Zaľúbené do učiteľa

Zaľúbené do učiteľa

Ako reagovať, keď žiačky prejavujú voči učiteľovi viac záujmu,
než je zdravé?

 Tento príbeh sa odohral na istej strednej umeleckej škole.

„Sedíme v kabinete samí mladí učitelia. Minulý rok k nám pribudol nový kolega – sochár. Už po krátkom čase som si všimla, že niektoré žiačky s ním celkom otvorene flirtujú. Zaujímavé je, že on to tak nevníma. Je už pár rokov šťastne zadaný a vidí za tým iba záujem o jeho umeleckú tvorbu. Najväčší záujem o „tvorbu“ môjho kolegu prejavili Veronika s Danielou – dve tretiačky, ktoré až podozrivo často začali chodiť do nášho kabinetu. Minule som našla na svojom stole dva mobily na nabíjačke. Kolega mi vysvetlil, že pred chvíľou tu boli spomenuté žiačky s prosbou, či si môžu mobily nabiť u nás v kabinete, lebo zásuvky v triede sú vraj obsadené. Pozriem na telefóny – oba boli nabité na 100 %. Zaniesla som ich dievčatám nazad so slovami, že viem, o čo im ide a že si na ne dám pozor.

Na Mikuláša zasa doniesli kolegovi darček. V pekne zabalenej krabičke boli boxerky. On sa len schuti zasmial. Dievčatá sa ho vraj na druhý deň spýtali, či mu sedeli a on úprimne odpovedal, že mu boli trochu tesné… Kolega mi ukázal aj smsky, ktoré od dievčat dostal a dokonca spomenul, že ho jedna z nich sledovala až domov. Aj jeho priateľka s tým už začína mať problém – tú zasa žiačky požiadali na sociálnej sieti o priateľstvo.

Neviem, či mám celú situáciu ignorovať alebo sa snažiť kolegovi nejako pomôcť, aby sa vyhol prípadným problémom.“

Čo by ste robili na mieste učiteľky? Nechali by ste to tak alebo by ste sa snažili kolegu presvedčiť, že sa môže ľahko dostať do problémov? a čo by ste poradili učiteľovi? Ako má pristupovať k žiačkam, ktoré ho, zdá sa, nenáležite provokujú?

Tu sú názory niektorých čitateľov DOBREJ ŠKOLY:

Kolega – učiteľ nie je plnoletý alebo nie je svojprávny, že potrebuje s takouto životnou situáciou pomoc, o ktorú asi ani nepožiadal?

Jaroslav Oster

Je možné, že dievčatá majú záujem o pána učiteľa aj osobnejšie než čisto umelecky. Zaľúbené žabky sa občas prihodia, a takisto aj dievčatá testujúce svoje ženské zbrane na učiteľoch – mužoch. Pripusťme, že povestná ženská inuícia v tomto prípade kolegyňu neklame. Hoci, ktovie… Asi iba tie dve dievčatá s istotou vedia, čo je vo veci. Z opisu si nie som istý, či kolega vníma záujem dievčat. Ak nevníma a naozaj to berie len ako záujem o umenie, je to z profesionálneho hľadiska v poriadku a asi netreba mať priveľký strach, že by mohlo dôjsť k neetickému konaniu. Ak vníma, ale tvári sa, že nie (pred dievčatami aj pred kolegyňou), je to podľa mňa jedna z tých najlepších stratégií zvládania. Aspoň nemusí viesť zložité debaty, ktorým sa za mojich mladých čias eufemisticky hovorilo „analyzovanie“ a ktorých podstatnú časť tvoria zaručene správne interpretácie konania iných ľudí. Záujem o dobro iných je určite chvályhodná vlastnosť. Len rozmýšľam, aké dobro tu chce kolegyňa chrániť? Resp. akému zlu chce zabrániť? Lebo podľa jej opisu k ničomu neetickému sa neschyľuje. Robiť kauzu z dvoch telefónov na nabíjačke – načo? Takže, čo by som odporúčal učiteľke? Nuž, toto: 

Povedať kolegovi jedenkrát, otvorene a priateľsky, ako ona vníma celú situáciu. Rozhodne by mu však nemala radiť, ak o radu nežiada. Z opisu situácie sa zdá, že tento rozhovor už prebehol. 

Ak by kolegyňa chcela riešiť nejaký potenciálny problém, nech skúsi začať od seba. Je totiž možné, že má mesiášsky syndróm, ktorý jej velí zachraňovať druhých a ak nie je pred čím, tak si niečo vyrobíme. Môžem sa mýliť, samozrejme. 

Až keď budú vylúčené akékoľvke pochybnosti ohľadne bodu 2 a ak si bude istá svojou motiváciou, môže sa s dievčatami porozprávať o vzťahoch, flirtovaní a rizikách s tým spojených…

Martin Kríž

Zaľúbené študentky? Myslím si, že zámer je úplne zjavne iný. Podľa mňa je totálne nevhodné darovať učiteľovi bielizeň. A zároveň to je úplne jasný indikátor úmyslov. Ja by som sa s chlapíkom úplne narovinu porozprávala. Nejde len o neho, ide aj o meno školy a o ostatných žiakov v škole, ako aj o to, ako učiteľov vidia. Chlapík by mal odložiť ego nabok a správať sa dospelo. 

