Perpetuum: Ako zvládnuť vyučovanie, keď sa zatvoria školy – tipy na online aplikácie

Ako zvládnuť vyučovanie, keď sa zatvoria školy: tipy na online aplikácie

Aj vaša škola pravdepodobne stojí pred rozhodnutím, ako sa prispôsobiť aktuálnym opatreniam vlády o dočasnom uzavretí škôl. Či už budete túto záležitosť riešiť centrálne, alebo rozhodnutia a priebeh vyučovania prenecháte individuálne každému učiteľovi, prinášame vám niekoľko tipov, ako sa s celou situáciou s prehľadom a úspešne vyrovnať.

E-learning totiž už dávno nie je iba v plienkach a k dispozícii máme veľké množstvo ciest, ako potrebné informácie a materiály k deťom a študentom doručiť. Niektoré aplikácie a stránky navyše v reakcii na momentálne vzniknutú situáciu sprístupňujú svoje bežne platené služby úplne zadarmo. Pozrite sa, akými možnosťami disponuje.

Článok bol pôvodne uverejnený na Perpetuum.cz.

Cez aké aplikácie komunikovať a zdieľať materiály

 • Google Classroom – ako ideálna platforma pre vzniknutú situáciu sa zdá byť Google Classroom, ktorá ponúka ľahký spôsob zdieľania materiálov medzi učiteľmi a žiakmi. Podrobnejšie vysvetlenie nájdete v tomto článku.
 • Jednoduché zdieľanie materiálov je možné aj cez Google Docs – služba umožňuje aj ich editovanie a správu, je úplne zadarmo a poskytuje veľké úložisko.
 • Dokumenty môžete svojim žiakom jednoducho zdieľať aj cez Dropbox.
 • Ak už máte svoj účet Google, budete mať automaticky tiež prístup k ich službe Google Hangouts, ktorá je obdobou známejšej služby Skype. Google Hangouts umožňuje videohovory, hovory alebo klasický chat.
 • Microsoft Teams sa hodí pre videohovory, zdieľanie súborov alebo spoločné chaty. Ako ho používať pre školské účely sa dozviete tu.
 • WhatsApp – mnoho žiakov ho už má nainštalovaný v mobilných telefónoch, riešením môžu byť hromadné hovory alebo aj skupinové (triedne) konverzácie.
 • Skype – asi najznámejšia komunikačná online služba, ktorou disponujú väčšiny domácností. Pre väčšinu detí i učiteľov tak používanie aplikácie Skype pravdepodobne nebude nič nové a neznáme. Problémom pri skupinových hovorov by mohlo byť nedostatočné internetové pripojenie niektorého z účastníkov, a tým pádom aj nízka kvalita hovoru.
 • Ak by ste chceli svojim študentom zdieľať svoju PC obrazovku, vyskúšajte službu Discord. Jej primárna cieľovou skupinou sú hráči počítačových hier, ale nenechajte sa tým zmiasť, skvele poslúži aj na vzdelávacie účely.
 • Hojne rozšírený je aj český systém pre školskú administratívu a komunikáciu s rodičmi a žiakmi Bakaláři, ktorý umožňuje klasické zadávanie domácich úloh, čo mnoho učiteľov využíva aj počas  normálneho chodu školy.
 • Ak ovládate angličtinu, možno je pre vás ideálnym variantom platforma Edmodo. Platforma umožňuje napríklad efektívne rozosielanie materiálov alebo posielanie správ študentom.
 • Ak by ste sa so svojimi študentmi radi stretli v rámci videokonferencie, bezplatne je to možné uskutočniť napríklad na Jitsi.org.
 • Pre vytvorenie vlastných kvízov a hier poslúžia webové aplikácie Quizizz alebo Quizlet (Quizlet je tiež skvelý na precvičovanie anglických slovíčok).
 • Priamo pre školské účely je tiež vytvorená aplikácia Socrative, ktorá podobne ako dve predchádzajúce služby umožňuje vytváranie kvízov, pri ktorých môžete jednoducho sledovať jednotlivé výsledky všetkých svojich študentov.
 • Svoje vlastné hravé a farebné kvízy môžete tvoriť tiež na portáli Kahoot. Ten dokonca vďaka vírusovej situácii sprístupnil svoje inak prémiové služby učiteľom a študentom v oblastiach, kde sú školy zatvorené.
 • Pre posielanie súborov veľkých veľkostí použite napríklad Úschovňu alebo WeTransfer.

