Bosna a Hercegovina –krajina trpkých príbehov

Mostar, Bosna a Hercegovina

Bosna a Hercegovina predstavuje spojenie moslimskej, židovskej, pravoslávnej aj katolíckej kultúry, ktoré uvidíte na každom kroku.

Aká je Bosna a Hercegovina? Krajina, ktorá má za sebou ťažkú minulosť?

Na rýchle spoznávanie Bosny a Hercegoviny postačia štyri dni. Priame lety z Bratislavy za príjemné ceny (okolo 20 euro) z nej robia čoraz navštevovanejšiu destináciu. My sme sa do nej vybrali v zostave 9 kamarátov.

Tuzla – naša brána do Bosny a Hercegoviny

Let do Tuzly je rýchly, človek nestihne ani poriadne zaspať a už pristáva. Na malom letisku uprostred ničoho. Teda tak sa na prvý pohľad zdá. Z maličkého letiska vraj jazdia autobusy do centra, my sme však pristali uprostred ramadánu a dozvedeli sme sa, že jediná možná cesta je taxíkom. Ten nás vyšiel na príjemných 15 eur. Cestou do centra sme sa od taxikára dozvedeli, že v Tuzle žijú pokope kresťania i moslimovia bez akýchkoľvek problémov. V malom obchodíku sme si kúpili prvé plechovky miestneho piva Tuzlovskyj a ubytovali sme sa v penzióne na pešej zóne. K dispozícii sme mali niekoľko izieb, dokonca aj celý apartmán, a to za 16 eur na osobu. 

Centrum Tuzly prejdete za dve hodinky, a to stihnete aj obed či zmrzlinu. Mestečko je malebné, akurát sa človek musí psychicky pripraviť na množstvo žobrajúcich, hlavne malých detí. 

Bosniaci nemajú typické národné jedlo, podobne ako Srbi ponúkajú pljeskavicu či čevapčiči. V Tuzle však bolo chuťovo všetko o tri levely horšie než som zvyknutá v Srbsku. Napriek tomu sa v Tuzle oplatí aspoň jeden deň zdržať. Nachádzajú sa tu totiž soľné jazerá, v ktorých sa môžete príjemne osviežiť. Upravené sú do podoby kúpaliska.

https://www.instagram.com/p/BVruy5knZ5H/
V centre Tuzly, Bosna a Hercegovina

Smutno-krásny Moštar

Na druhý deň ráno sme si objednali 9-miestny van a vybrali sa do stredovekého mestečka Moštar. Ide o nádherné kamenné mestečko, ktoré bolo epicentrom bojov. Jeho symbolom je kamenný most, ktorý bol vyhodený do povetria, takže dnes sa už pomôžete prejsť iba po jeho zrekonštruovanej replike. Stredovekú ulicu pred ním i za ním lemujú maličké obchodíky a kaviarničky. Kúpte si vyšívaný zápisník alebo si dajte tureckú kávu či čaj v jednej z kaviarní či barov a vyfajčite omamnú šišu, teda vodnú fajku.

Okrem mešít tu uvidíte aj budovy, ktoré zažili nedávne vojnové udalosti. Torzá budov či steny, v ktorých jasne môžete vidieť stopy po guľkách. Za starým mostom prechádzame moslimskou štvrťou. Zastavujeme sa pri jednej z mešít. Za mešitou je starý moslimský cintorín, pred mešitou nový. Biele náhrobné kamene sa špicatia priamo pri pešej zóne. Na väčšine z nich je napísaný rovnaký rok úmrtia – 1993. 

Cestou z Moštaru do Sarajeva sa budete kochať prírodnou scenériou. Hory, rieka Neretva a jazerá, taká je veľká časť tohto úseku. Ak si nebudete prenajímať auto, veľmi zaujímavá môže byť aj cesta vlakom. V smere Tuzla – Moštar sa posaďte vpravo. 

https://www.instagram.com/p/BWUuqtJnEWP/

Ak by ste z Moštaru zamierili do Chorvátska, môžete cestou navštíviť pútnické miesto Medžugorie a určite nevynechajte vodopády Kravice. Malé, no pôsobivé vodopády lákajú okúpať sa. Nezabudnite si plavky!

Tamhle za kopcem je Sarajevo…

Sarajevo je hlavným mestom Bosny a Hercegoviny. Opäť tu nájdete mnoho mešít, ako aj cintorínov, ktoré jasne pripomínajú smutné udalosti.

Most, na ktorom bol zastrelený nástupník trónu František Ferdinand d´Este je nenápadný, rieka pod ním plytká a pokojná. Hneď vedľa však môžete navštíviť Múzeum histórie Bosny a dozvedieť sa všetky zaujímavosti. Nerobte tak však v nedeľu, vtedy sú takmer všetky múzeá zatvorené. Našli sme však jedno o genocíde, hneď vedľa pravoslávneho kostola, do ktorého však môžete vstúpiť iba ak máte zahalené ramená a sukňu aspoň po kolená. Vysoké vstupné a fakt, že ide iba o expozíciu fotografií nás odradili. Radšej sme sa vybrali preskúmať mesto električkou. Odviezli sme sa do časti mesta, ktorá pripomínala naše sídliská a dali si výborný burger s pivom.

https://www.instagram.com/p/BVy9W54nepz/

Nakoniec sme sa rozhodli vyjsť na Žltú a Bielu pevnosť nad mestom. Hoci výstup v horúčave bol náročný, stál za to. Nádherný výhľad na Sarajevo a okolité kopce, osvieženie v podobe dunjevače (pálenka z duly) a západ slnka. Po náročnom výstupe sme vyhladli a usadili sa v najstaršej reštaurácii oproti radnici s názvom Inat kuća, ktorá tu stojí už od roku 1892 a odolala aj prestavbe mesta. Miesto, ktoré dýcha skvelou atmosférou, popod jej terasu tečie rieka. Odporúčam ochutnať moje obľúbené srbské jedlo – mučkalicu. Hoci sme boli v Bosne, chutila fantasticky. 

https://www.instagram.com/p/BVxdkAenwX0/

Najkrajšou časťou Sarajeva je turecký bazár Baščaršija. Obchodíky, kaviarne, múzeá. V noci sa bazár premení na jeden veľký nočný klub. Mladí posedávajú na kreslách a poduškách v úzkych uličkách a za zvuku balkánskej hudby fajčia farebné šiše.

https://www.instagram.com/p/BWVKqW-HNvk/

Počas prechádzok mestom určite natrafíte aj na sarajevské ruže, teda stopy po bombách, ktoré sú namaľované načerveno, ako pripomienka nie až tak dávnej minulosti. 

https://www.instagram.com/p/BVzwAMsH-1Z/

Viac cestovateľských článkov si môžete prečítať v sekcii Na cestách.

Bosna a Hercegovina –krajina trpkých príbehov

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top