Ako učitelia prichádzajú o česť

Ako učitelia prichádzajú o česť

V DOBREJ ŠKOLE sa zámerne príliš nevenujeme politike. Väčšinu politického diania totiž vnímame len ako penu dní, po ktorej o rok nič nezostane. Predpokladáme, že aj naši čitatelia majú rôznych káuz vyše hlavy a netúžia ešte aj z nášho časopisu cítiť negatívnu energiu, ktorá ovládla slovenskú politiku. Ak chcem tentoraz urobiť výnimku a venovať sa politickej kauze, mám na to dobrý dôvod. Tá maximálne trápna záležitosť okolo Dankovej spochybňovanej rigoróznej práce sa totiž bytostne dotýka školstva a učiteľov. A, žiaľ, dosť im škodí. Vychádzajú z nej totiž v lepšom prípade ako nemohúci panáčikovia, s ktorými si môžu mocní robiť, čo chcú a v horšom prípade ako amorálni spolupáchatelia či minimálne „prehliadači“ podvádzania a plagiátorstva. Uvedomujem si, že sú to príkre slová, ale pozrime sa na pár faktov.

Dekan právnickej fakulty UMB, ktorá je v celej kauze namočená až po uši, na svojej tlačovej konferencii nedokázal k celej veci zaujať jasný postoj. Trápne výhovorky prekladal právnym alibizmom najhrubšieho zrna, chytal novinárov za slovíčka a nebudil ani náznak dojmu, že chce stáť na strane normálnej ľudskej slušnosti a obhajovať etické akademické štandardy. A áno, aj pán dekan je učiteľ.

Poznáte stránky podklady.sk, pisanievs.sk, mytonapiseme.sk, napisemtipracu.sk, napisemepracu.net, vsprace.sk, pracenamieru.sk, studijne-podklady.sk, diplomovky-bakalarky.eu? Vy možno nie, ale mnohí absolventi slovenských vysokých škôl ich poznajú viac než dobre. Objednali si tam totiž svoje seminárne, bakalárske, magisterské, rigorózne či dokonca habilitačné práce. Ak o tých stránkach slovenskí učitelia nevedia, tak musia byť slepí, hluchí a počítačovo negramotní. Ak o nich vedia, ako môžu ich existenciu dlhé roky prechádzať mlčaním? Prečo už dávno nerozpútali boj za postavenie tohto inštitucionalizovaného a komercionalizovaného podvádzania mimo zákon? Keď vedel štát zatočiť s nelegálnymi pôžičkármi, prečo to neurobí aj s profesionálnymi plagiá­tormi? Prečo kvôli nim nepodpisujú učitelia petície, nedemonštrujú, neapelujú na poslancov? Veď je to do neba volajúce verejné podvádzanie, ktoré sa deje na účet učiteľov! To im nevadí? Alebo sa voči tomu cítia bezbranní? Ako ale potom chcú, aby boli vnímaní ako silná profesná skupina?

Horšie už je snáď len to, že aj samotná ministerka školstva sa už niekoľko týždňov tvári, že sa jej „kauza Danko“ netýka, že tá záležitosť je výhradne medzi ním a fakultou. Neuveriteľné! Je to rovnaké, ako keby sa ministerka Matečná tvárila, že podvody s pôdou na východnom Slovensku sú medzi jednotlivými roľníkmi a mafiou. Lubyovej naozaj neprekáža, že je hlavou rezortu, v ktorom bujnie korupcia a podvádzanie? Ak si vážne myslí, že táto hanba nespadá do jej kompetencie, mohla by aspoň pripraviť návrh legislatívnej zmeny, ktorá umožní usvedčeným plagiátorom odnímať neprávom priznané akademické tituly. Pretože, čuduj sa svete, v tejto krajine to zatiaľ nie je možné. Alebo to spadá do kompetencie ministerky Matečnej?

Keď má verejnosť pocit, že niektorí kňazi zneužívajú deti, padá hanba na všetkých kňazov. Keď má verejnosť pocit, že niektorí lekári berú úplatky, padá hanba na všetkých lekárov. Keď má verejnosť pocit, že na niektorých fakultách sa kšeftuje s titulmi, padá hanba na všetkých učiteľov. Aj preto by napríklad Slovenská komora učiteľov mala apelovať na vysokoškolských kolegov, aby si medzi sebou urobili poriadky. Niektorí tú odvahu našli, ale bola to iba kvapka v mori.

Ako učitelia prichádzajú o česť

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top