Zdena Ginčaiová

Prekážala by mi aktívna kolegyňa, ktorá vie, o čo ide a rieši to so žiačkami, to píšem z pohľadu muža. Od kolegyne by som skôr chcel, aby mi o tom povedala priamo, navyše keď sme v spoločnom kabinete. Ako učiteľ viem, že zaľúbené žiačky sa objavia, aj keď je čudné, že je to zaľúbená dvojica žiačok. Ozaj situáciu kolegyňa čítala dobre? Očarenie učiteľom je citlivá téma a najvhodnejšie je nevšímať si tieto prejavy a mať hranice. Darovaná spodná bielizeň tú moju už prekračuje.

Marián Kičinko

Kolegyňa by sa mala čím skôr priznať, že žiarli a že ho podvedome asi ľúbi… a čo sa týka ďalších aktérov, mali by si veci vyjasniť. Nepredpokladám, že učiteľ nevie, o čo ide a ak by mu to skutočne nejak prekážalo, určite existuje dostatočné množstvo spôsobov, ako to zanechať. Dievčence skúšajú, či uspejú alebo nie… 

Peter Lengyel

Ak má učiteľ problém s existujúcim vzťahom, je na ňom a jeho partnerke, aby to vyriešili. Ak ho nechce riešiť, tak je to jeho cesta von zo vzťahu. Ak je jeho existujúci vzťah v poriadku a snaženie študentiek ostane len pri boxerkách, tak je tiež všetko v poriadku. On si s tým poradí.

Peter Druska

Predpokladám,že kolega je dospelý a nepriletel z inej galaxie.Iste vie o dievčatách svoje, a teda si to aj vyrieši po svojom. Život píše príbehy a nemusíme všetky v okolí režírovať, aj keď nutkanie býva silné.Radi sa montujeme do cudzích životov. Kolegyňa sa určite nemusí báť obvinenia, že ho zavčasu nevarovala, na „prúšvih“, ktorý mu reálne hrozí sú niektorí muži priam hrdí. Ženám zvyčajne zostane „ostuda“.

Janka Mizeráková

Názor psychologičky

Učiteľka popisuje niekoľko situácií, ktoré vníma ako neprimerané flirtovanie žiačok
s kolegom. Nie je jasné, čoho konkrétne sa obáva, čo ju vedie k tomu, aby situáciu riešila. Ide jej o dobro žiačok? O dobré meno kolegu či dokonca školy? Obáva sa ohrozenia kolegovho dlhoročného vzťahu?

Erotický vzťah žiačky s učiteľom
z etického a profesionálneho hľadiska nie je namieste. Vzťah učiteľ – žiačka nie je rovnocenný, napriek partnerskému a priateľskému prístupu má učiteľ viac životných skúseností, väčšiu zodpovednosť a je viazaný istými hranicami, ktoré vyplývajú
z jeho profesie. Napriek tomu môžu na jednej či oboch stranách vzniknúť sympatie, ktoré prekračujú rámec profesionálneho vzťahu. Je na oboch, ako sa v takej situácii zachovajú. Z učiteľkinho popisu sa nezdá, že by niektorej zo žiačok išlo o nadviazanie intímneho vzťahu. Pravdepodobne je to forma zábavy, ktorá je svojím erotickým nádychom pre dievčatá atraktívna. Je prirodzené, že im pozornosť učiteľa lichotí, že skúšajú svoje „ženské zbrane“ a testujú hranice. Nemusia si plne uvedomovať dôsledky svojho správania. Ak sa učiteľka obáva o ich bezpečie, vhodný je empatický rozhovor o hraniciach vzťahov. Ak má učiteľka obavu o kolegovo dobré meno, môže mu
o svojich pochybnostiach povedať. Pohľad človeka „zvonku“ nám môže
v mnohých situáciách pomôcť uvedomiť si súvislosti, ktoré by nám inak unikli, alebo by sme im neprisudzovali význam. Možno si kolega neuvedomuje, že správanie dievčat je na hranici a ich blízke vzťahy môžu byť inými interpretované ako nevhodné. Viac ako otvorene pomenovať svoje pocity zo situácie jej neprináleží, je na kolegovi samotnom, aby vzťahy udržal v profesionálnej rovine.

A ako sa má zachovať učiteľ? V prvom rade by mal prestať zatvárať oči a tváriť sa, že o nič nejde. Nechce dievčatá zraniť, no zároveň nemôže hazardovať s vlastnou povesťou a dobrým menom školy. Potrebuje citlivo, no jasne určiť hranice
a dať najavo, aký druh komunikácie je
v poriadku a čo je už neprimerané.
K dievčatám môže byť priateľský, no je v poriadku nereagovať na provokácie, neprijať nevhodný darček, požiadať o obmedzenie sms-iek či rešpektovanie súkromia. Keď nebude dievčatá podporovať svojimi reakciami, pravdepodobne záujem čoskoro presmerujú na vhodnejšieho partnera. 

Zuzana BURJANOVÁ

Zaľúbené do učiteľa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top