O zlomkoch, zdraviu škodlivej škole a graficky šialených učebniciach

O zlomkoch, zdraviu škodlivej škole a graficky šialených učebniciach

ACH, TIE ZLOMKY!

V istej facebookovej skupine si ženy vymieňali recepty. Jedna účastníčka diskusie napísala: „Poraďte mi prosím. Neviem, či to poviem správne. Sú štyri pätiny masla polovica masla?“ Keď sa dosmejete, skúste sa zamyslieť, ako to má táto absolventka stoviek hodín matematiky v hlave uložené. Ako je možné si niečo také myslieť? Akej chyby sa dopúšťa? (Mne napadlo iba jediné vysvetlenie, ale uznávam, že je málo pravdepodobné: čo keď si tá pani myslí, že štyri pätiny sú 0,45 – to je blízke polovici.)

ŠKOLA ŠKODÍ ZDRAVIU

MUDr. Richard Smíšek, popredný fyzioterapeut a odborník na svaly a chrbticu opísal, čo sa deje s deťmi v škole: „Keď deti v škole celé dopoludnie sedia, začnú zapínať sedacie svaly, skracovať ohýbače bedier a svaly pred lopatkou. Pravá ruka, ktorá píše vpredu, ale nepohybuje sa dozadu, sa začína fixovať v prednej pozícii. Keď vstanete, prehnete sa v bedrách, platničky sa stlačia a vznikne klinovitá deformácia, ktorá porušuje výživu platničky. Deťom písaním jednou rukou vzniká asymetrická svalová disbalancia. Pravá ruka je fixová vpredu, lopatka stúpa nahor, nasleduje ju chrbtica a vzniká skolióza. Dnes ňou trpí až 20 % detí.“ Asi by bolo naozaj rozumné, aby bola každý deň tretia hodina telesná výchova.

GRAFICKÁ ŠIALENOSŤ

Dizajnérka a ilustrátorka Soňa Juríková vytvorila súbor českých emotikonov a je tiež autorkou oceňované­ho šlabikára. V rozhovore, ktorý poskytla Českému rozhlasu, okrem iného skonštatovala, že „české učebnice sú grafická šialenosť“. A to ešte nevidela niektoré slovenské! Možno by niekto chcel namietať, že naše školstvo má aj väčšie problémy ako je amatérska grafická úprava mnohých učebníc. Asi je to pravda, ale prečo to stavať takto? Riešenie jedných problémov sa predsa nevylučuje s riešením iných. 

O zlomkoch, zdraviu škodlivej škole a graficky šialených učebniciach

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top