„Nesmiete žiť ako smeti vo vetre!“

médiá a vzdelávanie

Takto sa nám prihováral profesor slovenčiny na gymnáziu. Ak tým myslel, že by bolo vhodné prežiť život zmysluplne, tak som to pochopila. Veď kto by to nechcel! 

Ja som zmysel svojho života videla v písaní textov, ktoré zmenia svet. A keď nie svet, tak aspoň jeho časť. Nevyšlo to. Viac sa mi darili reportáže o obyčajných, no príjemných a zaujímavých veciach, o inšpiratívnych ľuďoch. Jedna z nich bola o zdravotných klaunoch. A zrazu všetko zapadlo na svoje miesto!

Páči sa mi, že v nemocnici vidím reakciu a efekt mojej práce okamžite. Záujem, úsmev, smiech. Je to krásny pocit. Máme pár minút na to, aby sme niečo zmenili. Myšlienky, náladu, atmosféru. Ak spomienka na tie momenty v deťoch, v ich rodičoch, v starších ľuďoch, ktorých navštívime, zostane dlhšie, je to pre nás veľká radosť. Mnoho ľudí nás v živote ovplyvní. S niektorými strávime takmer každý jeden deň počas niekoľkých rokov. A nie sú to naši rodičia, súrodenci, kamaráti ani partneri. 

A preto aj učitelia majú obrovskú moc. Dokážu motivovať. Ako moja slovenčinárka, ktorá moju slohovú prácu čítala kamarátom na chate. Cítila som sa ako rocková hviezda, keď o tom hovorila pred celou triedou. Dokážu aj pochopiť. Ako nemčinárka, ktorú sme milovali za to, že si z hodiny nechala zobrať pár minút, aby sme sa jej mohli vyrozprávať zo všetkých strastí základnej školy. Dokážu byť tolerantní. Ako telocvikár, presvedčený flegmatik s heslom „Nadmerná snaha prináša útlm“. 

Vďaka za všetkých správnych učiteľov, ktorí sú žiakom a študentom oporou a vidia v nich osobnosti, ktorými sa raz stanú, aj keď o tom ešte netušia.

„Nesmiete žiť ako smeti vo vetre!“

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top