Čo v škole chýba?

médiá a vzdelávanie

Čo v škole chýba deťom, učiteľom a rodičom? Toto je stĺpček a nie stĺp, je teda prikrátky na skutočné analýzy. Tak si aspoň zalietam. Aká by mohla byť nová škola? Ten radostný a motivujúci priestor, v ktorom sa žiakom naplno venuje spokojný, pokojný a hrdý učiteľ? Čo k tomu treba?

1. Peniaze. Aby sa učiteľ v novej škole mohol sústrediť na svoju prácu, musí sa dobre cítiť. Preto sa nová škola začína zvýšením rozpočtu. Na platy, knižnice, laboratóriá, konferencie, školský dvor, ďalekohľad, ktorým žiaci dovidia až na svoje sny…

2. Podporu a dôveru. Nová škola potrebuje voľné ruky, nie veľké reformy. Skúsení a motivovaní učitelia najlepšie vedia, čo majú urobiť (z tých ostatných sa viacerí radi priučia). Žiadne nariadenie či predpis nevyriešia konkrétnu situáciu, ktorú učiteľ zažíva so žiakmi. Dôverujme mu, že vzdeláva správne. Ocení to a bude vzdelávať správne. Dôverujme mu, ak učí ináč. Pomáhajme mu, ak potrebuje pomoc (áno, potrebuje pomoc).

3. Učenie a učenie sa pre skutočný život. Školy stratili výlučné právo na informácie. Žijeme v digitálnom svete. Nová škola sa musí naučiť, ako s touto zmenou nezápasiť, ale ju múdro využiť. Dajme novej škole možnosť zmeniť sa. Dajme možnosť zmeniť sa aj jej učiteľovi. Berme ho ako odborníka. Vyžadujme, aby bol odborníkom.

4. Školu, ktorá nie je úradom. Učiteľ má učiť, úradník úradovať. Učiteľ musí mať možnosť robiť v škole to, čo chce a čo vie – venovať sa žiakom.

5. Silného riaditeľa s víziou (pokojne to môže byť aj riaditeľka). Takého, ktorý dostane veľké možnosti. A široké krídla. Ale musí chcieť lietať, a to s celým svojím kŕdľom. Nezabúdajme však: každé lietanie niečo stojí – dostane aj obrovskú zodpovednosť.

6. Úctu k vzdelaniu. Aby dobrá škola nebola „iba“ časopisom, ale každodennou realitou, na ktorú sa naše deti tešia.

Čo v škole chýba?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top