Berlín – mesto múzeí a bicyklov

Výhľad na Berlín

Ak je vaším novoročným predsavzatím cestovanie, začnite v Berlíne

Berlín počas Vianoc
Vianočný Berlín

Letenka za 28 € a hostel Heart of Gold na 3 noci pre štyri osoby za 226 €. To je skutočný low cost výlet. Berlín je mestom, do ktorého sa budete chcieť vrátiť. Hostel Heart of Gold sa nachádza v centre mesta a má úžasnú medzinárodnú atmosféru.

https://www.instagram.com/p/BcG96ZPnu7b/

Berlín a jeho vianočné trhy

Výlet do Berlína urobili špeciálnym aj nádherné vianočné trhy, ktoré sa začali poslednú novembrovú nedeľu. Nakoniec sme ich navštívili až štyri. Dva z nich sa nachádzajú na hlavnom námestí Alexanderplatz. Dominuje mu televízna veža, červená radnica, Neptúnova fontána a aj ruské kolo, na ktorom sme sa zviezli. Milí predavači nám každú chvíľu dávali ochutnať rôzne klobásy a syry.

Na ďalší vianočný trh sme zablúdili úplnou náhodou, keď sme vystúpili z autobusu. Chceli sme si totiž pozrieť zbombardovaný kostol, v ktorom je dnes malé múzeum. Hneď vedľa neho však stojí nový moderný svätostánok, ktorý je naozaj veľmi originálny.

https://www.instagram.com/p/BcG-PJXHisd/

Berlín
Pri berlínskom kalendári

Na najkrajšom berlínskom námestí Gendarmenmarkt sú aj najelegantnejšie vianočné trhy. Vianočné koledy, pompézna výzdoba. Ochutnali sme asi všetky druhy klobások, pív, punčov a ovocí v čokoláde. Ako aj výbornú hubovú polievku s gaštanmi či libanonské špeciality v reštaurácii Lawrence. Tradičné nemecké špeciality sme si zase dali v židovskom hostinci neďaleko synagógy. Počas raňajok nás v kaviarňach okrem tradičných nemeckých praclíkov sprevádzali vrabce, ktoré vyzerali ako pravidelní zákazníci. Veselo sme ich kŕmili z dlane.

https://www.instagram.com/p/BcDXdAiH69J/

Berlín – moderné mesto plné histórie

Čo vidieť v Berlíne

Prechádzka od Alexanderplatz cez múzejný ostrov.

Ulicu Unter den Linden až po Brandenburskú bránu.

Fotka pred Reichstagom či pri pamätníku holokaustu.

Odtiaľ ulicou Ebertstrasse na Potsdamer Platz s modernými budovami. Tu sa nachádza aj jedna časť berlínskeho múru, na ktorý ľudia lepia žuvačky.

A odtiaľ k múzeu Topography of Terrors, v ktorom sme okrem zvyškov múru, videli aj množstvo fotografií z obdobia druhej svetovej vojny. Múzeum ponúka množstvo informácií a je zadarmo.

https://www.instagram.com/p/BcHgayXnp7z/

Ešte fotka pri Checkpoint Charlie, teda na hranici medzi východným a západným Berlínom. O

bed v bavorskej reštaurácii a prehliadka Berlínskeho dómu s fantastickým 360 stupňovým výhľadom.

Popri rieke Spréve sa dostanete aj k najkrajšiemu berlínskemu mostu Oberbaumbrucke a potom ku galérii pod šírym nebom.

East Side Gallery tvoria grafity rôznych umelcov na zvyškoch berlínskeho múru. Nájdete tu aj známy bozk Brežneva s nemeckým prezidentom.

Výlet sme zavŕšili návštevou Národnej galérie na múzejnom ostrove. Vstupné je 10 €. Oplatí sa však kombinovaný lístok za 18 €, vďaka ktorému môžete navštíviť všetky múzea na ostrove. Vyhraďte si však na ne pokojne dva dni.

https://www.instagram.com/p/BcB9bFIHr-s/

https://www.instagram.com/p/BcG_9znnCSe/

Berlín ma prekvapil koncentráciou bicyklov, obyvatelia sa nimi presúvajú všade. Celé mesto pôsobí veľmi čistým a organizovaným dojmom, historické budovy sa miešajú s modernými, nedávna história studenej vojny dýcha na každom rohu. Do Berlína sa ešte musíme vrátiť. Nielen na vianočné trhy, ale aj v teplejšom počasí.

Viac cestovateľských článkov si môžete prečítať v sekcii Na cestách.

Berlín – mesto múzeí a bicyklov

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top