O neuznaných profíkoch, smutnom vtipe, voľnom čase a učiteľoch obľubujúcich systém

O neuznaných profíkoch, smutnom vtipe, voľnom čase a učiteľoch obľubujúcich systém

Sme profíci, ale nik nás neuznáva

TALIS 2018 bola medzinárodná komparatíva štúdia o učiteľoch a riaditeľoch škôl. V čom sa podľa jej zistení naši učitelia líšia od kolegov v iných krajinách OECD? 1. Majú mimoriadne vysokú mienku o svojej kompetentnosti. 2. Majú mimoriadne intenzívny pocit nedocenenia v spoločnosti. 3. Majú nízku mieru inovatívnosti. Všetky tri zistenia podpisujem, pričom najväčší problém vidím v tom prvom. Kto sa považuje za dokonalého, už necíti potrebu učiť sa niečo nové. Dôsledok: viď bod 3.

Smutný vtip

Matka hovorí synovi: „S otcom chceme, aby z teba vyrástol priebojný, sebavedomý a tvorivý človek. Ale kým si dieťa, budeš poslúchať, nebudeš odvrávať a neopováž sa vymýšľať nejaké hlúposti!“ A na vašej škole je to ako?

Vo svojom voľnom čase?

Na istej škole robia skvelú vec: občas sa spoja učitelia dvoch rôznych aprobácií a majú spoločnú hodinu. Slovenčinárka s dejepisárom, fyzik s chemikom, matematička s informatikom a pod. Potiaľto výborné. Ale na otázku, kedy si učitelia tie spoločné hodiny chystajú, zaznela odpoveď „vo svojom voľnom čase“. Rozumej poobede, okolo druhej, keď obaja doučia. Akože, ospravedlňujem sa, ale takto to učitelia nemôžu chápať. Po odučení poslednej hodiny im nezačína voľný čas. Naozaj nie.

Učitelia obľubujú systém

Každá profesia priťahuje isté typy ľudí. Uvažovali ste niekedy nad tým, akých ľudí priťahuje profesia učiteľa? Psychologička Šárka Miková v rozhovore pre Lidové noviny napríklad tvrdí, že „medzi učiteľmi prevládajú osobnostné typy vyhľadávajúce systém, väčšina detí je však iných“. Celý rozhovor nájdete aj na stránke www.rodicevitani.cz.

O neuznaných profíkoch, smutnom vtipe, voľnom čase a učiteľoch obľubujúcich systém

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top