Čaj o piatej

Jedinečné podujatie, ktoré vymyslela študentka gymnázia, a organizovala ho už štvrtýkrát

„Myšlienka Čaju o piatej vznikla v rámci predmetu podnikanie v cestovnom ruchu a súťaže Môj projekt pre región. Chceli sme vymyslieť niečo nové, niečo, s čím by sme uspeli…“  tak znela Laurina odpoveď na otázku, čo ju inšpirovalo na vytvorenie dnes už úspešného projektu, v ktorom sa stretávajú bývalí úspešní absolventi školy. „Keďže mal tento nápad na krajskom kole úspech, prezentovala som ho aj na celoslovenskom kole. Podmienkou bolo, že projekt, ktorý sme vymysleli, mal byť aj reálne uskutočnený. A tak sme sa pustili do príprav a organizácie,“ spomína Laura. Vzápätí hneď dodáva: „Nikdy predtým som takéto podujatie neorganizovala, takže to bola pre mňa veľká zodpovednosť. Priznám sa, že som vôbec nevedela, čo mám očakávať, či budeme mať úspech a či sa vôbec niekto príde na podujatie pozrieť, a ak áno, aké bude mať publikum reakcie.“  To ešte netušila, aký úspech zožne dnes.

Nečakaný úspech prvého ročníka

Písal sa rok 2016. Brány kultúrneho domu sa otvorili neznámemu podujatiu. Ľudia sa o ňom dopočuli v rozhlase alebo dočítali v novinách. Niektorí prišli zo zvedavosti, iných prilákali známe tváre z obrazovky. V tej dobe by nikto nebol povedal, že sa Čaj o piatej  stane tradíciou. Za štyri roky sa predstavilo množstvo rodákov z mediálnej, športovej, politickej či hudobnej sféry. Divákov obohatili o svoje zážitky a skúsenosti, no mnohokrát počas rozprávania vtipných historiek dokázali, že aj oni sú len obyčajní ľudia. Inak to nebolo ani v roku 2019. Všetkých privítala osvedčená moderátorská dvojica – Laura Kováčová, autorka projektu, a Adam Marenišťák, študent herectva. Obaja úspešní absolventi nášho gymnázia. Prvými hosťami boli genetička Denisa Weis a Samuel Goda, odborník na zahraničnú politiku. Pani doktorka obecenstvu priblížila, ako sa k svojej práci dostala a že ani práca genetika nemusí byť len o bielom plášti v laboratóriu. Počas svojej kariéry totiž navštívila množstvo zaujímavých miest, no najviac porozprávala o Filipínach, ktoré ju naučili vážiť si maličkosti. V hľadisku mala množstvo známych, ktorí ju poznajú ešte z mladosti, no svojím rozprávaním rozhodne zaujala aj mladšie generácie. Napokon aj knižku o genetike, ktorá bola výhrou anketovej otázky, získal malý chlapec. Po nej slovo dostal Samuel Goda, ktorý sa venuje zahraničnej politike. Ľudí z tejto sféry však vôbec nepripomínal. Bol veľmi uvoľnený, otvorený a ako sa hovorí – úplne normálny muž zo Záhoriec. Nuž, predstava o ľuďoch, ktorí sa pohybujú v politických kruhoch, je asi dosť skreslená. 

Ľudia sa chcú o úspešných rodákoch a absolventoch školy dozvedieť viac

Po dvojici politika verzus veda sa do horúceho kresla posadil tréner a volejbalista Štefan Chrtiansky spolu so špeciálnym hosťom tohto ročníka, aktuálnou študentkou gymnázia a powerlifterkou Rebecou Ficekovou. Rozprával o svojich zlatých športových časoch, kedy ešte on sám ako hráč získal množstvo titulov, no dnes ako tréner nie je o nič horší a jeho tím Hypo Tirol Innsbruck dosahuje výsledky medzinárodnej úrovne. Prekvapením večera ale bola Rebeca, ktorá nezaostáva za svojím „čajovým“ partnerom. V šestnástich rokoch sa začala aktívne venovať silovému trojboju a za dva roky stihla nazbierať desať majstrovských titulov a pokoriť niekoľko svetových rekordov. Rebeca sa tiež môže chváliť účasťou na pretekoch v Anglicku, Fínsku či Maďarsku. 

Potom sa na javisku sa ukázalo posledné duo večera. Tvorila ho návrhárka Vivien Babicová a moderátor Vratko Sirági. Najprv sme sa presunuli do sveta módy. Vivien sa s divákmi podelila o svoje úspechy, ktorým predchádzala tvrdá drina. Ako sama povedala, dostať sa na vysokú školu bolo veľmi ťažké a už vtedy si uvedomovala, že vedieť sa pekne obliecť na vyštudovanie tohto odboru nestačí. Nakoniec sa jej to však podarilo a dnes sú jej modely známe na Slovensku i v Čechách. Najväčší úspech a dopyt stále žne jej kabelkový vynález, tzv. seatbelt bag. Ide o crossbody kabelku, ktorá je veľmi praktická a vhodná aj pre dámy, ktoré nie až tak rady experimentujú. Ukázala nám aj svoju absolventskú kolekciu, no oko laika jej asi veľmi nerozumelo. Autorka vysvetlila, že pri svojej tvorbe kladie dôraz hlavne na funkčnosť a pohodlnosť modelov, aby boli vhodné aj na bežné nosenie.

 Od návrhárskeho sveta sme si odskočili do mediálneho. Priblížil nám ho sympatický mladý muž, plný pozitívnej energie, ktorý rozprával o svete televízie. Vratko je moderátorom relácie Teleráno, ktorú vysiela televízia Markíza, no objavil sa už aj v seriáli Susedia. Na otázku, kedy v ňom skrsla prvá myšlienka na túto prácu, odpovedal: „Keď som na stužkovej dostal príležitosť moderovať a držal som mikrofón prvýkrát v ruke, uvedomil som si, že toto je asi to, čo by som chcel robiť.“  Jeho sen však zaliezol na nejaký čas do úzadia, no po vyštudovaní politológie sa k nemu opäť vrátil. 

Kto stojí za úspechom podujatia?

Na znak blížiaceho sa konca večera sa stretli všetci hostia spolu na pódiu a vychutnali si obrovský potlesk publika. Za úspechom Čaju o piatej stojí početný tím na čele s autorkou projektu Laurou Kováčovou, Miroslavou Čopovou, učiteľkou predmetu podnikanie v cestovnom ruchu, a Jaroslavom Horváthom, riaditeľom gymnázia. Na záver pripájam ešte autorkino poďakovanie: „Ďakujem gymnáziu, že mi dalo v minulosti možnosť prezentovať môj nápad a že mi aj naďalej umožňuje podieľať sa na príprave podujatia. Som rada, že sa nám od prvého ročníka až doteraz stále darí skladať takú zostavu hostí, ktorá divákov priláka a zaujme.“  Bez Laurinho nápadu a kreativity by sa dnes čajoví priaznivci nestretli v kultúrnom dome už po štvrtýkrát

Čaj o piatej

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top