Dublin – írske hlavné mesto, ktoré spieva

Dublin možno neohúri krásou, no napriek tomu sa tu nájdu miesta, ktoré očaria.

12 vecí, ktoré vidieť v Dubline

Dublin nemá veľké centrum, čo znamená, že ho bez problémov zdoláte aj peši. Ideálne je, ak si naň vyhradíte aspoň dva dni. Dublin charakterizujú tehlové domy s farebnými dverami a bary so živou hudbou. Okrem toho tu však nájdete aj kus histórie v podobe stredovekých katedrál.

Typické farebné dvere na domoch
Typické farebné dvere na domoch v Dubline

1. Štvrť Merrion Square

Jedným z miest, ktoré ma v Dubline očarili, je štvrť Merrion Square. Tvorí ju park a typické tehlové domy s farebnými dverami. Keď vojdem do tých s číslom 29 prenesiem sa do minulosti. Ukrývajú gregoriánske múzeum, ktoré ukazuje život meštianstva v 18. storočí. Prechádzam izbou pre slúžku, kuchyňou, jedálňou, spálňou, detskou izbou aj izbou guvernantky. Múzeum je útulné a dýcha históriou. Avšak momentálne je múzeum zatvorené pre rekonštrukciu, no naladiť naň sa môžete aj virtuálnou prehliadkou, ktorá je zdarma.

Socha Oscara Wilde v parku Merrion Square
Socha Oscara Wilde v parku Merrion Square v Dubline

2. Národné múzeá v Dubline

Národná galéria

Hneď vedľa Merrion Square sa nachádzajú tri najdôležitejšie múzeá Dublinu. Ak máte radi výtvarné umenie, určite sa zastavte v Národnej galérii Írska. Zaujímavým faktom je, že vstupné do nej je dobrovoľné. A tak za cenu, akú uznáte za vhodnú, môžete obdivovať umelecké diela írskych aj iných európskych maliarov. Oproti Národnej galérii stojí krásna Národná knižnica, ktorú sa tiež oplatí navštíviť.

Národné prírodopisné múzeum

Ak je vám bližšia príroda či história, neďaleko galérie stoja dve viktoriánske budovy. V jednej z nich sa nachádza Národné prírodopisné múzeum. Ukrýva viac než 10 000 exponátov zvierat, a preto sa nazýva aj Dead Zoo, teda Mŕtva Zoo. Pri vstupe do múzea ma zaujala obrovská kostra veľryby, ktorá visí zo stropu a meria viac než 20 metrov.

Národné archeologické múzeum

Druhá budova je Národným archeologickým múzeom. V ňom zase objavíte množstvo archeologických exponátov z celého Írska. Mňa zaujali už samotné interiéry týchto múzeí, do ktorých je vstup zdarma.

Súčasťou národných múzeí je aj Múzeum vidieckeho života a Múzeum dekoratívneho umenia a histórie. Vstup do nich je tiež zdarma.

3. Park St. Stephen’s Green

Neďaleko Merrion Square a národných múzeí nájdete aj najkrajší dublinský park St. Stephen’s Green, teda zelený park svätého Štefana. Je plný stromov a zelene, v jazere plávajú kačky aj labute. Vznikol v roku 1664 a patrí k najstarším parkom celého Írska. Nachádza sa na konci známej obchodnej ulice Grafton Street. V jeho blízkosti tiež objavíte príjemné múzeum s názvom Malé múzeum Dublinu – The Little Museum of Dublin. Nachádza sa v gregoriánskom dome a rozpráva príbehy ľudí, ktorí v Dubline žili počas 20. storočia. Vstupné stojí 10 eur. Okrem toho, múzeum bolo v roku 2012 nominované na cenu Najlepšie európske múzeum.

https://www.instagram.com/p/6snmlxDLpk/

4. Katedrála svätého Patrika

Keďže svätý Patrik je patrónom Írska, ani katedrála nemôže byť pomenovaná po nikom inom. Pochádza z 12. storočia a je najväčším aj najvyšším chrámom v Írsku. Okolo nej sa rozprestiera príjemný park ako stvorený na oddych. V katedrále je tiež pochovaný írsky spisovateľ Jonathan Swift, ktorý tu pôsobil ako dekan. Vstupné stojí 7,50 eur.

