Čítanie o ľuďoch, ktorí zomreli predčasne

Recenzia knihy Chlapec, vtáčik a truhlár
od Matildy Woodsovej

 Otec je stolár, počas dňa vyrába nábytok a vo voľnom čase hračky pre svoje deti. Takto by sa príbehy mali končiť. Do mesta však príde mor a začnú umierať ľudia. Šťastnej rodine, ktorá ma z domu výhľad na cintorín sa choroba tiež nevyhne. Otcovi zomrú deti a on prvýkrát namiesto výrobkov pre živých ľudí začne vyrábať truhly pre svoje mŕtve deti. Umrie mu aj žena a on ostane sám s rakvou, ktorú si spravil pre seba. Takto začína príbeh o osamelosti a čakaní na smrť zabalený do detského magického realizmu. Chlapec, vtáčik & truhlár od Matildy Woodsovej však názvom naznačuje, že muž sám neostane. Do príbehu mu nenápadne vkĺzne malý chlapec, ktorý má oprávnený strach z ľudí, prenasleduje ho temná minulosť, ktorá je príliš živá, čo je presný opak truhlára. Muž je donútený vrátiť sa do reality a bojovať za chlapca. 

Uvažovanie o smrti je prirodzenou súčasťou knihy, rovnako silnou je však aj otázka, prečo by sme mali žiť. Má život zmysel, keď sme prišli o to najcennejšie? Dá sa život naplniť obsahom rovnako ako truhla? Práve v tejto beznádejnej situácii sa objavuje záblesk, chlapec, ktorý nemá nikoho a prenasleduje ho zlo. Dá sa pred zlom cudzích ľudí ukryť? Sme vinní, ak nám ubližujú cudzí ľudia? A čo máme robiť, ak nám chce ublížiť vlastný otec?

Veľa smrti, ale aj života

V tomto príbehu je veľa smrti, no v konečnom dôsledku aj prekvapivo veľa života. Ešte aj truhla sa v príbehu zmení na dôležitú rekvizitu a stane sa záchrankyňou. Smrť nás paradoxne prinúti viac rozmýšľať o živote a následne aj lepšie žiť. Ten, kto si myslí, že už nemá dôvod na život, ho zas môže darovať druhému a odrazu žitie dostane náplň. A ešte jedna esencia pridáva život našim hrdinom a tou je zlo. To ich núti bojovať, nevzdávať sa a hľadieť pred seba. Dokonca omnoho ďalej ako obyčajní ľudia, až za hranicu fantázie a nemožného. Uveria niečomu, čo nik z ich okolia neverí. A možno len nechce vidieť. 

S deťmi sa môžeme cez túto knihu prepracovať k veľmi ťažkým rozhovorom nielen o smrti, ale aj o ubližovaní, utrpení, strachu z cudzincov, o obavách z neznámeho, prečo sme niekomu schopní ublížiť. A možno sa to otočí presne naopak, vždy sa predsa môže nájsť človek, ktorý nám v núdzi pomôže. Aj niektoré ryby predsa vedia lietať a vysnívaná
Isola možno naozaj existuje.  

Čítanie o ľuďoch, ktorí zomreli predčasne

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top