Surfujte s nami: Jún 2020

Zaujímavé webové stránky nielen pre učiteľov

Banská univerzita

Slovensko má bohatú banskú históriu, preto je škoda, že sa školské kurikulum baníctvu takmer vôbec nevenuje. Ak by ste chceli žiakom sprostredkovať poznatky o baníctve a témach, ktoré s ním súvisia, je tu pre vás stránka Banská univerzita, ktorú pripravil odborný tím z Katedry geografie a geológie na Univerzite Mateja Bela. Projekt má podobu interaktívneho zápisníka pre deti, ktorý je rozdelený do piatich tematických kategórií – Geológia a stavba našej Zeme, Mineralógia na Slovensku, História baníctva na Slovensku, Technológia tradičného baníctva a Banícka kultúra a etnografia. Úlohami sú deti sprevádzané postavičkami Kladivko a Slečna Kahancová. Obsah je veku primeraný a podaný pútavou formou, ktorá zaujme aj súčasné deti. Téma baníctva je medzipredmetová, a preto môžete zápisník využiť počas tematicky zameraného týždňa, v ktorom začleníte baníctvo do viacerých vyučovacích predmetov.

Pod Rozsutcom

Ako v žiakoch budovať vzťah k miestnej krajine, jej tradičnej kultúre, architektúre a urbanizmu, ukazuje krásne spracovaný pracovný zošit Iniciatívy za krajšie dediny pod Rozsutcom, ktorý nájde voľne na stiahnutie na stránke podrozsut.com. Zošit obsahuje množstvo rozmanitých úloh, ktoré žiakov oboznamujú so súčasnosťou aj minulosťou krajiny. Unikátnosťou príručky je fakt, že sa venuje aj často zabudnutým témam, ako sú neželané premeny krajinného rázu (vizuálny smog, obraz dediny, ničenie historickej hodnoty stavieb). Nemusíte žiť pod Rozsutcom, aby vás príručka zaujala, úlohy vám môžu byť inšpiráciou pri tvorbe vlastných úloh pre váš región. Na stránke nájdete aj fotografickú knihu Dedinami a komiks Johny Šík a poklad pod Rozsutcom.

Nedatováno

Umenie je fascinujúce, aj preto si zaslúži, aby sa s ním žiaci zoznamovali zaujímavo, hravo a moderne. Pomôcť vám k tomu môže projekt Nedatováno, ktorí vznikol v spolupráci Pedagogickej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci s viacerými galériami. Všetky pracovné listy sú na stránke voľne na stiahnutie a sú rozdelené do troch hlavných kategórií – Vo svete obrazov, Tvoríme doma a Tvoríme počas sviatkov. Najviac ma zaujali praktické aktivity na interpretáciu umeleckých diel a tie, ktoré sú venované aktuálnemu dianiu, čo je pre žiakov veľmi atraktívne a motivujúce. Okrem nich ponúka stránka aj ďalšie tipy na hry a aktivity, ktoré sú využiteľné dokonca aj v občianskej náuke. Celý obsah je skvelý nielen z didaktického, ale aj grafického hľadiska. Takto nejako si predstavujem výučbové materiály pre učiteľov a žiakov od štátnych organizácií či univerzít. Opäť sa ukazuje, že Česi sú ďaleko pred nami.

Digigram

Rozvoj digitálnej gramotnosti patrí k dôležitým cieľom vzdelávania v 21. storočí. V ideálnom prípade je využívanie digitálnych technológií včlenené priamo do vyučovacích predmetov a nie je samoúčelné. Množstvo zaujímavých metodík pre rôzne predmety bolo na Slovensku vytvorených v rámci národného projektu IT akadémia. V Česku je podobne zameraný projekt Podpora rozvoje digitální gramotnosti, do ktorého je zapojených deväť pedagogických fakúlt a učitelia z praxe. Doterajšie výstupy z projektu sú dostupné v tomto zozname. Nevidel som zďaleka všetky, ale metodiky pre geografiu sú na špičkovej úrovni. Až ma mrzí, že nie som ich autorom. Pozrite si navrhované scenáre pre vaše predmety a v novom školskom roku ich určite vyskúšajte. Žiaci budú isto nadšení.

Cez leto na Slovensku? 

Na dovolenku pri mori môžeme toto leto asi zabudnúť. Nevýhoda môže byť výhodou. Berte to ako príležitosť lepšie spoznať Slovensko. A to aj miesta, ktoré ostávajú pre väčšinu turistov skryté. Nájdite stovky až tisíce zaujímavých lokalít, ktoré stoja za návštevu, pomocou turistických stránok s interaktívnymi mapovými sprievodcami. Výborným pomocníkom pri plánovaní výletov do blízkeho i vzdialenejšieho okolia sú stránky ako slovenskycestovatel.sk alebo vypadni.sk. Ak navštívite Banskú Štiavnicu a jej okolie, určite oceníte detailnú interaktívnu mapu na regionsitno.sk. Za pozornosť stoja aj stránky jednotlivých Oblastných organizácií cestovného ruchu – napríklad Hont alebo Novohrad a Podpoľanie

Tipy na výlety po Slovensku nájdete aj v cestopise
To najkrajšie, čo na Slovensku máme.

Surfujte s nami: Jún 2020

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top