Interiér katedrály svätého Patrika, Dublin
Interiér Katedrály svätého Patrika v Dubline

6. Christ Church alebo Kristov kostol

Neďaleko najslávnejšej írskej katedrály stojí ďalšia dublinská katedrálaChrist Church. Jej gotický exteriér mi pripomenul Harryho Pottera a verím, že rovnako zaujímavý je aj jej interiér. Ten sa mi však nepodarilo navštíviť. Ide o najstaršiu budovu v Dubline, ktorá ukrýva kryptu z 12. storočia. Zaujímavou časťou je aj oblúk, ktorý vedie ponad cestu, kadiaľ premávajú autá. Práve ním sa dostanete do druhej časti expozície.

Súčasťou tohto chrámu je totiž aj moderná turistická atrakcia Dublinia. Ide o interaktívnu expozíciu, ktorá svojim návštevníkom hravou formou sprostredkúva dejiny Dublinu v časoch Vikingov a v období stredoveku. Vstupné stojí 10 eur.

https://www.instagram.com/p/B2eRUoDjHbA/

7. Dublinský hrad

Dublin má okrem stredovekých katedrál aj hrad. Nachádza sa v samom centre mesta a priťahuje mnoho návštevníkov. Nečudo, ide o komplex budov z 13. storočia, ktoré ukrývajú reprezentačné miestnosti, ale aj knižnicu a galériu orientálneho umenia. V rámci prehliadky sa tiež dostanete do podzemia a uvidíte základy mesta Dublin. Navyše, hrad obklopuje malý, ale príjemný hradný park.

Dublinský hrad
Dublinský hrad

8. Trinity College a slávna Book of Kells

Slávna írska univerzita ukrýva jednu z najkrajších knižníc sveta. A tá zase ukrýva vzácnu knihu – Book of Kells. Ide o nádherne iluminovaný a ručne písaný evanjeliár z roku 806.

Ak aj nemáte chuť navštíviť túto jedinečnú knižnicu, určite stojí za to poprechádzať sa aspoň areálom najstaršej írskej univerzity. Ide o komplex univerzitných budov, ktoré založila ešte kráľovná Alžbeta I. Medzi nimi sa nachádzajú rôzne nádvoria a parky, kaplnka aj zvonica.

Trinity College v Dubline
Trinity College v Dubline

9. Väznica Kilmainham Gaol

Ďalšou zaujímavou budovou je väznica Kilmainham Gaol. Trošku napätá atmosféra, zanietený výklad sympatického sprievodcu o bojoch za nezávislosť, autentická prehliadka. To všetko ponúka nie veľmi prívetivá budova, ktorá sa objavila aj vo filme In the Name of the Father. Dozviete sa v nej mnoho o smutnej histórii bojov Írov za svoju nezávislosť.

Väznica Kilmainham Gaol
Väznica Kilmainham Gaol

10. Guiness storehouse

Po prehliadke, z ktorej mrazí, som sa presunula cez záhradu Múzea moderného umenia do Guiness storehousu. Teda do továrne, v ktorej prebieha proces tvorby tohto slávneho moku. Múzeum je to obrovské a pekne prepracované. Celý proces výroby je odhalený v sekciách na šiestich poschodiach. A na záver si na streche okrem piva vychutnáte aj výhľad na Dublin. Ide o najnavštevovanejšie múzeum mesta, ktorá ročne privíta vyše milión návštevníkov. Vstupné stojí 15 eur.

Čerstvo načapované pivo Guinness, Dublin
Čerstvo načapované pivo Guinness

11. Old Jameson Distillery a Teeling Whiskey Distillery

Okrem výroby piva Guinness môžete v Dubline sledovať aj proces výroby írskej whisky – a to v dvoch továrňach.

