Pes, ktorý bežal za hviezdou, a červený bicykel – recenzia

Kniha vzbudzujúca pohoršenie

Kniha s názvom Pes, ktorý bežal za hviezdou, a červený bicykel pritiahne na seba pozornosť už názvom. Čitateľ bude zvedavý, ako sa dá spojiť pes so zmyslom pre poéziu a bicykel. Na konci už bude prepojenie jasné, no pes sa stane ešte tajomnejším a provokačne pobrechávať neprestane.

Hneď v úvode je potrebné upozorniť všetkých helikoptérových rodičov a ustráchaných pedagógov, že táto kniha je pre deti zlým príkladom v príliš mnohých smeroch, takže by ste ju radšej do rúk ani brať nemali, pretože by ste sa mohli nakaziť. Čítať ju môžu len deti v polepšovniach, kde už niet čo pokaziť.

Hlavná postava Joel po nociach uteká z domu a túla sa po meste. Navyše Joel je z neúplnej rodiny, mama ich opustila. Celý jej odchod je nejasný a opradený tajomstvom, pretože sa o ňom nedokáže otvorene pozhovárať s otcom. Mnohí z vás zdesene vykríknete, že toto do detskej knihy nepatrí. Jedenásťročné osamelé deti predsa takéto texty čítať nemôžu, musia si vystačiť s vlastným životom. Joel je však v noci schopný ukradnúť aj bicykel. Áno, horší literárny prípad by sme ťažko hľadali, keď si teda odmyslíme Pipi dlhú pančuchu. 

Z celého príbehu neustále kričí okrem smútku osamelosť. Cítime, že Joel nemá naozaj nikoho, s kým by sa dôverne pozhováral. Je ochotný skamarátiť sa aj s chlapcom, ktorý mu nepriamo ubližuje, manipuluje ním a on si to neuvedomuje. Potrebe druhého spriazneného človeka rozumieme a zrozumiteľné je nám aj radikálne zľavenie z nárokov v čase núdze. Nebýva častým javom, keď s takto oslabeným človekom manipulujú iní? To už však pohoršení ľudia nečítajú. Po ďalšom sklamaní Joel vážne začne rozmýšľať o samovražde. Priamočiari čitatelia a mravokárci v tejto chvíli vidia zvýšené štatistiky samovrážd u detí, ktoré knihu prečítajú. Na mieste je však otázka, koľko reálnych detí o samovražde rozmýšľa. Otec Joelovi predstaví svoju novú priateľku a ten stráca poslednú nádej. Je to naozaj smutný svet, v ktorom veci nefungujú, ako majú a v ktorom rozumieme dieťaťu, ktoré by radšej nežilo. Riešením nie je nečítať takého knihy, riešením je všímať si deti, ktoré zúfalo potrebujú niekoho, komu by sa aspoň vyrozprávali.

Pes, ktorý bežal za hviezdou, a červený bicykel – recenzia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top