Weby na precvičovanie a preberanie nového učiva

 • Khan Academy – vzdelávací web s interaktívnymi videami z predmetov, ako je biológia, chémia, matematika, ekonómia a ďalšie. Web od nedávna existuje aj v podobe mobilnej aplikácie.
 • Scio do odvolania uzavretia škôl sprístupnilo zadarmo cez 500 online testov z matematiky (a češtiny). Testy sú určené pre žiakov 3. až 9. ročníkov a zaberú 10 až 20 minút.
 • Youtube videá – kvalitné vzdelávacie kanály je možné ľahko vyhľadať po zadaní témy priamo vo vyhľadávači. Ak vaši žiaci zvládajú angličtinu, určite odporúčame kanál The School of Life (k videám je možné dodať titulky). Ďalšie tipy na youtube videá nájdete v tomto článku.
 • Isibalo – pre matematikárov, fyzikárov a chemikárov existuje platforma zameraná na výukové videá priamo pre ich predmety. Web ponúka zrozumiteľne vysvetlené učivo vo videách, ale aj príklady na precvičenie.
 • Ak učíte matematiku na strednej škole, bude sa vám hodiť Techambition – v reakcii na uzavretie škôl umožňuje ich služby využívať zdarma. Svojim študentom môžete zadávať matematické príklady a detailne sledovať, ako sa im darí ich vypracúvať.
 • Matematiku pre 1. – 9. ročník základných škôl v hravej forme ponúka Matika.in, finančnú gramotnosť zase Zlatka.in, gramatiku Gramar.in a zemepis Geograf.in.
 • Nabla.cz sa zameriava na biológiu, fyziku, matematiku, chémiu a programovanie. Špeciálne sekcie sú dokonca pripravené aj pre maturantov.
 • Chemikári určite ocenia portál Prvky.com, kde nájdu výklady určitých kapitol alebo interaktívne tabuľky prvkov.
 • Ďalšie precvičovanie učiva, ako už sám názov napovedá, ponúka napríklad Drillandskill.cz.
 • Precvičovanie učiva je možné tiež cez platformu Umímeto.cz, momentálne je k dispozícii angličtina, nemčina, matematika, programovanie alebo cvičenia zamerané na fakty.
 • Čítanie, angličtinu a španielčinu si žiaci môžu na mobile alebo tablete precvičovať na Včelce. Interaktívne cvičenia sú obzvlášť vhodné pre deti so špecifickými poruchami učenia alebo pre cudzincov.
 • Matematiku pre 1. a 2. stupeň základnej školy môžete precvičovať aj na Onlinecvičení.cz.
 • Zapojiť prvky počítačových hier do výučby si môžete skúsiť vďaka Minecraft for Education. Áno, ide o verziu obľúbenej PC hry prispôsobenej pre vzdelávacie prostredie. O tom, ako hra nájde skvelé uplatnenie pri výučbe programovania alebo chémie, si môžete prečítať tu. Formulár, vďaka ktorému budete môcť Minecraft využívať zadarmo až do konca júna dištančne nájdete pod týmto odkazom.
 • Pre žiakov prvého stupňa základných škôl má využitie portál Školákov.eu.
 • Nakladateľstvo Fraus vďaka vládnemu opatrenia sprístupňuje zdarma všetky svoje elektronické učebnice pre základné aj stredné školy.
 • Nakladateľstvo NOVÁ ŠKOLA kvôli uzavretiu škôl tiež voľne sprístupnilo svoje interaktívne učebnice (obsahujú materiály pre prvý i druhý stupeň).
 • Online precvičovanie pre žiakov základných škôl, ale aj pre maturantov ponúka Škola s nadhledem.
 • Audiovizuálne lekcie pre humanitne zamerané odbory (napríklad dejepis alebo občiansku výučbu) nájdete na portáli Jeden svět na školách. Ak ste doteraz bojovali s nedostatkom času pre premietanie filmov, teraz nastal ten správny čas sa im v pohodlí domova venovať.
 • Učiteľom občianskej výchovy sa môže hodiť aj e-learning od Občankářů, ktorý momentálne ponúka dva kurzy orientované na moderné dejiny a multikultúrnu výchovu.
 • Zaujímavé zadanie úloh ponúka napríklad aj projekt Vyprávěj příběhy od Paměti národa. Žiaci v ňom majú za úlohu vyhľadať a vyspovedať pamätníka a jeho príbeh previesť do audiovizuálnej podoby.
 • Zlepšiť si kritické myslenie umožňuje portál Trainbra.in.
 • Profesionálne pripravené kurzy nájdete taktiež na Seduo.cz. Bezplatne sú len niektoré kurzy, ale môžete za ne získať certifikát. Študentom sa môžu hodiť napríklad kurzy angličtiny.
 • Jazykári môžu využiť celosvetovo známu aplikáciu na učenie jazykov Duolingo. Odporučili by sme ju ale skôr žiakom, ktorí s cudzím jazykom len začínajú.
 • Učiteľom výtvarnej výchovy ovládajúcim angličtinu sa bude hodiť Google Arts & Culture, kde vo vysokom rozlíšení nájdete fotografie mnohých umeleckých diel.

