Sama za seba

spomienky na dobrých učiteľov, poďakovanie

Rubrika o učiteľoch a učiteľkách, ktorí nám zmenili život

Je ťažké vybrať jedného z množstva učiteľov, ktorí ma v živote formovali. Nech mi odpustia ostatní, ale dodnes mám v pamäti jednu situáciu, ktorá istotne ovplyvnila môj život a jej význam som si uvedomila až o veľa rokov neskôr. 

V druhej triede Základnej školy na Obuvníckej ulici v Partizánskom sme do školy chodili na zmeny. Vyučovanie končilo okolo piatej hodiny, avšak so spolužiačkou sme mali byť o tej piatej už na krúžku baletu (áno, ja som bola kedysi baletka) na opačnom konci mesta. Situáciu som vyriešila tak, že som poslala spolužiačku Betku za našou pani učiteľkou, aby nás vypýtala. O chvíľočku Betka už veselo skackala s pobalenou aktovkou a ja som sa začala chystať tiež. Lenže pani učiteľka mi po Betke odkázala, že ja ísť nemôžem, kým sa neprídem vypýtať sama. Zažila som strašný šok. Ja sama mám hovoriť, keď niečo chcem? Ale dokázala som to a táto pani učiteľka, Gizela Ferenčíková, dosiahla, že od toho dňa hovorím za seba ja sama. 

Časom som sa prestala báť a hanbiť, viedla ma k umeleckému prednesu a so Žabiatkom Ľudmily Podjavorinskej som to dotiahla až do Dolného Kubína. Pri rozlúčke s triedou mi napísala do pamätníčka krásne povzbudenie. Ešte stále ho mám. 

Naučila ma ešte množstvo iných vecí, dokázala väčšinu vtedajších ľavákov, teda aj mňa, preučiť na pravú ruku, ako to vtedy bolo moderné, jej úhľadné písmo a láskavú prísnosť si viem vybaviť kedykoľvek. Možno je už neskoro, ale predsa chcem, aby vedela, že jej práca bola úžasná a spomínam na ňu aj po rokoch.

Napíšte nám aj vy spomienku (cca 1 700 znakov) na niektorého svojho učiteľa či učiteľku. Spomienky môžete posielať na [email protected].

Viac podobných príbehov nájdete v rubrike Naši učitelia.

Sama za seba

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top