Ako prežiť v izolácii počas karantény

10 tipov, čo robiť, ak ste počas pandémie koronavírusu ostali doma v karanténe

Pred tromi mesiacmi bol koronavírus len v ďalekej Číne a cez televíznu obrazovku znelo všetko priveľmi nereálne. Pred mesiacom bol vírus už len niekoľko stoviek kilometrov od nás, no stále sme to neboli my. Stačil týždeň jarných prázdnin a všetko sa obrátilo hore nohami. Viacerí dlho nemohli uveriť, že je nutné všetko toto podstupovať. Veď nepriateľ je neviditeľný! No jeho zákernosť je práve v tom. Tí, ktorí sú dobrí v histórii, si hneď spomenuli na španielsku chrípku, ktorá po prvej svetovej úplne dorazila oslabenú Európu a vyžiadala si úmrtie 1/3 jej obyvateľov. Paradoxne vtedy boli najviac zasiahnutá skupiny detí do 5 rokov a ľudia v produktívnom veku (30 – 40 rokov). 

Láska v čase cholery od Márqueza, Camusova kniha Mor alebo „uväznený“ Rómeo v Mantove a aj iné diela nám asi zídu na um, keď sa spomenie slovo „izolácia“. V nej sme sa ocitli v podstate dobrovoľne zo dňa na deň, lebo na Slovensku neexistuje zatiaľ zákaz vychádzania, ale je to len odporúčanie vlády apelujúce na solidaritu a zdravý rozum svojich občanov.

1. Urobte si týždenný plán 

Urobte si ho ale tak, že si napíšete (najlepší je papier na chladničke) plán deň po dni. Urobte si plán na doobedie a poobedie. Rozdeľte si deň na menšie časti. Ak máte malé deti, ktoré sú školopovinné – režim je jasný: doobeda škola a práca, oni i vy. Ak sú deti menšie, bude to náročnejšie, ale spomeňte si na materskú dovolenku, aké to bolo najprv chaotické, a každý deň ste sa synchronizovali viac a viac. Udeje sa to teraz s veľkou pravdepodobnosťou tiež. Zapojte do plánovania deti – nech má každý svoj „výkaz dennej činnosti“. Pre deti to bude zábava aj zodpovednosť.

2. Zhodnoťte svoj deň

Ak vám to pomôže, tak ešte vyšší level je písať si denník. Pri zhodnotení dňa stačí urobiť v hlave akúsi rekapituláciu. Možno je aj pre deti dobré, ak si večer nájdete pravidelných desať minút, posadíte sa do kruhu na zemi a prejdete si svoj plán dňa s tým, čo sa podarilo, čo nie a prečo. Nikdy si nič navzájom nevyčítajte, skôr sa navzájom povzbuďte a pomôžte si. Určite nezabudnite na taký malý detail – dať „fajku“ inou farbou – ružovou, tyrkysovou… obľúbenou fixkou na to, čo sa podarilo. Ak vám rekapitulácia pripadá málo hlboká, píšte si denník. Tam môžete slobodne písať aj o svojich pocitoch počas dňa – tento spôsob veľmi pomáha, ak nie je nikto, komu by ste sa mohli zdôveriť. Mladí ľudia si už nepíšu denníky, ale píšu správy sami sebe – dá sa skúsiť i to.

3. Hovorte s ostatnými

Buďte v kontakte s každým, s kým ste v kontakte radi. V týchto chvíľach sa ocitli v byte ľudia, ktorí k vám patria, lebo ste rodina, no pravdepodobne okrem dovoleniek a chorôb vašich detí, ste ešte takýto dlhý čas spolu netrávili. A hlavne, všetko by sa to dalo zniesť ľahšie, ak by sme sa mali s kým porozprávať. Svet technológií nám to umožňuje viac ako kedykoľvek predtým. Môžeme byť v kontakte s celým svetom aj z kresla obývačky. Môžete hovoriť s kýmkoľvek, vidieť kohokoľvek. Vyhraďte si čas pre seba – večer, kedy už deti spia a vy môžete telefonovať, skypovať, zoomovať aj dve hodiny. Nezabúdajte byť v kontakte s ľuďmi, ktorých berieme najčastejšie ako samozrejmosť – rodičia, súrodenci… vyhraďte si extra čas – aspoň raz za tri dni, kedy im zavoláte.

4. Hýbte sa

Generácia dnešných ľudí v produktívnom veku resetuje svoju hlavu aktívnym pohybom. No skúste to v 3-izbovom byte, ak naozaj dôsledne dodržiavate izoláciu a chodíte iba na balkón. Nevzdávajte to! Na internete je množstvo videí, ako zapojiť do cvičenia i deti. Skvelá pomôcka je, ak cvičíte spolu s nimi a ak zaradíte cvičenie priamo do vášho denného plánu. Tak máte istotu, že cvičiť určite budete. Deti totiž nezabudnú. Z e-shopu si objednajte činky, môžete i steper, ak vám to dodá lepší pocit, že ste predsa len tak trochu vo fitku. Možno sa vám zapáči tancovanie a vy z izolácie vyjdete ako Fred Astaire.

