Galé a Ria prinášajú opäť umenie

Kniha Ako umelci vidia svet vyšla pomerne nedávno. Ak je vám jej názov akýsi povedomý, nemýlite sa. Zdá sa, že trojica autoriek Katarína Kosánová, Andrea Gregušová a ilustrátorka Nataša Štefunková si vychovávajú svojho malého čitateľa a v ňom nového milovníka umenia. Akéhosi malého objaviteľa umeleckých diel.

Pár rokov dozadu vyšla autorkám kniha Ako maliari vidia svet. Už tam predznamenali spôsob komunikácie s mladým čitateľom. Nejde len o predkladanie nových a nových zaujímavých faktov z oblasti výtvarného umenia, ale o krásnu interakciu medzi autorkami a ním. Dalo by sa dokonca povedať, že autorky vtiahnu do interakcie samotného známeho umelca i s jeho dielom. 

„Maliari“ predstavili svetových umelcov a ich diela, „umelci“ nazerajú na slovenských výtvarníkov. Takto predstavujú autorky svoju novú knihu: „Kniha ponúka nielen obrazy na premýšľanie, ale aj texty a úlohy na poučenie a zábavu. Zistíš, čo všetko môže byť výtvarným umením, na aké svetoznáme obraz sa diela podobajú, a zoznámiš sa so zaujímavými výtvarnými technikami.“  

Umenie ako hra

V tejto knihe je interakcia hrou. Sprevádzajú vás opäť dva ja malí kamaráti – chlapček Galé a dievčatko Ria. Pridal sa k nim tentoraz aj chameleón Leon. Milé dialógy, ktoré tieto postavičky spolu vedú, nám nenásilne predstavujú rôzne výtvarné techniky, usmerňujú nazeranie na umelecké dielo, upriamujú pozornosť na ukrytý detail alebo niečo, čo si na prvý  pohľad nemusíte všimnúť. 

Takto sa napríklad dozviete o živom obraze, o tom, že citácia nie je len vecou literatúry, o nádherných ornamentoch na posledných československých bankovkách, o tom, ako deťom povedať, že boli i umelci, ktorí nemohli tvoriť v dobe, v ktorej žili a ako sa vynašli. Je tu také množstvo tvorivých nápadov, vecí na zamyslenie pretkaných nenásilne novými poznatkami, že kniha by mohla pomôcť nielen ako inšpirácia pre rodičov, čo sa dá doma počas upršaných dní robiť. To by sme tejto knihe veľmi krivdili a jej posolstvo veľmi zúžili. 

Táto kniha má ambíciu byť kamarátom, s ktorým sa dá skvele zahrať. Dieťa, ktoré rado tvorí, skúša, no má dostatok trpezlivosti a nadšenia prečítať si aj všetko, čím sa hra okolo umeleckého diela začína, je presne cieľovkou tejto knihy. No kniha ako inšpirácia určite výrazne pomôže aj učiteľom výtvarnej alebo i etickej výchovy. Tak želám radosť z čítania, objavovania a tvorenia!

Galé a Ria prinášajú opäť umenie

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top