Sicília – roadtrip po východnom pobreží

Taormina, Sicília, Taliansko

Tipy na zaujímavých päť dní, vďaka ktorým ostanete očarení – Catania, Taormina, Syrakúzy, Noto, Modica, Ragusa a Etna

Sicília je úžasný ostrov, ktorý ponúka veľa možností a na jeho preskúmanie nestačí iba pár dní. Ak však máte k dispozícii iba krátky čas, poradím vám, ako preskúmať východné pobrežie ostrova tak, aby ste si ho naozaj užili. A nemusíte mať ani auto, všetky miesta sú perfektne prepojené autobusmi.

Ošumelá, no čarovná Catania

Letenky do Catanie na východnom pobreží Sicílie sú mimo sezónny, a občas aj počas nej, neuveriteľne lacné. Ja som si tú moju kúpila za 22 eur. Ani ubytovanie vás v tomto meste finančne nevyčerpá. Práve preto som si Cataniu zvolila za východiskový bod na prvé dve noci. Samotné mesto vám v prvom momente dych nevyrazí. Určite ste už videli krajšie aj zaujímavejšie. Nenechajte sa však odradiť. Catania totiž ponúka čarovné zákutia, pravú sicílsku atmosféru a skvelé jedlo.

Z letiska sa do mesta dostanete autobusom za približne 30 minút. Vystúpite na centrálnej autobusovej a vlakovej stanici, odkiaľ môžete absolvovať výlety do okolia. Preto sa oplatí ubytovať sa blízko. Už samotná stanica bola pre mňa zážitkom – typický sicílsky chaos vládne nielen v jej blízkosti, ale aj na ceste a chodníkoch v okolí.

Čo vidieť v sicílskej Catanii

Centrum mesta s hlavným námestím Piazza Duomo nie je ďaleko a lákať vás k nemu bude nielen katedrála, ale najmä socha slona z lávy – Fontana dell´Elefante.

Socha slona – Fontana dell´Elefante v Catanii
Socha slona – Fontana dell´Elefante v Catanii

Catania je mesto stojace na úpätí stále aktívnej sopky – Etny. Práve pri soche slona sa začína aj známa Via Etnea – ulica plná obchodov, reštaurácií a barov, na ktorej konci vás čaká výhľad na sopku. Na tejto ulici nájdete aj úžasné miesto s dokonalými koláčikmi a zmrzlinou s názvom C&G Cioccolato e Gelato. Ja som sa doň vrátila dokonca dvakrát.

Typický sicílsky dezert cannoli – trubičky plnené ricottou s pistáciami či čokoládou však ochutnajte v kaviarni priamo na námestí. Usaďte sa ne terase a počúvajte miestnych muzikantov, ktorí vám doprajú koncert, vďaka ktorému sa prenesiete do čias Krstného otca.

Typický sicílsky dezert – cannoli
Typický sicílsky dezert – cannoli

Neďaleko tiež nájdete čulý rybí trh, ktorý bude pre vás nezabudnuteľným zážitkom. V jeho okolí nájdete aj kvalitné a nie veľmi drahé reštaurácie. Doprajte si morské plody či cestoviny – alebo pokojne aj oboje – a nezabudnite ochutnať sicílske víno, ideálne práve to, ktoré pochádza z Etny – napríklad Etna Rosso.

Catania vo svojich zákutiach ukrýva aj rímske divadlo a zvyšky rímskeho amfiteátra, ktorý je postavený z čiernej lávy. Zaujímavou zastávkou je aj kostol San Nicolo, ktorý je najväčšou sakrálnou stavbou Sicílie.

Vláčikom okolo Etny

Catania bola iba mojou prvou zastávkou. Môj pôvodný plán zahŕňal aj výstup na Etnu – februárové počasie však nebolo úplne ideálne – fúkal vietor. Rozhodla som sa preto radšej obdivovať túto sopku z okna vláčika Circumetnea. A bolo to výborné rozhodnutie. Ide asi o poldňový výlet, počas ktorého prechádza malými mestečkami a dedinkami, ktoré ležia okolo Etny. Môžete obdivovať výhľady nielen na samotnú sopku, ale aj na lávové polia a údolia. Späť do Catanie sa potom dostane klasickým vlakom z mesta Riposto.

Taormina – najkrajšie letovisko Sicílie

Catania bola východiskovým bodom aj pre môj druhý výlet, a to do známeho turistického mestečka Taormina, ktoré je známe ako najkrajšie letovisko východného pobrežia. Určite sa doň vyberte autobusom (cesta trvá asi hodinu), ktorý vás vyvezie serpentínami až do kopca, vlak totiž zastavuje pod kopcom.

