 x 200 mm, 1. vydanie (2020)

Cena u nás: 9,70 €

Vladimír Burjan: Úvahy po zvonení

Krátke zamyslenia o škole, výchove a vzdelávaní

Autor knihy bol jedenásť rokov šéfredaktorom mesačníka DOBRÁ ŠKOLA. Po celý čas písal texty do niekoľkých rubrík v tomto časopise. Jednou z nich bol aj jeho pravidelný stĺpček Úvahy po zvonení.

Do 250 slov sa veľa „múdra“ nezmestí, takže niektoré úvahy môžu pôsobiť trochu skratkovito či nedokončene. Jeden z princípov Daltonského vzdelávacieho plánu však hovorí: „Čo môže robiť žiak, nemá robiť učiteľ.“ V.ladimír Burjan túto zásadu uplatňoval aj pri písaní svojich postrehov – čo si môže hlbšie premyslieť čitateľ, nemá za neho premýšľať autor. Preto väčšinou iba otvára tému, kladie otázky a ponúka podnety pre reflexiu pedagogickej práce. Tú totiž považuje za mimoriadne dôležitú.

Zo 139 úvah, ktoré vyšli v DOBREJ ŠKOLE, sa do knihy dostalo 110. Sú rozdelené do 11 tematických kapitol: Slová, Ciele, Učivo, Metódy, Klíma, Výchova, Učitelia, Žiaci, Rodičia, Systém, Budúcnosť. Úvahy sú doplnené 39 autorovými editoriálmi z DOBREJ ŠKOLY.

Texty Vladimíra Burjana sú cenným podnetom pre skúmanie výchovy a vzdelávania v širších kontextoch. Autor sa v nich nebojí občas uletieť aj poriadne ďaleko. Riadi sa zrejme názorom francúzskeho filozofa Gillesa Deleuze, že „myslieť znamená myslieť inak.“