Únik z riaditeľne? Aha, učiteľská Escape room!

escape room pre učiteľov

Zásady únikovej hry známej ako Escape room sa rýchlo udomácnili aj v oblasti školstva. Predovšetkým v čase dištančného vzdelávania sofistikované „únikovky“ prenesené do online sveta rozvíjali u žiakov mäkké zručnosti. Marek Kmeť a Petra Gubišová pridali ešte jeden level navyše. Ich cieľovou skupinou nie sú žiaci, ale učitelia. A priestor, z ktorého unikajú, sú ich vlastné triedy (a možno aj riaditeľňa). Zábavný teambuilding? Možno. Ale s vysokou pridanou hodnotou.

Priznám sa, že miera očakávaní pred Escape room v réžii Educonu bola nižšia ako miera obáv. S podobnými pocitmi vstupovali do hry viacerí kolegovia. Trocha unavení a vzájomne odcudzení po celom školskom roku poznačenom online vzdelávaním. Marek a Petra sú však odborníci. Citlivo vnímajú potreby kolektívu. V EDUCONE sa dlhodobo venujú rozvoju jednotlivcov aj tímov. Ich komplexný program Ponorka v tíme bol zaradený medzi inovatívne iniciatívy Generácia 3.0 a príklady dobrej praxe To dá rozum.

„Naším cieľom je, aby ľudia pracovali v tímoch, kde je motivujúce prostredie a inšpirujúca atmosféra, pretože rozvoj ľudí nás baví,“ zdôrazňuje Marek Kmeť pri každej aktivite pre školské kolektívy.

Úniková hra Escape room od Educonu príjemne prekvapila. Do miestností sme vstupovali s vedomím, že hoci jednotlivo neuspejeme, spoločný cieľ aj tak dosiahneme. A to na záver spojením všetkých indícií a zúčastnených hláv. Potrebná dávka súťaživosti a adrenalínu sa dostavila takmer okamžite. Obtiažnosť úloh príjemne lavírovala medzi mierne náročnou a náročnou, bolo potrebné zapojiť logické myslenie a unikať s humorom, staršie kolegyne si pochvaľovali nešportové zameranie úloh. Napriek absencii fyzických výkonov sme sa zapotili, veď čas bol neúprosný, výzvy rozsiahle. A v úvode spomínaná pridaná hodnota? Rébusy v jednotlivých miestnostiach ulahodili učiteľskému oku aj odbornému zameraniu kolegov. Tí oceňovali sofistikované formy zadaní a uplatnenie medzipredmetových vzťahov. Kolegyne v medzičase riešenia plánovali prispôsobenie zadaní svojim žiakom, a tak nečudo, že pozornosť niekedy kolísala a rébus sme nevyriešili. Nikomu to však neprekážalo. Nálada sa dvíhala a počiatočnú nevôľu prevalcovalo nadšenie a kreativita.

Záver? Ostali sme nad vodou. Nepotopili sme sa. Nikto nikoho. Truhlicu s pokladom sme otvorili a pripravené bohatstvo sme si plnými dúškami vychutnali. Pridaných hodnôt bolo nakoniec viac ako sa zmestí do týchto riadkov. Viac bolo aj úvodných a záverečných aktivít pred a po úniku z miestností. Viac ako tri hodiny s Petrou a Marekom, ktorí hrou sprevádzajú, ubehli veľmi rýchlo. Ak teda chcete uniknúť z únavy v kolektíve (alebo z kolektívu), pokúste sa v tejto nenáročnej a príjemnej aktivite s nimi.  Budete spokojní.

Únik z riaditeľne? Aha, učiteľská Escape room!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top