Na ulici Bow Street sa nachádza slávna Old Jameson Distillery. V nej sa interaktívnou formou zoznámite s výrobou tejto najslávnejšej írskej whisky. Sprievodca vás prevedie výrobou a podrobne vám vysvetlí výrobný proces tejto trikrát destilovanej whisky. No a v závere prehliadky nesmie chýbať ochutnávkaPrehliadka s ochutnávkou stojí 20 eur.

Írsko má však tovární a značiek tohto nápoja viac. Priamo v Dubline môžete navštíviť menej známu, no napriek tomu veľmi zaujímavú Teeling Whiskey Distillery. Založená bola len v roku 2015 a predstavuje modernú verziu tohto národného nápoja. Prehliadka s ochutnávkou trvá necelú hodinu a jej cena začína na 17 eurách.

Na Grafton Street zase stojí Irish Whiskey Museum, ktorého vstupné začína sumou 20 eur.

12. Temple Bar a írske krmičky

Ešte si dám posledné pivo v slávnom Temple Bare, avšak ide o veľmi turistické a predražené miesto. Preto určite zamierte aj do inej írskej krčmičky v tejto štvrti. Prejdem cez most Ha´Penny a popri rieke Liffey. Práve tu vám odporúčam stráviť večer. Krčmičky sú živé, zvyčajne v nich hrá živá hudba a nábrežie rieky je ako stvorené na prechádzku. A pri rieke Liffey nájdete aj českú krčmu Pifko. To len ak by sa vám cnelo za domovom ako mne po dvoch mesiacoch strávených na západnom pobreží Írska.

Ha'Penny Bridge, Dublin
Ha’Penny Bridge v Dubline

A ak chcete vidieť írske tance, okolo 20.00 odskočte do hotela Arlington. Pri pohári piva či írskej kávy si vychutnajte jedno z predstavení zdarma.

https://www.instagram.com/p/6snATDDLoT/

Zaujímavé sochy, ktoré nájdete v Dubline

V centre mesta ma privítal monument v podobe obrovskej ihly tzv. Spire of Dublin. Týči sa do vyšky 121 metrov na ulici O’Connell, ktorá je najširšou ulicou Európy.

Neďaleko ihly na rovnakej ulici stojí James Joyce, teda socha tohto známeho írskeho spisovateľa.

Sochu spisovateľa Oscara Wilda zase nájdete v parku Merrion Square.

Ďalšou populárnou sochou je socha Molly Malone s vozíkom. Ide o ženu považovanú za najstaršiu známu obyvateľku Dublinu. Je o nej zložená aj rovnomenná írska pieseň.

Socha Molly Malone, Dublin
Socha Molly Malone v Dubline

Na nábreží rieky Liffey nájdete niekoľko sôch, ktoré symbolizujú hladomor, ktorý postihol Írsko v 19. storočí.

Zaujímavé miesta v okolí Dublinu

Phoenix Park

Ide o obrovský park, ktorý sa nachádza trochu mimo centra Dublinu. Dostanete sa však k nemu autobusom. Okrem obrovskej zelenej plochy tu nájdete aj Dublinskú zoo.

Polostrov Howth

Asi polhodinu severne od Dublinu sa nachádza prístavné mestečko Howth, v ktorom okrem kamenných rybárskych domčekov nájdete aj maják.

https://www.instagram.com/p/CCvI5vzqVBp/

Maják Poolberg

Ak patríte k milovníkom majákov, ďalší sa nachádza priamo v Dubline asi 5 kilometrov od centra.

https://www.instagram.com/p/CCgu7YbpvLx/

Šťastnú cestu alebo po írsky Toras sabhailte!

Viac cestovateľských článkov si môžete prečítať v sekcii Na cestách.

Dublin – írske hlavné mesto, ktoré spieva

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top