Kedy sa začínajú Vianoce?

Kedy sa začínajú Vianoce?

Robiť pred Vianocami na škole veľké akcie? Vo veľkom vyzdobujeme školu, rozdávame darčeky, deťom, kolegom, hľadáme čo by sa dalo ešte spraviť… Aj na našej škole sme sa snažili naplniť očakávania šťastia a veselosti v mene Vianoc a darilo sa nám vyrobiť stále bohatšie výzdoby, akcie, koncerty a predsa sa dalo aj viac.

A tak to tento rok máme inak. Nemám na vzniku myšlienku žiadnu zásluhu, ale videla som, ako vzniká a vnímam, ako sa uplatňuje. Nekoná sa žiadna veľká vianočná dekorácia, v zborovni však na stole tróni adventný veniec. Na pondelkovej rannej porade nebolo veľa oznamov, spravili sme si však spoločnú aktivitu. Na žiakov často uplatňujeme takéto „zákerné“ nástroje – nepovieme im dopredu veľa, necháme ich nech pracujú v skupinkách, nech premýšľajú a pokojne blúdia aj v slepých uličkách.

Pred Vianocami žijeme adventom. Každý týždeň prináša vlastnú tému.

Prvý týždeň sa rozhorela prvá svieca, symbolizujúca otvorenosť. Našou prvou učiteľskou výzvou bolo zadefinovať si, čo to slovo znamená. K ďalšej sme pozvali aj študentov – naslepo si vybrať niektorú z úloh („10 minút sa len tak dívaj z okna“, „popros niekoho, aby ťa namaľoval“, „“spíš si 20 vecí, na ktorých ti naozaj záleží“). Na znak splnenia úlohy sa zadania odovzdávajú a na Mikuláša sme nimi vyzdobili stromček. Otvorenosť aj voči ľuďom, ktorí nám nesedia? Čo ak neviem pre jeho názory nájsť pochopenie? Ani do bytu si nepustím, len tak niekoho. Ani na školu nevezmeme každého, kto sa prihlási – vyberáme. Má otvorenosť niekde hranice? Až prekvapivo sa decká púšťajú do diskusií. Niektorí si berú ďalšie výzvy. Medzi sebou, ale aj učiteľom reportujú, ako sa im darí. Baví ich takto sa hrať.

Druhý týždeň už horia dve sviečky a tá druhá je symbolom bdelosti. Niekde na chodbe sa zjaví QR kód s prepojením na webstránku s tematickým príbehom a prihlásením (aby sme vedeli, kto bol medzi prvými a tiež koľko ľudí už indíciu našlo a kedy je čas zverejniť ďalšiu). Ako veľmi bdelo chodíme chodbami školy?

Tretí týždeň sme poslednýkrát v škole, budú horieť už tri sviece – trpezlivosť. Chceme pozvať študentov ku kreatívnemu prístupu k tejto téme. Celý týždeň budeme z plastových zažehľovacích korálok vyrábať spoločný obraz. K dispozícii budú malé priehľadné segmenty, na ktoré budú študenti nastokávať farebné korálky. Až spojením všetkých segmentov vznikne spoločná veľká mozaika, ktorú v posledný školský deň pospájame a zavesíme ako spoločné dielo.

Poslednú, štvrtú si už každý zapáli doma, tá bude pre odvahu.

Kedy sa začínajú Vianoce?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top