Ako rozhýbať dnešnú mládež

Terénna práca na angličtine

Nie som žiadny športový preborník a moja kondícia je väčšinou slabá. Napokon ale amatérske nadšenie dozrelo k účasti na pár triatlonoch a polmaratónoch. Tieto akcie majú skvelú atmosféru a motivujú dať si športové ciele, ísť za nimi, dostať sa do kondičky. Mnohé z toho (stanovenie a napĺňanie cieľov, hľadanie svojich hraníc a záujmov) sú dôležité veci pre úspešný život po škole. Aj preto som sa rozhodol zapojiť mojich žiakov. Spočiatku to boli jednotlivci. Neskôr som si povedal, že skúsim vytvoriť väčšiu skupinu a dám možnosť aj tým, ktorí sa veľmi nehýbu. Výber zúžilo, že musia mať v čase preteku 18 rokov. 

Na začiatku sa rozhodlo skúsiť to 10 – 12 žiakov. Pre lepšiu komunikáciu som vytvoril na Facebooku skupinu, v ktorej bolo napokon 6 žiakov. Zdieľali sme si motivačné články, informácie o príprave, výstroji, týždňové rozvrhy otváracích hodín plavárne, aplikácie, ktoré informujú o tréningu. Zo sporttestera som ostatným nazdieľal v formáte gpx tipy na bežecké trasy v okolí mesta, po ktorých behávam, takže si ich mohli otvoriť
a pozrieť na Google Earth. A sem-tam sme sa len tak podpichovali alebo deň pred pretekmi riešili, čo zjesť na večeru a raňajky. 

Náš prvý triatlon

Napokon v Deň D – Trenčiansky triatlon 2018 išli pretekať dvaja žiaci
a pridal sa dokonca aj jeden rodič. Výsledok? Viac sme sa cez rok hýbali, žiaci podľa ich slov zažili zaujímavú životnú skúsenosť, spoznali sme sa aj inak než v pozícii za a pred katedrou a príjemným bonusom bol pohodový rodič, ktorý mal výborný pretekársky čas. Jeden žiak čiastočne prekonal svoj odpor k bicyklu a zistil svoje rezervy, na ktorých chce popracovať. Druhý si potvrdil, že „veci nie sú také náročné, ako na prvý pohľad vyzerajú“. Niekto môže povedať, že to bol biedny výsledok. Možno, ale je to (verím) len začiatok a v školstve nejde len o masu, ale dôležitý je aj individuálny posun, pretože kvalitná spoločnosť je súhrn kvalitných jednotlivcov. A ak by do toho šlo viac učiteľov na viacerých školách…

Ako rozhýbať dnešnú mládež

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top