Je dobré byť v obraze

Zaujímavé weby nielen pre učiteľov

Učitelnice

Možno ste už počuli o americkom portáli Teachers Pay Teachers, ktorý slúži na online predaj a nákup vzdelávacích materiálov medzi učiteľmi. Funguje na jednoduchom princípe, autor naň uloží svoj materiál a určí mu cenu, za ktorú si ju môžu ostatní užívatelia stiahnuť. Najšikovnejší učitelia si už takto stihli celkom slušne privyrobiť. Myšlienka sa mi páči, preto ma teší, že sa realizuje už aj v Česku. Na portáli Ucitelnice.cz nájdete okolo 1000 vzdelávacích materiálov od českých učiteľov pre rôzne témy a predmety. Sú cenovo dostupné (20 až 70 českých korún), a preto po nich môžu siahnuť aj učitelia na Slovensku. Po preklade do češtiny tam môžete ukladať a ponúkať aj svoje vlastné materiály. Je to celkom výzva, čo poviete? Viac sa o portáli dozviete na strane 24.

Byť v obraze

Česká televízia vytvorila v rokoch 2009 – 2011 vzdelávaciu sériu Být v obraze, ktorá pokrýva viacero tém mediálnej výchovy. Dodnes je aktuálna a dostupná v archíve televízie. Okrem desiatich vzdelávacích filmov (dĺžka cca 25 minút) ponúka aj tzv. kabinet, v ktorom sú spracované metodiky a návrhy aktivít pre témy, ako sú noviny, rozhlas, televízia, televízne správy, internet, reklama, televízna zábava, médiá a politika, médiá a celebrity, mediálna logika a pod. 

Kto chýba

Každé dieťa má právo dosiahnuť svoje osobné maximum v skupine svojich rovesníkov, spolužiakov a kamarátov. Každé dieťa má právo na kvalitné vzdelanie v škole, ktorá mu je najbližšia. Kto chýba je nový projekt na podporu a rozvoj inkluzívneho vzdelávania na slovenských základných školách. Okrem základných informácií o inklúzii webstránka obsahuje aj množstvo inšpiratívnych článkov, príklady dobrej praxe a možnosť spolupráce s odborníkmi.

Daily Overview

Vždy je dobré, keď sa na veci pozrieme z odstupu, pozrite sa takto aj na Zem. Na webstránke Daily Overview (alebo na jej stránke na Facebooku či Instagrame) je každý deň uverejnená nová detailná snímka vybranej časti Zeme, ktorá vám skrášli deň a možno aj prinúti k zamysleniu. Tieto snímky môžu byť aj výborným materiálom na vyučovanie (napr. ich využijete ako štartér v evokačnej fáze hodiny) alebo ich vytlačte a vystavte na chodbe školy. Presne to idem urobiť. 

Minúty z prírody

Inšpirujte sa krátkymi videami z prírody a vydajte sa spolu so žiakmi na dobrodružstvo! Webstránka ponúka k videám aj návrh hier a jednoduchých vzdelávacích aktivít, pomocou ktorých premeníte učenie sa o rastlinách a živočíchoch na skutočný zážitok. 

Je dobré byť v obraze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top