5. Hrajte sa

Aj hra musí byť v dennom pláne. Ak deti túžia po tej elektronickej, nebráňte im, no dohodnite si presné pravidlá – hodina, dve denne – nekompromisne natiahnuť budík im i sebe. Skúste ich presvedčiť, že zahrať si karty, Dixit, pexeso, Človeče, Aktivity, Dostihy či Twister v obývačke je oveľa väčšia zábava. Hrať sa dá aj tak, že na to nič nepotrebujte – pokojne s menšími deťmi v byte i na skrývačku, na remeselníkov, meno – mesto – zviera – vec… Nezabudnem na hru „Hľadanie pokladu“, pri ktorej sa pomocou navigácie „teplo, teplo… zima, zima“ zabaví hádam každý. Pre trpezlivejších je tu staré dobré puzzle a maľovánky.

6. Vyskúšajte niečo zaujímavé

Ak ste sami, skúste sa vrátiť do detských čias a maľovať, hrajte denne na hudobnom nástroji, ak viete, a ak neviete, možno je čas to zmeniť. Internet vám pomôže aj s tým. Posťahujte si seriály a konečne si ich večer pozrite kontinuálne, koľko budete vládať. Šite rúška, ak chcete. Presádzajte rastlinky na balkóne. Učte sa cez Duolingo, Memrise či Babel cudzí jazyk. Doštrikujte si sveter alebo sa naučte konečne štrikovať. Naučte vyšívať svoje deti, ak ste to kedysi vedeli. Deti ocenia v sobotu večer „kinopyžamovicu“ – osprchovaní, v pyžame spolu všetci pod paplónom pozerajúci rodinný film, najlepšie „animák“.

7. Udržujte v byte v poriadok

Niekedy sa stane, že nemáte chuť v byte preložiť ani krížom slamy. Vtedy je najlepšie ten neporiadok prekročiť a ísť von. No teraz je situácia trochu iná. Váš byt je jediný priestor, v ktorom by ste sa teraz mali zdržiavať. Utiecť niet kam. Takže, oči sa  zľaknú, no ruky urobia – v tomto duchu je nutné pristupovať aj k nie práve najpríjemnejším činnostiam, ako sú vysávanie, utieranie prachu, triedenie šiat… Toto by malo byť tiež súčasťou vášho denného plánu. A zapojiť by sa mali i deti. Možno stojí za úvahu upratať každý týždeň jednu izbu naozaj dôsledne – pretriediť papiere, návody na použitie, staré účty, šaty i topánky. Otázkou je, kam s tým. V lepšom prípade do pivnice, v tom horšom rovno k smetiaku.

8. Nájdite si hodinu pre seba

Vtedy by nemalo platiť žiadne „musím“ a „mal by som“, ale len „chcem“. Ak sa chcete ísť sami previesť v aute, choďte, ak si chcete čítať knihu, čítajte, ak chcete len tak prechádzať skrz-naskrz internetom, spravte to, ak chcete byť hodinu vo vani, buďte, ak chcete len tak ležať na posteli a na nič nemyslieť, robte i to.

9. Choďte von, no zodpovedne

Ak patríte k rizikovej skupine, skúste to vydržať doma a na balkóne, tí šťastnejší v záhrade. Ak máte malé deti, treba ich zobrať aspoň na polhodinu – hodinu von. Určite existuje miesto, ktoré nepozná veľa ľudí. Možno i také mimo oficiálneho chodníka, také, ktoré je trochu ďalej a vy sa tam autom v pohode dostanete. Porozmýšľajte. Prvých 5 miest, ktoré vám zišli na um, nie je dobrá voľba, zišli totiž na um ďalšej tisícke ľudí. Dobré sú časy na obed a podvečer. Cez víkend skúste sedieť doma – nech môžu ísť von tí, ktorí nemajú home ofiice.

10. Hovorte o situácii, ktorú koronavírus spôsobil

Hovorte o nej aj s deťmi, s partnerom, s rodinou a priateľmi cez telefón. Pripomínajte si, prečo je dobré v tomto celom vydržať, snažte sa o primeranú mieru informácií. Nešírte paniku, nekonšpirujte, sledujte správy. Ak budete zúfalí a na dne, skúste niečo z histórie a spomeňte si stalingradskú 900-dňovú blokádu alebo na nedávne obliehanie Sarajeva, ktoré trvalo 4 roky. V porovnaní s tým všetkým sa od nás chce len tak málo –  ostať doma. 

Ako prežiť v izolácii počas karantény

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top