Bratislava nie je škaredé mesto

Bratislava nie je škaredé mesto

Zamilujte sa do Bratislavy, vďaka tipom kaviarenskej povaľačky, ktorá v nej prežila štyri roky.

Bratislava je v skutočnosti veľmi príjemné mesto. Neveríte? Čítajte!

Na Bratislavu mnoho Slovákov nadáva a šíri o nej rôzne nelichotivé vety. Vraj je to škaredé mesto, v ktorom je málo zelene a mnohí by nechceli žiť v takom rušnom a uponáhľanom prostredí. To asi ešte nenavštívili iné hlavné európske mestá. Ja im však rozumiem. Tiež sa mi do Bratislavy nechcelo ísť, pretože som mala pocit, že je pre mňa priveľká a neosobná. Práve preto som radšej išla študovať do Banskej Bystrice. Avšak osud chcel, aby som si Bratislavu užila na vlastnej koži a aby som na ňu zmenila názor. A to teda riadne. 

V našom hlavnom meste som prežila štyri roky a nikdy by som nebola povedala, že pri odchode mi bude tak clivo. Dovoľte mi, aby som vám predstavila moje obľúbené miesta, ktoré môžu z návštevy krásky na Dunaji spraviť skvelý zážitok.

Staré Mesto, Bratislava
Staré Mesto v Bratislave

Bratislava a potulky po Starom meste

Ak do Bratislavy prichádzate tak trochu turisticky a chcete si pozrieť jej hlavné pamiatky a múzeá, urobíte dobre, ak nepôjdete po tzv. povinných trasách. Výhľad z hradu aj jeho múzeum sú síce fajn, ale mňa omnoho viac očarili menšie expozície.

Mojím najobľúbenejším je Múzeum mesta Bratislavy. Ukrýva sa v budove radnice a navštívila som ho asi s každou návštevou, ktorú som v meste mala. Najobľúbenejšou časťou väčšiny mojich hostí bol výstup do radničnej veže a výhľad z nej. Rovnako veľký úspech malo vždy aj Múzeum zbraní v Michalskej veži. Mojou srdcovkou je tiež kaplnka v Primaciálnom paláci a nádvorie s fontánou svätého Juraja. Hneď za ním nájdete moju najobľúbenejšiu taliansku zmrzlináreň I Nonni. Hoci som vyskúšala všetky vychytené zmrzlinárne ako Koun či Luculus, vždy ma to najviac ťahalo práve sem.

Výhľad z radničnej veže v Bratislave
Výhľad z radničnej veže v Bratislave

Moje bratislavské NAJ

Čo sa týka architektúry, asi všetkých mojich známych vždy najviac očaril Modrý kostolík. A ten sa nachádza v jednej z mojich obľúbených štvrtí. Mojou srdcovkou sú všetky uličky v okolí Jakubovho námestia, na ktorom sa pravidelne koná Dobrý trh. Nájdete tu aj môj obľúbený divadelný priestor Štúdio 12. V blízkosti je tiež vychytený podnik U Kubistu, ktorý však nepoteší vašu peňaženku. Vedľa neho je však nádherný obytný dom obrastený brečtanom. Vychutnávať si pred ním kávičku stojí za to. Ak máte radi aj výtvarné umenie, v tejto lokalite nájdete príjemnú kaviareň DOT, ktorá v prízemí ukrýva malú galériu.

Ďalšie tipy na kaviarne a reštaurácie v Bratislave

Ak počas prechádzky vyhladnete a máte radi Francúzsko, určite sa zastavte v Bistre Saint Germian. Ide o moju najobľúbenejšiu reštauráciu, v ktorej robia najlepšie francúzske zemiaky a fantastický čokoládový mousse s malinami. Čokoľvek, čo v tomto bistre ochutnáte, poteší vaše chuťové poháriky. Hneď vedľa tohto francúzskeho pokladu sa nachádza môj bratislavský raj na zemi, a to Kino Lumiere. Kino, v ktorom je zakázané čokoľvek jesť a piť a film končí až posledným titulkom. Takže každý film si vychutnáte bez otravného šušťania a sŕkania. Okrem nových filmových hitov si tu pozriete najmä festivalové chuťovky či archívne kúsky. V ktorom inom meste platíte za lístok do kina 5 eur?

