Nečakajme, že príde zmena

školstvo očami mladého človeka

Školstvo očami mladého odborníka na marketing 

Školstvo sa tak skoro nezmení. Z našich detí zásluhou systému nevyrastú géniovia. Do ulíc sa nikomu nechce a reformy zostanú v šuflíku. Nemôžeme čakať. Každý deň prichádzame o jedinečnú príležitosť získať pre mladých ľudí kvalitné vzdelanie.

Jeden priateľ sa ma raz opýtal, prečo neviem po anglicky. Odpovedal som: ,,Nie je to moja chyba. Máme neschopného učiteľa. Nevie nám učivo vysvetliť. Na hodinách sa vlastne vôbec nerozprávame po anglicky.“ Ten priateľ mi vtedy povedal, že je to moja chyba. Priznám sa, zaskočil ma. V tej chvíli som s ním nedokázal súhlasiť a hádali sme sa minimálne hodinu.

Už 25 rokov na Slovensku čakáme, že prídu lepšie časy. Veríme, že naša krajina začne napredovať. Že sa jedného dňa zobudíme a v novinách bude minister školstva so slovami: ,,Začína najväčšia reforma v dejinách. Vzdelávanie je pre nás prioritou.“ Kým však čakáme na tento moment, každý rok opustia naše univerzity, stredné a základné školy tisícky mladých ľudí, ktorí nemali šťastie dostať kvalitné vzdelanie. 

Budem úprimný. Moji rodičia nedokázali udržať krok s mojím dospievaním. Dali mi úžasnú výchovu, no nevenovali dostatok času škole, do ktorej som chodil, nepýtali sa profesorov na vzdelávací plán, vlastne ich ani nepoznali. Stretávam sa s rodičmi, ktorí vyberajú deťom školu podľa toho, či na nej dostanú ich deti jednotky a či ich učitelia nenechajú prepadnúť. 

Myslím si, že nastal čas, kedy je oveľa dôležitejšie pozerať sa na hodnoty, na ktorých škola stavia svoje vzdelávanie a vzťah k deťom. Je dôležité poznať osobnosť učiteľov, ktorým rodičia zveria svoje deti. Nemyslím tým sledovanie počet ich titulov. Ale ich charakter. Veď každý z nich sa pre žiaka stáva príkladom. 

Učitelia môžu zmeniť viac než akákoľvek reforma

Milí učitelia, viem, ako veľmi túžite po zmene, podpore a ocenení. Viem, že ste vyčerpaní z nekonečných bojov, protestov či podrazov. No ste súčasťou systému a dokážete ho meniť oveľa efektívnejšie než akákoľvek reforma. S tým, čo máte. Tam, kde ste. 

Každý deň sa stretnete s desiatkami žiakov. Môžete na nich preniesť svoje sklamanie a frustráciu alebo v nich môžete zapáliť novú iskru. Jedine vy môžete mladým ľuďom pomôcť objaviť svoje talenty, schopnosti a rozvíjať ich potenciál. Len vy dokážete aktuálne zmeniť to, ako bude vyučovacia hodina vyzerať. O akých témach a akou formou budete so žiakmi diskutovať.

Hejtovať školu nestačí

Milí študenti, viete o tom, že za týždeň v škole sa počas prestávok dajú prečítať tri fascinujúce knihy? Že už počas štúdia sa môžete zapojiť do množstva aktivít či projektov, ktoré ponúkajú rôzne organizácie? Systém sa tak skoro nezmení. A to pre vás znamená len jedno: že so svojím priemerným vzdelaním nedokážete uspieť v medzinárodnej konkurencii študentov či absolventov prestížnych škôl. Že sa nedostanete na štúdium v zahraničí. Že sa môžete rozlúčiť s vašou prácou snov, pokiaľ nepreberiete zodpovednosť za svoje vzdelávanie. Povzbudzujte sa v triede navzájom, mentorujte jeden druhého. Vytvorte na škole debatné kluby, žiacke rady a precestujte už počas štúdia celý svet. 

A teraz si predstavte, čo by sa stalo, keby sme sa stretli. Rodičia, učitelia a študenti, ktorým záleží na vzdelávaní. Stačilo by sa pridať k ľuďom, ktorí v školstve už roky bojujú a vytvárajú reformu tam, kde sa nachádzajú. Mohli by sme postupne pretvárať každú minútu strávenú na škole, jej chodby, knižnice, vyučovacie predmety či dobrovoľnícke aktivity.  

Keď si budete najbližšie búchať hlavu o stôl a nadávať v krčme, že sa v školstve nič nezmení, obráťte list tohto starého papiera a začnite tvoriť nový príbeh. Vašej školy, vašich detí, vašej budúcnosti. Nemôžeme si dovoliť prepásť túto jedinečnú príležitosť, príležitosť získať kvalitné vzdelanie. 

Nečakajme, že príde zmena

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top