Pozvánka na interaktívnu výstavu Hravá hlava v Bibiane

Na začiatku každého projektu je nápad, a ten sa rodí v hlave.

Jeden nápad sa zrodil v hlave dvoch českých autorov knihy Davida Bohma a Ondřeja Buddeusa a dali jej názov Hlava v hlavě. Pozoruhodný názov, však? V skratke znamená, že o hlave premýšľame zase len v našich hlavách. V knihe je množstvo obrázkov a myšlienok o ľudskej hlave, ktoré nás inšpirovali…  A tak jedným z nápadov v Bibiane bolo vytvoriť výstavu Hravá hlava inšpirovanú touto knihou. Požičali sme si niektoré obrázky a myšlienky o tejto najdôležitejšej, najzaujímavejšej a najatraktívnejšej časti ľudského tela.

Ale Hravá hlava… Čo to znamená, dá sa vôbec s hlavou hrať? Príďte sa presvedčiť! Dá sa hrať  so zmyslami, s vráskami, očami, rôznymi podobami hlavy, so slovnými spojeniami o hlave a ďalšími vecami, ktoré s hlavou súvisia. A naozaj ich nie je málo… Tak prijmite srdečné pozvanie na hlavu, pod hlavu, nad hlavu i do hlavy… Čaká vás jedinečné dobrodružstvo!

Prvá kapitola – U Sherlocka Holmesa

Vitajte v detektívnej kancelárii! Veľký model hlavy s čiapkou Sherlocka Holmesa vám ponúka nahliadnutie a preskúmanie zmyslov – nosa, úst, uší, očí, ale aj mozgu. Načo máme nos a ústa, načo slúžia uši, oči a riaditeľstvo hlavy – mozog? Čo tvorí tieto orgány? Povedzme, že podorgány, o ktorých si viac prečítate na mapách na stenách.

Skúmanie zmyslov, ale aká by to bola detektívna kancelária bez vyšetrovania páchateľa? Vyšetrovací stôl poslúži, aby si oproti sebe sadli svedok a detektív a pustili sa do práce. Svedok popisuje časti tváre páchateľa a detektív ho hľadá. Bingo – našiel podobu páchateľa a identifikoval ho! Spolupráca svedka a detektíva je veru veľmi dôležitá…

Už ste počuli, že uši a nos nám rastú a vrásky na tvári pribúdajú celý život? Ale oči nám nerastú! Prečo to tak je, zistíte z tabuliek na stene. Zároveň si vyskúšate, ako by to vyzeralo, keby nám oči rástli. To by bolo vskutku komické!

Druhá kapitola – 50 hláv

Komické sú aj niektoré podoby hlavy. My sme pre vás vybrali takmer 50 hláv, ktoré na stenách visia zarámované ako obrazy v galérii. Porozhliadnite sa a určite nám dáte za pravdu, že sú to hlavy od výmyslu sveta. Hlavy filmové a rozprávkové, hlavy hračkárske a neskutočné, strašidelné, utešené, umelecké, ale i masky… Máte chuť si vytočiť hlavu? V Bibiane to je možné. Vytočte si hlavu na rulete! Nie svoju, nejakú, ktorá visí na stene a nájdite ju podľa názvu!

Názvy môžete dať aj grimasám, ktoré sú taktiež v tejto miestnosti. Už ste počuli, že koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom? Spisovateľ Ondřej Buddeus tvrdí, že koľko grimás vieš, toľkokrát si človekom a má veľkú pravdu. Hovoria o tom fotografie dievčaťa Dorotky, ktoré sa so svojou tvárou doslova zahralo. Zahrajte sa aj vy so svojou tvárou pred zrkadlom! Veď sme na výstave Hravá hlava, a na tej je to nielen dovolené, ale priam nutné!

Tretia kapitola – Nakresli si hlavu

Už ste kreslili hlavu? Tí, ktorí to už skúsili, určite potvrdia, že to vôbec nie je jednoduché. Tí, ktorí nie, si môžu kresbu hlavy vyskúšať podľa živého modelu, podľa busty (hlavy sochy) alebo podľa vlastnej hlavy v zrkadle. Vtedy vzniká autoportrét. Teda nie portrét auta, ale portrét vlastnej tváre. Takto sa pokúsite o realistické hlavy, ale my si v tomto ateliéri vytvoríme aj abstraktný obraz. Otočte sa chrbtom k tabuli a kriedou vyznačte vrch hlavy a krk. Tak si nielen odmeriate svoju hlavu, ale z čiarok vznikne zaujímavý obraz. Tu ale kreslenie hlavy nekončí… Keď budeš pri bazéne alebo na pláži, skús hlavu nakresliť do piesku, vyskladať ju z kamienkov, nakresliť ju podľa odrazu vo vode alebo podľa tieňa, ktorý vrhá. Aké jednoduché – zabaviť sa s hlavou môžete takmer všade.

Štvrtá kapitola – Hlava dubová

Hravá hlava je aj o slovných spojeniach o hlave: točí sa mi hlava, horí mi hlava, hlava v oblakoch, zadebnená hlava, hlava dubová, kapustná hlava, chrobák v hlave, hlava ako melón, na hlavu postavené. So všetkými týmito hlavami sa môžete zahrať v galérii a zistiť, čo jednotlivé slovné spojenia v skutočnosti znamenajú. Na tabuľkách máte priestor nakresliť ďalšie slovné spojenia, ktoré vám ponúkame alebo ktoré si pamätáte. Alebo také, ktoré často používate.

Piata kapitola – Na návšteve v Gebuľovej

Vitajte v obci Gebuľová! je uvítacia tabuľka, ktorá dostala meno podľa gebule. A všetci vieme, čo to znamená. Aká by to bola Gebuľová, ktorá by nemala svoju vlastnú Hlavozem v podobe mapy! Hlavozem aj iné obrazy na výstave sú reprodukcie ilustrácií Davida Bohma, ktorého sme už spomenuli. Názvy miest a vodných tokov na mape taktiež nesú názvy zložené zo slov, ktoré súvisia s hlavou. Objav ich! A keďže sú v češtine, vymysli niektoré v slovenčine. A čo je postavené v mestách? No predsa žmurkajúce Hlavodomy! Keď vstúpite do jedného z nich, môžete v ňom modelovať hlavy z plastelíny alebo skladať fantazijné hlavy z ponúknutých komponentov. A tak opäť nevznikne nič iné, ako Hravé hlavy.

Veľa zaujímavých informácií si prečítate v oknách Hlavodomu. Veď výhľad z okien Hlavodomu by mal byť zas len na hlavu…

Na začiatku každého projektu je sen, a ten sa rodí v hlave. A stane sa skutočnosťou, ak budeme komunikovať a pýtať sa. Ondřej Buddeus, autor niektorých textov na výstave, ktoré sme pre vás preložili z češtiny do slovenčiny, nás vyzýva, aby sme boli čo najviac zvedaví…

Naše putovanie zákutiami hlavy zďaleka nekončí. Mnoho ďalších myšlienok môžete objaviť napríklad premýšľaním o hlave alebo v knihe Hlava v hlavě z českého vydavateľstva Labyrint. A čože, keď je v češtine, veď môžeme použiť hlavu! A nezabudnite, že o hlavu sa treba starať zvnútra i zvonka!

Námet a scenár výstavy pripravila Katarína Kosánová, výtvarno-priestorové riešenie spracovala Barbora Peuch a dramaturgiu viedla Valéria Marákyová.

Výstavu Hravá hlava môžete navštíviť až do 18. septembra 2022.

Pozvánka na interaktívnu výstavu Hravá hlava v Bibiane

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top