Kam v zime odchádzajú dievčatká?

Kam v zime odchádzajú dievčatká?

Čo si na knihe ceníte najviac? Ak humor, máme tu pre vás knihu, ktorá by vás mohla rozosmiať. Humor je však mimoriadne náročná vec, najmä v prípade knihy, ktorá je určená deťom od piatich rokov, pretože ju zvyčajne čítajú dvaja vekovo dosť rozdielni príjemcovia. Dospelý čitateľ určite pozná situáciu, keď číta dieťaťu knihu, no on sám z nej pôžitok nemá. Kniha Marína a povaľači od Andrey Gregušovej by však takto pôsobiť nemala. Názov príliš neoslní, je za ním zrejme trochu krkolomná snaha o dvojitý význam. Tá druha rovina znamená, že tri hlavné postavy žijú na povale. Hlavné zvieracie postavičky – pavúk, komár a netopier prinášajú svieži vietor do detskej literárnej ríše. Síce je to nezvyčajné spojenie a v prírode až smrteľné, no vo fiktívnom texte ponúka zaujímavé možnosti. Trojica sa rozhodne chovať dievčatko, takže sa tu objavujú aj prvky paródie. Najmä chovateľská príručka napísaná z pohľadu pavúka je dobrým zdrojom zábavy. Trebárs rady ohľadom udržiavania čistoty – dievčatá netreba umývať, obyčajne sa im špiní len tvár a tá má samočistiacu funkciu. Z očí im tečie slaná voda.

Najväčšia zábava v knihe teda plynie zo snahy troch zvierat chovať dievča, ktoré je absolútne mimo ich kontroly. Ďalšou je snaha zvierat vysvetľovať si zvieracou logikou konanie Maríny, bežné úkony, ktoré robíme automaticky, sa z pohľadu nezainteresovaného môžu javiť minimálne zvláštne.

Áno, je tu aj detský humor, ktorý je príliš priehľadný pre dospelého, no ak ho deti odhalia a pochopia, určite sa potešíme. Vzniká tak dojem, že celý text je len prvoplánovo humorný a vážnejšia téma sa v ňom neobjaví. A možno by ju deti bez pomoci dospelého ani nezaregistrovali – Marína prichádzala na povalu po veľkom kriku. Dosť často má vlhkú tvár, komár, netopier a pavúk však nevedia, že plače. Čo sa skrýva za tým, že sa Marína na istú dobu na povalu aj nasťahovala? Začnú si aj deti klásť tieto otázky? Čím by sa dal vysvetliť príchod sanitky? Z pohľadu dospelého je vysvetlenie jasné, aj keď naša logika sa trochu vzbúri, malé dievčatko ostalo úplne samo bývať v dome? Je už na deťoch, ako si aj túto nepriamu hádanku poskladajú do zmysluplného celku.

Marína nakoniec odíde preč. Chovateľ však nie je sklamaný, je na to pripravený, dievčatká sú zvyčajne divoké a môžeme byť radi, ak nie sú agresívne. Viete, kam odchádzajú dievčatká, ak sa stratia na dlhší čas? Odlietajú do teplých krajín.

Kam v zime odchádzajú dievčatká?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top