Azerbajdžan a luxusné hlavné mesto Baku

Gobustan, Azerbajdžan

Azerbajdžan je krajina kontrastov a prekvapení, krajina, kde na sto metroch štvorcových uvidíte chudobu, ako aj milionárov

Azerbajdžan je krajina kontrastov a prekvapení, krajina, kde na sto metroch štvorcových uvidíte chudobu, ako aj milionárov.

Hlavné mesto Baku by som prirovnala k Dubaju. Vďaka rope je pýchou krajiny. Cesty sú tu ako koberec. Počas jazdy Uberom z letiska sme sa nestačili čudovať nad dychberúcou modernou architektúrou. Dlhá promenáda, ktorá sa ťahá popri Kaspickom mori, ponúka fontány, kolotoče, kaviarne a príjemnú prechádzku.

Staré mesto je v úplnom protiklade so zvyškom Baku. Starobylé úzke uličky dýchajú orientálnou atmosférou. Turistov tu budete hľadať márne. Možno je to aj tým, že na návštevu Azerbajdžanu potrebujete víza. 

https://www.instagram.com/p/BX3I9PanJy0/

Na podrobné preskúmanie Baku a okolia sme si naplánovali štyri dni a bolo to akurát. Problémom, ktorí vás môže zaskočiť je neznalosť jazyka. Angličtina vám tu nepomôže a aj s ruštinou to je slabšie. Napriek tomu sa vždy všade nejako dohodnete. Niekoľkokrát som si síce nechtiac objednala baranie mäso, ktoré je tu veľmi obľúbené, v zásade sme nikde problém nemali.

https://www.instagram.com/p/BXvhir6HxK_/
https://www.instagram.com/p/BX3IsUYnJUL/

Siedme nebo v hammame

Prechádzali sme sa uličkami večerného starého mesta a zrazu na nás kričí staršia pani, či nechceme masáž. Vtiahla nás do tureckých kúpeľov medzi miestne ženy. Ocitli sme sa v rozprávke o Tisíc a jednej noci. Starý hammam s nádherným interiérom a všade nahé ženy. Žiadne turistky, iba miestne slečny a dámy. Ani sme sa nestihli spamätať, už nás vyzliekali a odvádzali do sauny. Chvíľami som mala pocit, že sme vo filme. 

https://www.instagram.com/p/BX3SpWTnSdN/

Turecký čaj na terase v Baku, Azerbajdžan
Turecký čaj na terase v Baku

Potom si nás vzala do parády masérka. V krásnej sieni, uprostred ktorej bola studnička a okolo nej tri kamenné masážne stoly, nám vymasírovala celé telo, urobila píling, umyla nám vlasy a vymasírovala aj hlavu. Pooblievala nás vodou a poslala do sprchy. Druhé kolo v saune a zrazu si ma už iná pani viedla do inej orientálnej siene na masáž tváre. Z hammamu sme po dvoch hodinách vyšli ako znovuzrodené. Celá táto paráda nás vyšla 12 eur.

https://www.instagram.com/p/BXvuYECnSs0/

Zaostalý vidiek, sopky a praveké petroglyfy

Xinaliq – najvyššie položená dedinka Azerbajdžanu

Aby nás okázalé Baku priveľmi nerozmaznalo, vybrali sme sa navštíviť azerbajdžanský vidiek. Lada je nezničiteľné auto, dostali sme sa ňou cez kaňony do najvyššie položenej dediny Azerbajdžanu – Xinaliq. Netuším, z čoho tu miestni ľudia žijú, dedina je vzdialená od najbližšej civilizácie hodinu a pol cesty. Chatrče, špina, hydina pobehujúca sem a tam. Žije tu iba pár rodín. Napriek očividnej chudobe, tu však majú veľmi peknú školu. 

https://www.instagram.com/p/BX0X9eZndtU/

Cestou späť sme sa mali možnosť kochať nádhernou scenériou. Mesto Guba zastalo v čase, ocitli sme sa asi tak v roku 1965. Popri diaľnici sa prechádzajú kozy, kravy, oslíky. S veľkou námahou sme našli aspoň jednu reštauráciu, akúsi kantínu, v ktorej sme si dali obed. Náš milý šofér sa nás vypytoval na život na Slovensku a porovnával ceny a platy. Samozrejme, život v Baku a vo zvyšku krajiny je neporovnateľný. Spojenie štát v štáte tu má doslovný význam. 

https://www.instagram.com/p/BXxc5hJHXqg/

Národný park Gobustan

Ďalší deň sme si urobili výlet k pravekým kresbám – petroglyfom a bahenným sopkám, ktorý bol jedným z najväčších zážitkov nášho putovania po Zakaukazsku. Úžasná sprievodkyňa nám rozprávala o pravekých nálezoch v národnom parku Gobustan, ktorý je zapísaný v svetovom dedičstve UNESCO a nájdete v ňom množstvo jaskynných malieb a vykopávok. Moderné interaktívne múzeum a skanzen s petroglyfmi majú čo ponúknuť nielen milovníkom pravekých dejín.

Lada na cestách po Azerbajdžane
Lada na cestách po Azerbajdžane

Azerbajdžan a bahenné sopky

Asi pol hodinu jazdy autom od Gobustanu nájdete bahenné sopky. Môžete si z nich nabrať liečivé bahno a obdivovať scenériu ako z apokalyptického filmu. Raz za pár rokov niektorá sopka vybuchne a uvoľní jedovatý plyn. Návšteva sopiek by však mala byť bezpečná. Teda, tak nám to tvrdili miestni. Aj k sopkám nás vzal milý šofér na svojej Lade – na inom aute by sme sa tam asi ani nedostali.

https://www.instagram.com/p/BXxvoS7HEsq/
https://www.instagram.com/p/BXxsDCOHwmY/

Gruzínsko, Arménsko, Azerbajdžan. Výlet po Zakaukazsku je dobrodružstvom, ktorý si budete pamätať celý život a nepotrebujete naň šetriť niekoľko rokov. 

Viac cestovateľských článkov si môžete prečítať v sekcii Na cestách.

Azerbajdžan a luxusné hlavné mesto Baku

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top