Graz – pôvabné rakúske mesto

Len na skos od Bratislavy nájdete mesto, ktoré vás očarí – Graz

Bol piatok poobede a čakal nás pokojný víkend v pohodlí domova. Odrazu mi zapípal mobil. Prišiel mi email od booking.com s last minute ponukou. Noc v Grazi pre dve osoby za 50 eur s raňajkami. Graz sme už dávno mali na našom cestovateľskom zozname, vďaka odporúčaniam kamarátov, ale aj pre fakt, že od roku 1999 je zapísaný v zozname UNESCO. V tom momente som klikla na Google Maps a zistila, že z Bratislavy sú to do Grazu ani nie 2,5 hodiny autom. Bolo rozhodnuté.

Zmes štýlov v dokonalej mozaike – aj také je druhé najväčšie mesto Rakúska – Graz

Graz je druhým najväčším rakúskym mestom hneď po Viedni. No na rozdiel od takmer dvojmiliónovej Viedne má len niečo cez 300 000 obyvateľov. Známe je aj ako univerzitné mesto, nachádza sa tu 6 univerzít, a je to v ňom cítiť. Graz je mesto mladé duchom, plné zaujímavých múzeí a architektúry. Je to mesto, v ktorom sa história elegantným spôsobom spája s modernými výdobytkami. 

Tipy na zaujímavé múzeá nájdete aj v článku Najzaujímavejšie budovy sveta – edícia múzeá.

V uliciach Grazu
V uliciach Grazu

O Grazi sa nedá povedať, že by bolo barokovým alebo renesančným mestom, a už vonkoncom ho nemôžeme označiť za stredoveké mestečko.

Upravené mesto je zbierkou architektonických vzácností zo všetkých uvedených epôch a štýlov. A to ešte nie je všetko. Zo Starého mesta sa cez tzv. umelý ostrov Murinsel, ktorý na rieke Mur nechal osadiť architekt Vito Acconcis v tvare lastúry, dostanete do modernej štvrte. Tej dominuje futuristická budova Kunsthaus, teda Dom umenia. Murinsel je najnetradičnejším mostom, aký som doteraz videla. Moderné dielo je mostom, dvojposchodovou reštauráciou aj útulným amfiteátrom v jednom.

Neďaleko Domu umenia nájdete uličku s malými domčekmi, v ktorých sa ukrývajú príjemné podniky a bary. Popíjajúc miestne pivo a sledujúc okoloidúcich, sme museli skonštatovať, že mladí i starší obyvatelia mesta majú veľmi pozitívny vzťah k bicyklom. Určite to bude aj tým, že cyklotrasy vyzerali bezpečne a prakticky. My sme ako dopravný prostriedok využili iba električku, no aj dá nás príjemne prekvapila. Lístok si v nej kúpite v automate a pohodlne zaplatíte kartou. Hneď som si spomenula, koľkokrát som v Bratislave musela ísť načierno, lebo automat na zastávke nefungoval alebo som spoj zmeškala, lebo som nemala drobné.

Domčeky v uličkách, Graz
Domčeky v uličkách Grazu

Skryté poklady v uličkách Grazu

Hlavnou atrakciou mesta je Schlossberg, teda Zámocký vrch s Hodinovou vežou a pevnosťou. Môžete si to na jeho vrchol vyšliapať po svojich cez úchvatné schodisko v skale, odviezť sa pozemnou lanovkou alebo sa prejsť kľukatou cestou a urobiť si príjemnú prechádzku. Z vrcholu budete mať krásny výhľad na celé mesto a možno sa tu akurát bude konať nejaký koncert v nádhernej aréne v ruinách pevnosti. Toto miesto je zároveň príjemným parkom na prechádzky či rande.

https://www.instagram.com/p/BpwD19TgFhq/

Parkov v meste nájdete viac. My sme sa zatúlali do záhrady paláca neďaleko miestnej katedrály – Domkirche. Ako záhrada, tak aj interiér chrámu na nás pôsobili neuveriteľným pokojom, akoby sme ani neboli v centre mesta. Vedľa katedrály sa nachádza Mauzóleum Ferdinanda II. a oproti, ukryté v nenápadnej budove, nájdete netradičné dvojité schodisko v tvare špirály zo 17. storočia, Doppelwendeltreppe.

Odtiaľ to už budete mať iba na skok na malé námestie Glockenspielplatz. Vždy o 11.00, 15.00 a 18.00 si tu môžete vypočuť ľudový orloj, v ktorom tancuje ženská a mužská postavička. V okolitých uličkách sa chvíľu túlajte a potom môžete zamieriť na Hauptplatz. Hlavné námestie s radnicou či Zemským domom – Landhaus, ktorý patrí k najvýznamnejším renesančným pamiatkam v strednej Európe. Ukrýva sa tu aj zbrojnica s unikátnou zbierkou 32 tisíc kusov brnení a zbraní z obdobia tridsaťročnej vojny.

V tejto časti Grazu nájdete najkrajšie architektonické pamiatky, ktoré sa tiahnu aj hlavnou nákupnou ulicou Sporgasse. Mojou srdcovkou sa stal tzv. Maľovaný dom a v uličke skryté Dvorné pekárstvo Hofbäckerei

Pri hodinovej veži, Graz

K zaujímavým pamiatkam tiež patrí tehlová katedrála Herzen Jesu, ktorú sme navštívili počas nedeľnej omše a mali sme tak možnosť zočiť veľmi autentického kazateľa, ktorý uvoľnene tancoval pred oltárom. Zaujímavá je aj bazilika Mariatrost.

Hlavná nákupná ulica Sporgasse v Grazi
Hlavná nákupná ulica Sporgasse v Grazi

Park s pávmi pri zámku Schloss Eggenberg

Neďaleko od centra Grazu je ukrytý zámok s obrovským parkom, v ktorom sa voľne prechádzajú pávy. My sme si v ňom dopriali romantickú jesennú prechádzku, keďže zámok je v zimnej sezóne, bohužiaľ, zatvorený. Jeho brány sa opäť otvoria 2. apríla a my si jeho návštevu určite nenecháme ujsť, pretože aj tento zámok sa nachádza na zozname UNESCO a fotky jeho interiéru vyzerajú veľmi lákavo. 

https://www.instagram.com/p/Bpw8MRUgoGK/

https://www.instagram.com/p/Bpw8jYvA7sJ/

Zámok Schloss Eggenberg pri Grazi
Zámok Schloss Eggenberg pri Grazi

Viac cestovateľských článkov si môžete prečítať v sekcii Na cestách.

Graz – pôvabné rakúske mesto

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top