Michalská brána, Bratislava
Michalská brána v Bratislave

Neďaleko sa nachádza ďalší podnik, v ktorom som trávila príjemné chvíle počas Quiz Nights. Ruin bar s veselým názvom The Peach ponúka veľmi priateľského majiteľa a skvelé pivo.

Keďže počas potuliek mestom určite vyhladnete, pridávam ešte dva bonusy v podobe dobrého jedla. Najlepšie slané aj sladké palacinky nájdete vo Funki Punki pri Klariskách a ázijskú kuchyňu zase v Soho na Laurinskej. Lacné a dobre načapované pivo si objednáte na Hviezdoslavovom námestí v podniku Verne. Odtiaľ to už máte iba na skos k Dunaju, kde si určite vychutnáte príjemnú prechádzku po nábreží. Nevynechajte ani Starý most, z ktorého budete mať pohľadnicový výhľad.

Botanická záhrada – skrytý klenot Bratislavy

Ak si chcete nábrežie vychutnať poriadne, vezmite si žlté bike sharing bicykle a vyberte sa popri rieke do Botanickej záhrady. Ja som ju objavila až v závere môjho pobytu a patrí k najkrajším miestam, aké som v Bratislave navštívila. Nevynechajte hlavne skleníky! V jej blízkosti je tiež netradičný podnik U Marka Twaina. Pivo tu môžete piť priamo na loďke a počas niektorých letných večerov si môžete vypočuť aj nejaký ten koncert.

Botanická záhrada, Bratislava
Botanická záhrada v Bratislave

https://www.instagram.com/p/B1yH5jXCi4J/

Palisády sú časťou Bratislavy, kam turisti ani bežní návštevníci často nechodia. A to je škoda. Krása architektonicky dokonalých budov vás tu doslova očarí. A keď vyjdete na Slavín, naskytne sa vám krásny pohľad na celé mesto. Ideálna atmosféru tu je najmä po zotmení. Cestou späť sa môžete zastaviť v Kafé Shertz

Out of the city – Danubiana a Devín

Nielen samotné mesto ponúka zaujímavé miesta. Neďaleko Bratislavy sa nachádza asi najkrajšia galéria moderného umenia, akú som kedy navštívila – Danubiana. Viete sa k nej dostať autom, autobusom či loďou. Už samotná budova a jej okolitý park potešia váš zrak. Vo vnútri zase nájdete stále aj meniace sa expozície. 

Danubiana
Danubiana
Galéria moderného umenia Danubiana
Galéria moderného umenia pri Bratislave

Ďalším miestom, ktoré pri návšteve hlavného mesta netreba vynechať je hrad Devín. Najväčší zážitok budete mať, ak sa k nemu priplavíte loďou alebo, ak si trúfate, môžete k nemu doraziť na bicykloch. Bratislava a jej okolie ponúka mnoho vodných aktivít, napríklad aj raftovanie.

Petržalka – moje sídlisko v Bratislave

Väčšina návštevníkov Bratislavy sa ocitne iba v jej bezprostrednom centre a nikdy reálne nevidí nejaké jej sídlisko. Z toho potom vyplývajú rôzne fámy o králikárňach. Ja som celé štyri roky prežila v Petržalke, o ktorej mi mnohí pred príchodom hovorili hororové historky. Pravdou však je, že ak sa raz do Bratislavy vrátim, určite chcem opäť bývať v tejto časti. Okrem zelene ma tu príjemne prekvapilo Chorvátske rameno Dunaja, popri ktorom sa môžete prejsť až k jazeru Dráždiak, okúpať sa v ňom, dať si langoš a kofolu a pozorovať labute. V lete si tiež môžete vychutnávať koncerty v Sade Janka Kráľa. 

Aj krásnej prírody je v okolí Bratislavy požehnane. Tú som však nestihla preskúmať, pretože ako správna kaviarenská povaľačka, som radšej mapovala všetky dobré podniky.

Mojím obľúbeným raňajkovým miestom je Žufaňa, ktorá si však momentálne hľadá nové priestory. Uvidím, kde ich budem najbližšie hľadať.

Bratislava v noci
Bratislava v noci
Slavín v noci, Bratislava
Slavín v noci

Bratislava naozaj nie je škaredé mesto, stačí, že si v nej nájdete obľúbené miesta. A ja sa už teším na jej najbližšiu návštevu, keďže momentálne žijem v Madride.

Viac cestovateľských článkov si môžete prečítať v sekcii Na cestách.

Bratislava nie je škaredé mesto

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top