Taormina, Sicília
Taormina, Sicília

Keďže bol február, mestečko nebolo preplnené a v jeho uličkách sa dalo príjemne prechádzať. Najzaujímavejšou pamiatkou tohto miesta je jednoznačne Teatro Greco – amfiteáter starý cca 2 000 rokov, z ktorého budete mať nielen nádherný výhľad na Etnu, ale aj na samotnú
Taorminu a more
. Blízko amfiteátra sa nachádza aj krásna mestská záhrada, určite ju nevynechajte. Ak chcete navštíviť aj miestnu pláž, môžete tak urobiť lanovkou – v čase mojej návštevy však bola v rekonštrukcii. Preto som si urobila menšiu túru a navštívila ju pešo.

Túlaním sa v uličkách je možné stráviť aj celý deň. Počas toho natrafíte na niekoľko kostolíkov a námestí. Najznámejším je námestie Piazza IX Aprile.

Teatro Greco – Taormina, Sicília
Teatro Greco – Taormina, Sicília

Sicília to sú aj Syrakúzy a pán Archimedes

Neďaleko od Catanie leží aj mestečko Syrakúzy. Cesta autobusom z Catanie trvá asi hodinu a pol. Mesto má dve časti. Starú, nazývanú Ortygia, plnú úzkych uličiek, fantastických trattorií, s krásnou katedrálou, promenádami či sochou Archimeda. Tento známy fyzik umrel práve pri obrane tohto mesta pred rímskymi vojakmi. A novú, modernú čas. Neďaleko nej sa rozprestiera aj archeologický park so starovekými pamiatkami – môžete sa tu prechádzať v rímskom aj gréckom amfiteátri či navštíviť jaskyňu s dokonalou akustikou, nazývanú Dionýzovo ucho. Syrakúzy sú vlastne veľký staroveký prístav, nie sú tu preto pláže na kúpanie. Miestnym to však neprekáža, mnohí z nich preliezli opevnenie mesta a slnili sa na skalách, pretože voda tu bola naozaj nádherná.

https://www.instagram.com/p/Bu3DCguAfNT/

https://www.instagram.com/p/Bu1nMYSA7el/

Syrakúzy, Sicília
Syrakúzy, Sicília

Sicília a barokové mestečká – Noto, Modica a Ragusa

Zo Syrakúz môžete potom autobusom pokračovať smerom na juh do barokových mestečiek, ktoré sú zapísané v UNESCO. Rozhodla som sa ubytovať v najznámejšom z nich – v mestečku Noto. Mesto má nádhernú barokovú architektúru, za ktorú vďačí ničivému zemetraseniu – práve po ňom bolo mesto postavené nanovo. Na prehliadku mestečka vám bohato postačia dve hodiny – na jednej ulici nájdete mestskú bránu, katedrálu, kostoly, divadlo či radnicu – všetky budovy sú medovo žlté, ako ináč, v barokovom štýle.

Barokové mestečko Noto, Sicília
Barokové mestečko Noto, Sicília

Ak vyhladnete, určite ochutnajte arancini – typické sicílske jedlo – vysmážané ryžové guľky plnené mäsom či zeleninou. Najkrajší výhľad na mesto budete mať z veže kostola neďaleko katedrály a radnice.

Typické sicílske jedlo – arancini
Typické sicílske jedlo – arancini

Noto, Sicília
Noto, Sicília

Okrem Nota som navštívila ďalšie dve barokové mestečká.

Modica je mestom čokolády. Horúcu čokoládu si môžete dať v kaviarni, ďalšie zásoby si nakúpite v špecializovanej predajni a môžete navštíviť aj jej múzeum. Ak by ste náhodou neboli milovníkmi čokolády, určite vás očaria uličky s malými obchodíkmi, miestne divadlo či katedrála.

https://www.instagram.com/p/Bu4gGWrAT_r/
Horúca čokoláda v meste čokolády – v Modice na Sicílii

https://www.instagram.com/p/Bu5kDZ5guIT/

Mojou poslednou zastávkou sa stala Ragusa. Už vstup do mesta autobusom je zážitkom. Za poslednou serpentínou sa pred vami objaví mestečko na kopci, od ktorého vás však delí hlboké údolie, ktoré pretínajú štyri mosty. Táto roklina oddeľuje aj dolné, moderné mesto od horného, starého. Autobus vás vysadí v dolnej, modernej štvrti, no autobus hromadnej dopravy vás vyvezie do starého mesta. Na jeho prezretie vám postačí hodina či dve. No ak sa rozhodnete pochutiť si na sicílskych dobrotách, určite sa tu zdržíte aj dlhšie.

https://www.instagram.com/p/Bu6AbMWghjj/
Ragusa z autobusu

Viac cestovateľských článkov si môžete prečítať v sekcii Na cestách.

Sicília – roadtrip po východnom pobreží

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top