Študentka pomáha ľuďom bojovať s anorexiou a bulímiou
Valentína je mladá a úspešná. Avšak od svojich ôsmich rokov trpí anorexiou. Rozhodla sa preto pomáhať ľuďom, ktorí majú podobný problém. Rozhovor s ňou ste si mohli v DOBREJ ŠKOLE prečítať v máji 2018.
„Keď som prišla po besede domov, začala som sa s rodičmi rozprávať, čo bolo v škole. Hovorila som im o tom, čo všetko som počula. Myslím, že mám aj ja problém, ale zrazu som mala odvahu rozprávať sa s nimi a spoločne sa snažíme hľadať riešenia.“
Tieto slová nám povedala Betka z Košíc po jednej z našich prednášok. Letné turné 2018 bolo pre projekt Chuť žiť prvé a dovolím si skonštatovať, že úspešné. Podľa štatistík sme precestovali 4 780 kilometrov, navštívili sme 27 slovenských miest, workshopovali sme s 1 635 účastníkmi, z čoho bolo 1 467 na 30 školách. Zaškolili sme 97 pedagógov a psychológov v štyroch pedagogicko-poradenských centrách, 44 športovcov v 2 športových kluboch a diskutovali sme s 27 účastníkmi rôznych eventov.
Zdravý je viac ako štíhly
Čísla nie sú to, na čom nám najviac záleží. Je to predovšetkým vedomie, že naša práca má zmysel.
„Ja chcem byť bulimička!“ hovoria mi dievčatá na workshopoch. Myslia si, že keď budú zvracať, schudnú. Myslia si, že byť štíhly je viac, ako byť zdravý. Samozrejme, má to aj druhú stranu. Mnohým to príde odporné, nechutné, smiešne… Nerozumejú tomu. „Chce sa len páčiť chalanom“, tvrdia, „chce byť iba zaujímavá.“ A potom za mnou príde štrnásťročný chalan a povie mi, že v priebehu mesiaca schudol 12 kíl. Bojí sa, vraj na základe môjho príbehu zistil, že má podobné myšlienky: že to zašlo ďalej, než plánoval. Cez prestávku za mnou zase príde dievča a prizná sa, že už rok sa pohybuje v tzv. pro-ana skupine, kde si s ostatnými členmi radí, ako sa stať anorektičkou. Neuvedomila si, čo to naozaj môže spôsobiť. Ako sa má teda stadiaľ dostať von? Na takéto prípady narážame v každej jednej škole.
O problémoch otvorene
Na našich workshopoch sa snažíme hovoriť o poruchách príjmu potravy úplne otvorene. Delíme si decká do skupín na stanovištia: na jednom som ja, kde rozprávam svoj osobný príbeh, na druhom je psychológ alebo psychiater a na treťom výživový poradca. Diskutujeme s nimi, pretože to v školách chýba, dávame im priestor na otázky a problematiku vysvetľujeme cez interaktívne cvičenia. Po štyroch týždňoch sme boli prekvapení z toho, ako veľmi sú poruchy príjmu potravy rozšírené a koľko ľudí dokážeme podchytiť, no uvedomili sme si, že spolu s anorexiou či bulímiou nepriamo destigmatizujeme aj iné psychické poruchy a vďaka kontaktom na psychológov a psychiatrov dokážeme poskytnúť študentom pomoc aj s depresiami, úzkosťami a pod.
Nezameriavame sa iba na žiakov, ale aj na pedagógov, psychológov, rodičov a verejnosť, predovšetkým na verejných podujatiach a školeniach. Chceme dosiahnuť, aby zúčastnení skutočne pochopili, čo poruchy príjmu potravy sú, ako ich liečiť, ako pacientom pomôcť a najmä, ako im predísť a včas ich podchytiť. Ak by ste mali záujem o workshop, napíšte nám na [email protected] a dohodneme si termín či už v nadchádzajúcom jesennom alebo v letnom turné.
Ďakujeme všetkým, ktorí nás podporujú a posúvajú našu víziu, osvetu a myšlienky ďalej.
Projekt Chuť žiť sa venuje poruchám príjmu potravy (PPP), respektíve anorexii a bulímii. Na Slovensku je táto téma stále tabu, vôbec sa o nej nehovorí, ľudia ju nevedia rozpoznať ani liečiť. Cieľom projektu je vyvolať diskusiu a vrátiť PPP do povedomia, lebo je to vážna, aktuálna téma, ktorú treba riešiť.