Istanbul – mesto chutí a vôní

Istanbul je mestom, v ktorom pulzuje život, či je noc alebo deň

Kde sa ubytovať v Istanbule a ako sa v ňom pohybovať

Istanbul je miestom stretu dvoch kultúr a jediným mestom rozprestierajúcim sa na dvoch kontinentoch. Charakter mesta je rôznorodý. Štvrť Sultan-ahmet, ktorá je srdcom starého mesta, má svoju typickú orientálnu architektúru a sústredia sa tu aj najznámejšie pamiatky. Poľahky sa k nim dostanete peši, no na pohyb po meste je fajn využívať metro alebo lacné taxíky. Musíte si len zvyknúť na šialenú dopravu, zápchy a neustále trúbenie. Súčasťou verejnej dopravy sú aj pohodlné trajekty, na ktorých si môžete počas jazdy dať šálku horúceho tureckého čaju. Veľmi pohodlné je ubytovať sa v blízkosti metra Sirkeci, kde nájdete príjemné a relatívne lacné reštaurácie a kaviarne a poľahky sa peši dostanete ku všetkým hlavným atrakciám. 

Čo vidieť a ochutnať v Instanbule

1. Hagia Sofia a Modrá mešita

V Istanbule stojí za návštevu niekoľko mešít. Dve najznámejšie stoja blízko seba – Hagia Sofia, teda Chrám Božej múdrosti už v skutočnosti mešitou nie je a vďaka tomu v nej môžeme vidieť spojenie kresťanstva a islamu v jedinečnej architektúre. Oplatí sa vziať si do nej sprievodcu, na ktorého určite natrafíte pred jej vstupom. Sprievodca vás dostane dnu bez toho, aby ste museli čakať v rade na lístky a ukáže vám niekoľko zaujímavostí.

Z pôvodnej výzdoby sa veľa nezachovalo, no napriek tomu tu nájdete niekoľko krásnych zlatých mozaík z čias, keď bola mešita ešte kresťanským chrámom. Najkrajšie z nich uvidíte na galérii. Cez námestie a priľahlý park sa dostanete k druhej najznámejšej mešite v meste, a to k Modrej mešite. Skôr než sa k nej presuniete, však ochutnajte tureckú zmrzlinu, ktorá má úplne inú chuť a konzistenciu, než sme pri zmrzline zvyknutí. Okrem toho je kúpa tejto pochúťky sprevádzaná zábavným divadlom zmrzlinárov, ktorí si z vás budú robiť žarty.

Hagia Sofia, Istanbul
Hagia Sofia v Istanbule

2. Cisterna – Potopený palác

Okrem mešít za návštevu stojí aj Cisterna, nazývaná aj Potopený palác, známa z knihy Dana Browna Inferno. Zaujímavý a trochu tajomný priestor, ktorý slúžil ako nádrž na vodu, už dnes plný vody nie je. Avšak môžete sa tu pozrieť do očí Medúzy bez toho, aby ste skameneli.

3. Palác Topkapi

Niekoľko hodín si vyhraďte na návštevu paláca Topkapi. Celý komplex je úchvatnou prehliadkou orientálnej architektúry, či už navštívite knižnicu alebo hárem. Všetky tieto pamiatky sú od seba vzdialené len pár krokov.

https://www.instagram.com/p/BolVlEsgnjY/

4. Sulejmanova mešita

Napriek tomu, že Sulejmanova mešita patrí až k tretej najznámejšej v Istanbule, určite ju však nevynechajte. Je z nej totiž nádherný výhľad na Istanbul a obklopená je príjemným parkom.

https://www.instagram.com/p/Bohpg5dg02y/

5. Valentiánov akvadukt a Ženský trh

Neďaleko Sulejmanovej mešity sa nachádza aj Valentiánov akvadukt a hneď za ním sa skrýva tzv. Ženský trh, na ktorom nakupujú čerstvé potraviny a korenie miestni. 

6. Veľký bazár – potešenie pre všetky zmysly

Ak dostanete nákupnú horúčku zamierte k Veľkému bazáru. Na jeho návštevu si vyhraďte niekoľko hodín, aj keby ste nemali chuť nakupovať. Túlanie sa jeho rušnými uličkami poteší všetky vaše zmysly. Ani sa nenazdáte a už budete degustovať čaje, sušené ovocie či sladkosti. Nachádza sa tu viac ako 4 000 obchodov, kaviarne, reštaurácie, banky či poštový úrad. To všetko v 66 uličkách, ktoré spolu merajú 8 kilometrov. Nebojte sa ochutnávať, čo vám predajcovia strčia pod nos a ak sa rozhodnete niečo si kúpiť, zjednávajte – miestni predajcovia to majú veľmi radi a vyžívajú sa v tomto starom umení obchodovania.

