Rozprávkové výhľady, studené more, prechádzky po pláži, zelené pasienky, kamenné ploty, ovečky a veľmi nestále počasie – to je Írsko.
Západné pobrežie Írska a County Mayo
Írsko. Mulranny. Malebné mestečko v grófstve Mayo na západnom pobreží Írska. Miesto, kde som prežila dve vzrušujúce letá. Prostredie plné zelene všetkých odtieňov a ovečiek, piesočnatá pláž lemovaná ružovými okruhliakmi, kamenný domček s úžasným výhľadom. Čas tu nebeží. Aspoň mne sa tak zdá.
Cyklistická trasa Greenway v Írsku a posvätná hora Croagh Patrick
Mojím pracovným prostredím sa stala kaviarnička Yvonne´s Cottage na cyklistickej trase Greenway dlhej 42 kilometrov. Táto trasa vedie z prístavného mestečka Westport na ostrov Achill. Ide o bývalú železničnú trať vhodnú nielen pre bicykel, ale aj pešiu turistiku. Lemujú ju zelené políčka rozdelené nízkymi kamennými plotmi, na ktorých sa pokojne pasú ovečky. Fascinujú ma výhľady na Atlantický oceán a nádherný záliv Clew Bay, nad ktorým sa týči tretí najvyšší vrch tohto grófstva. Posvätná hora Croagh Patrick ponúka nielen krásny výhľad, ale je aj významným pútnickým miestom. Svätý Patrik, patrón krajiny, naň vraj vyšiel po kolenách. Pod vrchom stojí pamätník Coffin Ship – loď plná kostier, ktoré majú pripomínať všetkých ľudí, ktorí umreli počas plavby loďou na ceste do Ameriky, keď sa snažili utiecť pred hladomorom, ktorý tu vypukol v 19. storočí v dôsledku veľkej neúrody.
Muzikálni a priateľskí Íri
Vo voľnom čase si vychutnávam pivo Guinness v niektorej z typických írskych krčmičiek. Zábava v nich je chytľavá, nesmie chýbať živá muzika a ak má niekto chuť predviesť, čo v ňom je, neváha a už stojí pri mikrofóne a spieva. Čo na tom, že občas trochu falošne. Vo všeobecnosti sú však Íri národ veľmi muzikálny, mnohí z nich dobre ovládajú hru na hudobné nástroje a hudobný sluch má, hádam, takmer každý. Aj národným symbolom Írska je hudobný nástroj – harfa.
Okrem toho sú Íri veľmi priateľskí a usmievaví. Všetci milujú „keltský“ futbal, ktorý je národným športom. Pôvodným jazykom obyvateľstva je írska gaelština, avšak už dávno ju vytlačila angličtina, napriek tomu, že sa stále vyučuje v školách. Všade naokolo si však všímam názvy v tomto starom keltskom jazyku.
Útesy Cliffs of Moher a jazda po Atlantic drive
Írska kuchyňa nepatrí medzi vychytené. Jednoznačne sa však oplatí ochutnať chowder, teda hustú smotanovú polievku plnú darov mora. Najlepšiu som jedla v hoteli Alice´s na ostrove Achill, ktorý je s pevninou prepojený moderným mostom a ukrýva malebný záliv Keem Bay s plážou v údolí. V letných mesiacoch je obľúbeným miestom na piknik. Okrem cyklotrasy sem vedie aj pobrežná cesta Atlantic drive, ktorá ponúka pohľad na nekonečný oceán a strmé skalnaté útesy. Najkrajšie z nich sú Cliffs of Moher, ktoré sa nachádzajú neďaleko bohémskeho študentského mesta Galway. Za návštevu stojí aj národný park Connemara či niektorý zo starobylých hradov a záhadných kláštorov, ktorých je aj v tomto grófstve neúrekom.
Keď sa po dvoch mesiacoch nasýtim romantickej, no drsnej írskej prírody, je čas zamieriť vlakom do hlavného mesta. Cesta z Westportu do Dublinu trvá tri a pol hodiny, no je veľmi pohodlná. A čo sa mi v Dubline páčilo? Prečítajte si v článku Dublin – mesto, ktoré spieva.
Ak sa zmierite so skutočnosťou, že ak ráno svieti slnko, o pár minút môžete premoknúť do nitky, Írsko je správnou voľbou, najmä v lete.
Viac cestovateľských článkov si môžete prečítať v sekcii Na cestách.