Ako reagovať na zmeny v školstve?

Flexibilitou sa pýši vo svojom životopise množstvo ľudí. Keď však príde na zmenu, robia všetko pre to, aby sa nemuseli prispôsobiť… V školstve sú pravidlá, ktoré trvajú storočia, ale aj tie, ktoré sa menia z minúty na minútu. Ak človek so zmenami počíta, môže sa vyhnúť stresu a strachu z nepoznaného. A potom lepšie zvláda aj zmeny nepredvídateľné. 

1. Udržujte si nastavenie na zmenu

Všetci by sme chceli, aby dobré veci boli večné a zlé, aby rýchlo pominuli. Celý svet je však zákonite meniaci sa. Kto sa s tým zmieril, vyhráva…  Ak denne prijímate fakt, že žijete v dynamickom svete a tešíte sa z toho, že sa istým spôsobom mení, zmeny prijímate s oveľa väčšou ľahkosťou kedykoľvek. Nezabudnite, že svojich žiakov pripravujete na zajtrajšok, o ktorom ešte „nič“ nevieme. Možno je práve pozitívne nastavenie na zmenu, jedna z najužitočnejších devíz, ktorú môžete žiakom dať.

2. Vnímajte rutinu ako dar

Rutina nám pomáha oddýchnuť si od neustáleho prispôsobovania sa a vynakladania energie na zmeny. Skúste ju vnímať viac ako dar a menej ako nárok. Ak ju neskôr budete musieť opustiť, pri „dare“ vám zostanú spomienky, pri strate „nároku“ hnev a bezmocnosť.

3. Analyzujte zmenu

Každá zmena niečo berie a niečo dáva.Ak sa zmena chystá, preskúmajte, ako veľmi konkrétne vás ovplyvní a čo budete musieť začať robiť inak. A z toho potom vyberte to, čo vás v konečnom dôsledku posunie a čo vám veci skomplikuje. Takéto rozdelenie vás môže motivovať zmenu podstúpiť s oveľa menšou dávkou hnevu. Ako dobrý príklad je prechod z písaného vysvedčenia na elektronické. V čase prechodu mali moji kolegovia oveľa viac práce, ako keď písali vysvedčenia ručne. Tí, čo sa naučili hneď všetky dostupné funkcie, vyriešili problém písania vysvedčení na mnohé roky dopredu. Tí, čo sa sťažovali a radšej „uplácali“ kolegov, aby to spravili za nich, túto tortúru a stres absolvovali ešte dlhé obdobie každého pol roka…

4. Odhadnite prognózu

Ak chcete, alebo musíte niečo meniť, skúste odhadnúť ako sa to bude vyvíjať ďalej. Ak svojim zisteniam prispôsobíte zmeny, ktoré budete musieť vykonať, nebudete musieť vykonávať následné zmeny zmien. Ako dobrý príklad môže poslúžiť online-vzdelávanie. Tí, ktorí hneď od začiatku hľadali software určený na väčšie stretnutia a počítali s dlhodobou situáciou, môžu rovnako pokračovať dodnes. Tí, ktorí sa denne s nevôľou prispôsobovali pod tlakom nových a nových správ, museli už niekoľkokrát meniť seba aj svojich žiakov.

5. Obklopujte sa flexibilnými

Každá zmena trochu bolí. O kolektívnych úskaliach aj individuálnych sme sa mohli dočítať v čase „korony“ v rôznych učiteľských skupinách. Vznikli inšpiratívne skupiny, ktoré hľadajú ako si v tejto neľahkej situácii pomôcť a snažia sa realizovať to, čo je možné a udržujú sa aj skupiny, ktoré od prvého dňa bojujú s vládou, riaditeľmi, rodičmi, ministerstvom, spoločnosťou najradšej by boli, keby ich niekto na čas „zakonzervoval“ a potom zobudil. Celkovú efektivitu však zatiaľ vykazujú tí, čo sa spájajú s inšpiratívnymi.

6. Racionalizujte čas

V školstve všetky veci platia len nejaký čas. Ak sa na nejaké pravidlo upínate príliš, o to viac bolí zmena. V práci učiteľa môže pomôcť zamyslenie sa nad tým, kde tú zmenu možno očakávať rýchlo a kde pomalšie. Medzi jeden z najstabilnejších bodov patrí časový úsek školský rok. Skúste ho vnímať ako cyklus, ktorý sa začne a skončí a s ním aj veľa dôležitých vecí. Vnímajte, že každý rok prináša nových kolegov, že každý rok sa zmenia (o niečo dospejú) žiaci, že sa zmení rozvrh, že sa môže zmeniť legislatíva, že sa môže zmeniť učebňa atď. Je možné tvrdiť, že časté zmeny v dôležitých veciach vzdelávaniu neprospievajú, ale v našej pozícii to nikto z nás reálne nemôže zastaviť.

7. Obzerajte sa opatrne

Spomienkový optimizmus hladká na duši. V skutočnosti však smúti za niečím, čo už nikdy tak nebude a vo vás vyvoláva istú bezmocnosť.  Pri obracaní sa späť sa sústreďte viac na hľadanie pozitívnych zmien a oceňujte sa, že ste ich podstúpili a zvládli.

8. Klopte na správne dvere  

V prípade zmien sa často utiekame ku skúsenejším a informovanejším kolegom, ktorí „zaručene“ vedia ako to treba robiť „po novom“. Rovnako často však k tomu pridajú svoj pocit a trochu „ohnú“ informáciu. Overujte si zmeny aj v legislatíve, možno na školeniach. Predídete tak tomu, že sa naučíte niečo zle. Informujte sa na viacerých a správnych miestach.

9. Porovnávajte opatrne

 Medzi inšpiráciou a porovnávaním je istý rozdiel.Je pozitívne zisťovať ako sa so zmenami popasovali inde a hľadať príklady dobrej praxe medzi kolegami z iných škôl a regiónov. Akonáhle sa však prehupnete do závisti a tlaku, že to tak chcete aj vy na svojom pracovisku, dostávate sa do stresu. Váš nadriadený totiž vždy bude mať škálu toho, ako to môže spraviť, širšiu. Nepridávajte si k potrebe zmeny, ktorú aj tak asi budete musieť absolvovať ešte aj pocity nespravodlivosti, znechutenia a bezmocnosti.

Ako reagovať na zmeny v školstve?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top