Divadelný tábor v Divadle Jána Palárika

Divadelný tábor v Divadle Jána Palárika

O originálnom tábore, do ktorého sa deti budú rady vracať

Dva týždne ubehli ako švihnutím čarovného prútika. Chodbami, miestnosťami i zákutiami divadla putovalo tornádo nespútanej radosti a invencie pohybujúce sa v rytme chronicky známych songov. Tomu nespútanému kolotoču dobrej nálady nemohli uniknúť žiadne kúty ani pavučiny a aj tie najstaršie múry divadelnej budovy chtiac-nechtiac aspoň zavibrovali a určite pookriali.

Program bol vopred pripravený, od scenára cez prípravu scény, kostýmov či exkurzie v rádiu až po súčinnosť javiskovej techniky, osvetľovačov či maskérok. Celé divadlo žilo táborom a pre tábor zabezpečovalo, čo najväčší možný komfort.

Z hercov nášho umeleckého súboru sa na istý čas stali pedagógovia a lektori, ktorí veľmi zodpovedne pripravovali s účastníkmi tábora divadelné dielka. Túto takmer čisto pracovnú časť táborových aktivít veľmi pestro a nápadito dopĺňali profesionálni animátori. Od pondelka do piatku v podobnom duchu a s jasným zámerom definovali život divadelnej budovy spoločné záujmy detí a divadelných profesionálov.

Ako vyzerá deň herca

Každý deň sme začínali relatívne skoro. O 7.00 mohli prichádzať prví nedočkavci. 

Niet lepšieho spôsobu na zoznámenie ako sa hrať a baviť s novými známymi, deťmi i dospelákmi. Práca na predstaveniach – vždy sme pripravovali dve – a oťukanie sa v divadelných priestoroch nasledovali v tesnom závese za hrami, ale vždy až po dobrej desiate. 

V tomto momente už bolo jasné, že tábor a aktivity budú podliehať možnostiam, chuti i skúsenostiam detí, ktoré prišli do divadla zažiť, ako to celé funguje. Od prvého dňa skúšali a pripravovali predstavenie v duchu profesionálnej prípravy, s čítačkou, rozcvičkou, zadelením replík, s nutnosťou domácej prípravy. Popri tom sa veľa hrali alebo tancovali, alebo putovali divadelným zákulisím vedení pútavými zadaniami od animátorov.

Druhý a tretí deň k týmto aktivitám pribudla práca na kostýme a rekvizitách či jednoduchších a zložitejších scénografických prvkoch. Niečo bolo pripravené, niečo si malí divadelníci museli vymyslieť sami. Všetky výtvarné aktivity sa diali v divadelnej maliarni. Je to kráľovstvo veľmi kreatívnej divadelnej výtvarníčky, sochárky a štukatérky v jednej osobe. V čase táborového diania „vládli“ tomuto priestoru a aktivitám v ňom osôbky dve! K výtvarníčke sa pridala šéfka divadelných dielní. To ako zvládli 40 detí, ich kostýmy, tvorivé snahy, svoje predstavy a predstavy svojich hereckých kolegov, pripomína fotografiu nočnej metropoly vyhotovenú s dlhou expozíciou, kde každá šmuha zachytáva jeden objekt v pohybe, no aký objekt to je – to netušíme.

Deti strihali, maľovali, lepili, viazali aj babrali, no dva dni „výtvarna“ zakaždým priniesli neobyčajné momenty a jednoznačne vyhranenú a konkrétnu vizuálnu predstavu o finálnom scénickom diele.

Nebudú z nás iba herci, ale aj moderátori

Štvrtok sa niesol v znamení propagácie. Deti sa fotili na plagát, prišiel fotograf a divadelná grafička a návrh plagátu aj pozvánky mohli šťastlivo odísť do tlačiarne. 

Trnavské rádio bolo od začiatku partnerom tábora a posledné dva dni jeho trvania sa v jeho štúdiu mohli deti zoznámiť s prácou v ňom. Vysielacie štúdio je v podstate komorný priestor, a keďže detí bolo viac než dosť, vymysleli sme to tak, že jeden deň dostala možnosť navštíviť rádio jedna skupina, tá prvá mala program v divadle. A posledný táborový deň, išla na exkurziu druhá skupina. 

Návšteva rádia bola určite dôležitým momentom táborových dní. Deti videli, čo obnáša práca v rádiu, a súčasne dostali možnosť spropagovať svoje predstavenie, dozvedeli sa niečo o vzniku aj aktuálnom fungovaní rádia, a určite bolo pre nich zážitkom, že dostali možnosť vyskúšať si prácu moderátora či počuť sa naživo vo vysielaní.

Aj vo štvrtok pokračovali hry, skúška predstavení na javisku, k tvorivému tímu sa pridali už aj zvukár a osvetľovač, počas siesty sa pozerala rozprávka, zjedli sa parené buchty, deti si zaznačili, čo si treba priniesť na premiéru – čierne tričko, pásikavé tričko… a piatok bol tu.

Generálka, premiéra i derniéra

V posledný táborový deň prebiehali posledné zbiehačky, svetelná a zvuková skúška na javisku pre jednu aj druhú skupinu, rýchly obed, podarila sa aj siesta a potom hurá do maskérne obliecť si kostýmy a sústredene zvládnuť generálku. Tá prebiehala pod odborným dohľadom a garanciou umeleckého šéfa divadla. On bol tým posledným a rozhodujúcim článkom posväcujúcim uskutočnenie slávnostnej premiéry. A tá bola veľkolepá. Nadšení fanúšikovia malých hercov ani nedýchali, vtipom sa smiali i metaforám rozumeli. Vrelo tlieskali, spievali, v závere podaktorí aj tancovali a na recepcii sa hostili a zhovárali. Prišiel aj sám župan trnavského samosprávneho kraja a šéf odboru kultúry. Spolu s riaditeľkou divadla premiéry uviedli, a tak ako rodičia aj oni sa nechali zlákať hereckým koncertom táborových účastníkov.

Také boli dva týždne v divadle s divadelným táborom a o rok budú vraj tie týždne najmenej TRI! 

Divadelný tábor v Divadle Jána Palárika

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top