Ako napredovať (nielen) v anglickom jazyku počas leta

ako sa učiť jazyky

Čas letných prázdnin je pre žiakov hlavne o oddychu, načerpaní nových síl do nového školského roka, spoznávaní blízkych a vzdialenejších destinácií či zbieraní nových zážitkov a dobrodružstiev s rodinou a priateľmi. Pre všetkých školákov môže byť toto obdobie aj časom, kedy môžu aktívne napredovať aj v niektorých školských aktivitách. Pre tých, ktorí by sa chceli aj počas prázdnin zdokonaľovať v anglickom (či inom cudzom) jazyku ponúkame niekoľko tipov, ako využiť tieto voľné dni naplno.

1. Neodstrihni sa

Počas dvoch mesiacov letných prázdnin sa úplne neodstrihni od anglického jazyka, buď s ním v kontakte aspoň v nejakej miere. Hoci dva mesiace nie sú dlhá doba, počas tohto obdobia sa dá veľa stratiť, ale rovnako aj veľa získať a posunúť vpred. Nájdi si niečo, čo ťa bude baviť – seriály, videá, pesničky, appka či stránka so zaujímavými článkami, alebo kniha, ktorá ti už nejaký čas leží na poličke. Dnešná doba umožňuje vybrať si zo širokej ponuky, kdekoľvek sa počas prázdnin nachádzaš a čokoľvek robíš. Nepotrebuješ k tomu učiteľa, ktorý ťa bude sprevádzať. Môžeš si zvoliť aktivity, ktoré budú baviť teba. Určite to zvládneš.

2. Využívaj čas múdro

Čas letných prázdnin je aj o tom, že máme veľa voľného času a niekedy nevieme, čo s ním. Zaplň tieto voľné chvíle niečím, čo súvisí s anglickým jazykom. Počas daždivých večerov si pozri sériu filmov v originálnom znení, na dovolenku si zober anglickú knihu, cestou do destinácie si vypočuj zaujímavý podcast, počas večere v reštaurácii sa s priateľmi zahraj na zahraničných turistov, pozri si vlog tvojho obľúbeného youtubera, zahraj si online počítačovú hru s priateľmi zo zahraničia, popočúvaj si rádio z niektorej z anglicky hovoriacich krajín. Využi voľný čas múdro.

3. Buď aktívny

Každá aktivita, ktorú vykonávame nás niekam posúva, aj keď často nevidieť výsledky hneď. Ak urobíš počas prázdnin čokoľvek navyše, v sumáre ťa to posunie vpred a prejaví sa to v tvojich jazykových schopnostiach. Ak budeš tráviť prázdniny v zahraničí, hovor čo najviac anglicky, buď aktívny. Ak ostaneš doma, nájdi si prostriedky, ktoré máš rád a buď aktívny v napredovaní. V každej schopnosti alebo zručnosti napredujeme jedine vtedy, ak ju aktívne rozvíjame.

4. Rob to pravidelne

Nemusíš stráviť každý deň hodiny čítaním kníh, pozeraním filmov, sledovaním videí či vypisovaním si slovíčok z článku, ktorý si prečítaš na internete. Rob veci v menších dávkach, ale pravidelne. Pravidelnosť je najdôležitejšia pri učení akéhokoľvek jazyka. Urč si reálnu výzvu, čo chceš dosiahnuť do konca letného obdobia a drž sa tvojho plánu. Pravidelnosť prináša progres a vo finále aj výsledky. Ak rád čítaš knihy, prečítaj si každý deň 5 strán alebo sa venuj čítaniu 15 minút. Ak rád sleduješ filmy na Netflixe, pozri si týždenne 3 alebo 4 filmy. Pre čokoľvek sa rozhodneš, rob to pravidelne. Na konci leta budeš mať v sumáre desiatky až stovky minút, ktoré si venoval rozvoju svojich jazykových schopností.

5. Užívaj si leto

Leto je hlavne o oddychu. Každý potrebuje vypnúť. No prílišná pasivita a lenivosť škodí. Užívať sa dá aj tak, že spojíš príjemné s užitočným. Nájdi si preto to, čo je pre teba v cudzom jazyku atraktívne a venuj sa tomu počas aktívneho oddychu. Ak rád píšeš, môžeš si zaviesť denník. Každý deň si v ňom zaznamenaj svoje dobrodružstvá, ktoré budeš zažívať počas tvojich voľných dní. Na konci leta z toho môže vzniknúť zaujímavá kôpka príbehov. Po návrate do školy sa s nimi pochváliš spolužiakom. Tvojej angličtinárke sa rozžiaria oči tiež. Svoje myšlienky si zapisuj samozrejme v angličtine. A ak sa chceš rozvíjať najmä tvoje komunikačné zručnosti, nahrávaj si svoje zážitky z prázdninových dní na Padlete. Nikto ťa nebude kontrolovať, či si urobil nejakú chybu pri rozprávaní. Po lete budeš smelší v rozprávaní aj v škole pred spolužiakmi.

Moja učiteľka nemčiny, na ktorú rád spomínam, nám raz na gymnáziu povedala myšlienku, ktorá vo mne rezonuje dodnes. Často ju opakujem aj mojim žiakom. Jej hlavným posolstvom bolo: Akýkoľvek jazyk, ktorý sa učíme, budeme ovládať reálne až vtedy, ak sa pristihneme, že v ňom uvažujeme a premýšľame v ňom. Mala vo veľkej miere pravdu. I tento čas letných prázdnin nám môže pomôcť k tomu, aby sme pomalými krokmi smerovali k tomuto cieľu. Nikto z nás nemusí byť profíkom v anglickom či inom jazyku. Učme sa ho a rozvíjajme aj v tomto období hlavne pre dobrý pocit, že ho budeme vedieť kedykoľvek použiť – predovšetkým v bežnej komunikácii, pri cestovaní, v práci, štúdiu či v kontakte s priateľmi. 

Ako napredovať (nielen) v anglickom jazyku počas leta

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top