Doplnené tipy na slovenské webové stránky a aplikácie

 • Aj Peter Farárik autor portálu Lepšia geografia reagoval na vzniknutú situáciu tak, že väčšinu obsahu sprístupnil zadarmo. Nájdete tu zemepisné kvízy a mnoho zaujímavých článkov, ktoré zaujmú aj negeografov.
 • Predškoláci si zase môžu precvičovať svoje zručnosti a vedomosti vďaka pracovným listom a maľovánkam na portáli Dobré nápady.
 • Portál Doučma spája doučovateľov a lektorov spolu so študentami a rodičmi v oblasti nájdenia prevažne osobného (face to face) doučovania. Práve v týchto dňoch však môžete portál používať na online doučovanie. Nájdenie doučovania je pre študentov úplne zdarma. 
 • V aktuálne náročnej situácii podáva pomocnú ruku školám, učiteľom a žiakom aj aplikácia WocaBee na učenie cudzích slovíčok. Aplikácia umožňuje učenie slovíčok zo všetkých cudzích jazykov a je vhodná pre žiakov od 3. ročníka ZŠ až po vysokoškolákov. Zároveň umožňuje priamu komunikáciu učiteľa smerom k žiakom, čo môže byť v tomto období užitočné. Aplikácie môžete momentálne vyskúšať zadarmo počas celého obdobia zatvorenia škôl, plus ďalšie dva týždne po obnovení vyučovania. 
 • Kozmix a Fenomény sveta sú vzdelávacie portály, ktoré už poznajú žiaci a učitelia zo stoviek škôl na Slovensku. Deťom ponúkajú množstvo zaujímavého i zábavného obsahu, s ktorým sa učenie stáva zážitkom a hrou. Teraz si môžu rozsiahle vzdelávacie materiály vyskúšať všetci žiaci a ich rodičia úplne bezplatne až do 15. apríla.
 • Aj matematické súťaže MAKS, MAKSÍK a Matematický klokan pripravili sady úloh, ktoré je možné so precvičovať z pohodlia domova.
 • Úlet s knihou je webová platforma, na ktorej sa vzájomne inšpirujú učitelia, rodičia aj knihovníci, ktorí hľadajú cesty, ako nadchnúť deti pre čítanie. V mape čitateľských aktivít je niekoľko desiatok v praxi overených aktivít, ktoré okrem čítania otvárajú rôzne témy či podporujú u detí rozvoj rôznych zručností a spôsobilostí. V aktuálnej situácii domácej izolácie môžu viaceré aktivity inšpirovať k malej adaptácii a využitiu nápadov cez online tímové učenie.
 • Avaya Spaces pre školy a nemocnice zadarmo. Ide o nástroj, ktorý podporuje videohovory do 200 užívateľov a umožní vytvoriť samostatné triedy, vrátane zdieľania obsahu a prezentácií, vkladania dokumentov a zadania úloh. Pre prístup k tejto aplikácii je nutná registrácia, prípadne môže škola priamo napísať na [email protected].

Ak sa rozhodnete viesť hodinu online cez niektorú z uvedených komunikačných služieb, odporúčame si jej fungovanie pred samotnou hodinou nanečisto vyskúšať. Dnešná generácia detí však s technológiami vie dostatočne dobre pracovať, veríme preto, že učenie sa s novým nástrojom pre nich nebude veľkou prekážkou.

Zároveň môžete hľadať ďalšie inšpirácie na online materiály v rubrike Surfujte s nami.

Perpetuum: Ako zvládnuť vyučovanie, keď sa zatvoria školy – tipy na online aplikácie

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top