Bratislava nie je škaredé mesto

Zamilujte sa do Bratislavy, vďaka tipom cp-čkárky a kaviarenskej povaľačky, ktorá v nej prežila štyri roky

Na Bratislavu mnoho Slovákov nadáva a šíri o nej rôzne nelichotivé vety. Vraj je to škaredé mesto, v ktorom je málo zelene a mnohí by nechceli žiť v takom rušnom a uponáhľanom prostredí. (To asi ešte nenavštívili iné hlavné európske mestá.) Ja im však rozumiem. Tiež sa mi do Bratislavy nechcelo ísť, pretože som mala pocit, že je pre mňa priveľká a neosobná. Práve preto som radšej išla študovať do Banskej Bystrice. Avšak osud chcel, aby som si Bratislavu užila na vlastnej koži a aby som na ňu zmenila názor. A to teda riadne.

V našom hlavnom meste som prežila štyri roky a nikdy by som si nebola povedala, že pri odchode mi bude tak clivo. Dovoľte mi, aby som vám predstavila moje obľúbené miesta, ktoré môžu z návštevy krásky na Dunaji spraviť skvelý zážitok.

Potulky po Starom meste

Ak do Bratislavy prichádzate tak trochu turisticky a chcete si pozrieť jej hlavné pamiatky a múzeá, urobíte dobre, ak nepôjdete po tzv. povinných trasách. Výhľad z hradu aj jeho múzeum sú síce fajn, ale mňa omnoho viac očarili menšie expozície. Mojím najobľúbenejším je Múzeum mesta Bratislavy – ukrýva sa v budove radnice a navštívila som ho asi s každou návštevou, ktorú som v meste mala. Najobľúbenejšou časťou väčšiny mojich hostí bol výstup do radničnej veže a výhľad z nej. Rovnako veľký úspech malo vždy aj Múzeum zbraní v Michalskej veži. Mojou srdcovkou je tiež kaplnka v Primaciálnom paláci a jeho nádvorie s fontánou svätého Juraja. Hneď za ním nájdete moju najobľúbenejšiu taliansku zmrzlináreň I Nonni – hoci som vyskúšala všetky vychytené miesta ako Koun či Luculus, vždy ma to najviac ťahalo práve sem. (Tip: Kombinácia tmavej čokolády a slaného karamelu je famózna.)

Moje bratislavské NAJ

Čo sa týka architektúry, asi všetkých mojich známych vždy najviac očaril Modrý kostolík. A ten sa nachádza v jednej z mojich obľúbených štvrtí. Mojou srdcovkou sú všetky uličky v okolí Jakubovho námestia, na ktorom sa pravidelne koná Dobrý trh. Nájdete tu aj môj obľúbený divadelný priestor Štúdio 12, a v blízkosti je tiež vychytený podnik U Kubistu, ktorý však nepoteší vašu peňaženku. Vedľa neho je však nádherný obytný dom obrastený brečtanom. Vychutnávať si pred ním kávičku stojí za to. Ak máte radi aj výtvarné umenie, v tejto lokalite nájdete príjemnú kaviareň DOT, ktorá v prízemí ukrýva malú galériu. Ak počas prechádzky vyhladnete a máte radi Francúzsko, určite sa zastavte v Bistre Saint Germian – ide o moju najobľúbenejšiu reštauráciu, v ktorej robia najlepšie francúzske zemiaky a fantastický čokoládový mousse s malinami. Čokoľvek, čo v tomto bistre ochutnáte, poteší vaše chuťové poháriky. Hneď vedľa tohto francúzskeho pokladu sa nachádza môj bratislavský raj na zemi, a to Kino Lumiere. Kino, v ktorom je zakázané čokoľvek jesť a piť a film končí až posledným titulkom. Takže každý film si vychutnáte bez otravného šušťania a sŕkania a okrem nových filmových hitov si tu pozriete najmä festivalové chuťovky či archívne kúsky. V ktorom inom meste platíte za lístok do kina 5 eur?

Neďaleko sa nachádza ďalší podnik, v ktorom som trávila príjemné chvíle počas Quiz Night ruin bar s veselým názvom The Peach ponúka veľmi priateľského majiteľa a skvelé pivo. Keďže počas potuliek mestom určite vyhladnete pridávam ešte dva bonusy v podobe dobrého jedla. Najlepšie slané aj sladké palacinky nájdete vo Funki Punki pri Klariskách a ázijskú kuchyňu zase v Soho na Laurinskej. Lacné a dobre načapované pivo si objednáte na Hviezdoslavovom námestí v podniku Verne a odtiaľ to už máte iba na skos k Dunaju, kde si určite vychutnáte príjemnú prechádzku po nábreží. Nevynechajte ani Starý most, z ktorého budete mať pohľadnicový výhľad. Ak si chcete nábrežie vychutnať poriadne, vezmite si žlté bike sharing bicykle a vyberte sa popri rieke do Botanickej záhrady. Ja som ju objavila až v závere môjho pobytu a patrí k najkrajším miestam, aké som tu navštívila. Nevynechajte hlavne skleníky! V jej blízkosti je tiež netradičný podnik U Marka Twaina. Pivo tu môžete piť priamo na loďke a počas niektorých letných večerov si môžete vypočuť aj nejaký ten koncert.

Palisády sú časťou Bratislavy, kam turisti ani bežní návštevníci často nechodia. A to je škoda – krása architektonicky dokonalých budov vás tu doslova očarí. A keď vystúpate na Slavín, naskytne sa vám krásny pohľad na celé mesto. Ideálna atmosféru tu je najmä po zotmení. Cestou späť sa môžete zastaviť v Kafé Shertz

Out of the city

Nielen samotné mesto ponúka zaujímavé miesta. Neďaleko Bratislavy sa nachádza asi najkrajšia galéria moderného umenia, akú som kedy navštívila – Danubiana. Viete sa k nej dostať autom, autobusom či loďou. Už samotná budova a jej okolitý park potešia váš zrak – vo vnútri zase nájdete stále aj meniace sa expozície.

Ďalším miestom, ktoré pri návšteve hlavného mesta netreba vynechať je hrad Devín. Najväčší zážitok budete mať, ak sa k nemu priplavíte loďou alebo, ak si trúfate, môžete k nemu doraziť na bicykloch.

Väčšina návštevníkov Bratislavy sa ocitnete iba v jej bezprostrednom centre a nikdy reálne nevidí nejaké jej sídlisko. Z toho potom vyplývajú rôzne fámy o králikárňach. Ja som celé štyri roky prežila v Petržalke, o ktorej mi mnohí pred príchodom hovorili hororové historky. Pravdou však je, že ak sa raz do Bratislavy vrátim, určite chcem opäť bývať v tejto časti. Okrem zelene ma tu príjemne prekvapilo Chorvátske rameno Dunaja, popri ktorom sa môžete prejsť až k jazeru Dráždiak, okúpať sa v ňom, dať si langoš a kofolu a pozorovať labute. V lete si tiež môžete vychutnávať koncerty v Sade Janka Kráľa či kino pod hviezdami na Magio pláži.

Aj krásnej prírody je v okolí Bratislavy požehnane. Tú som však nestihla preskúmať, pretože ako správna kaviarenská povaľačka, som radšej mapovala všetky dobré podniky.

Bratislava nie je škaredé mesto