Veľký bazár, Istanbul
Veľký bazár v Istanbule

7. Galatský most a smažené rybičky

Ak pri nakupovaní vyhladnete, zamierte ku Galatskému mostu, ktorý spája starú a novú časť mesta. Rybári tu celé dni chytajú ryby, ktoré môžete ochutnať v reštauráciách pod ním (my sme si tu dali výborné smažené rybičky) alebo si ich kúpite od pouličných predajcov.

8. Galatská veža

Za Galatským mostom nájdete ďalšiu zaujímavú časť mesta, v ktorej sa nachádza aj Galatská veža. Ide o populárnu turistickú atrakciu, takže tu zvyčajne čaká mnoho ľudí, ktorí si chcú vychutnať výhľad na Istanbul. Nám sa čakať nechcelo, tak sme sa radšej motali uličkami. V tejto časti nájdete aj hlavnú obchodnú ulicu.

Výhľad na Istanbul z lode
Výhľad na Istanbul z lode

9. Štvrt Karakoy a plavba trajektom

Ak chcete ochutnať výborné morské plody, navštívte štvrť Karakoy, do ktorej sa dostanete trajektom. Na miestnom farmárskom trhu môžete nakúpiť čerstvé pochúťky alebo si sadnúť do niektorej z reštaurácií a dať si napríklad chobotnicu či krevety. Určite nevynechajte ani cukrárne. Turecké sladkosti sú originálne a naozaj sladké. Ak nie ste milovníkmi sladkostí, ochutnajte aspoň puding so šafranom či tradičný dezert kunefe a pravú tureckú kávu, ktorú vám naservírujú v jedinečných šáločkách.

Najčerstvejšie a najchutnejšie turecké jedlo neochutnáte v klasických reštauráciách, ale v miestnych jedálňach, kde si vyberiete na tácku zo všetkého trošku. Občas nebudete mať tušenie, čo vlastne jete, ale všetko bude určite stáť za to.

10. Štvrť Ortakoy

Štvrť Ortakoy je známa nočným životom, ale aj trhom, na ktorom môžete ochutnať ďalšiu špecialitu, a to plnený pečený zemiak – kumpir

https://www.instagram.com/p/Bon9hKXgeEn/

11. Tradičné tanečné vystúpenie v hammame

Večer môžete ukončiť návštevou tanečného predstavenia v bývalom hammame, teda tureckých kúpeľoch. Či už si vyberiete predstavenie tureckých tancov alebo spirituálne predstavenie dervišov, bude to pre vás nezabudnuteľný zážitok. Hoci predstavenie dervišov je veľmi špecifickým zážitkom – asi to nie je úplne pre každého.

Turecké tradičné tance v Istanbule
Turecké tradičné tance v Istanbule

Vystúpenie tanečníkov v tureckom hammame v Istanbule
Vystúpenie tanečníkov v tureckom hammame v Istanbule

12. Návšteva tradičných tureckých kúpeľov

Ak sa vám zažiada v hammame oddychovať, môžete si dopriať procedúru v podobe pílingu, penovej a olejovej masáže a masky na tvár v budove zo 16. storočia kúpeľoch Suleymaniye Hamami. Po procedúre sa môžete vyhrievať na mramorovej doske s pocitom princeznej v háreme.

Istanbul však ponúka mnoho drahších či lacnejších hammamov.

12. Najkrajší výhľad v Istanbule

Najkrajší pohľad na Istanbul  sa vám naskytne z malej kaviarne zašitej v útrobách polorozpadnutého domu. Stačí, ak budete hľadať bránu s nápisom Buyuk Valide Han. Zo začiatku budete mať pocit, že ste sa ocitli v hororovom filme, no nakoniec dorazíte to útulnej kaviarne s krásnym výhľadom. Keďže kaviareň nemá toaletu, čašníčka vás zavedie do dielne šperkára, ktorý svoju kúpeľňu nazýva lucky toilet. Asi vám je jasné prečo. Ani ja som neodolala jeho výtvorom a kúpila som si striebornú retiazku s príveskom za skvelú cenu. 

Najkrajší výhľad v Istanbule – rooftop
Najkrajší výhľad v Istanbule – rooftop

https://www.instagram.com/p/BomOY5ugYTV/

Istanbul je mestom, z ktorého sa vám nebude chcieť odísť a určite sa doň budete chcieť vrátiť. 

Viac cestovateľských článkov si môžete prečítať v sekcii Na cestách.

Istanbul – mesto chutí a vôní

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top