Katastrofa v knihe

Ak budeme vychádzať z tvrdenia, že knihy nám majú robiť radosť, Pán Guľôčka s podtitulom Krídla od Wojciecha Widlaka nás poteší menami. Kačka s menom Katastrofa musí vyvolať úsmev. Možnosti tohto mena využil naplno aj autor v texte Telefón. Pánovi Guľôčkovi, ktorý nerád nakupuje vo veľkých obchodoch, robí spoločnosť pes, ktorý má však nečakané meno Pľuzgierik. Mucha s menom Bzuk-Bzuk komunikuje so svetom veľmi realisticky – vydáva len zvuky bzuk, bzuk.

Kniha vzbudzuje dojem, že bude ladená komicky, čo znásobujú ilustrácie. Nie je to však pravda. Nebojte sa, zasmiať sa dá aj tu. Ak by som túto knihu mal prirovnať k inej, bola by to zrejme Tuláčik a Klára od Erika Grocha. Texty nie sú postavené na príbehu, ale na niečom, čo v dnešnej extrovertnej dobe chýba – na citlivosti, na snahe ponoriť sa do vlastného vnútra a rozmýšľať. Za jednoduchým príbehom je vždy skrytá alegória a bude zaujímavé sledovať, či ju bude detský čitateľ schopný uvidieť. Nemusíte sa však báť, nie je to prvoplánová výchovná kniha, ktorá deťom prikáže, ako sa musia správať. Pán Guľočka predstavuje rozhľadeného dospelého, Katastrofa dieťa rýchlejšie konajúce ako mysliace, Bzuk-Bzuk dieťa, ktoré nerozpráva a snažíte sa mu aj napriek tomu porozumieť. 

Kniha je aj ekologická, spôsobuje ju časť, v ktorej je šikovne popísaný náš vzťah k veciam, ktoré sme si obľúbili a nedokážeme ich vymeniť za nové. Áno, tí druhí budú o nás hovoriť ako o zberačoch a neporiadnikoch. Veľmi pekne je tu zachytené, ako vieme druhých usmerňovať, čo by mali robiť. Až keď to zabolí nás, vieme si uvedomiť, že takmer každý z nás vlastní vec, ktorá je za zenitom životnosti, no viaže nás k nej citový vzťah a nedokážeme sa od nej odpútať.

S deťmi sa zrejme budeme rozprávať aj o vlastných strachoch – pri cestovaní výťahom. Tu je príslušná časť veľmi vydarene graficky znázornená. Na záver by bolo dobré odhadnúť vekovú skupinu, pre ktorú je táto kniha vhodná, porozumejú jej aj deti predškolského veku. A tí, ktorí si chcú čítať knihy v správnom poradí, mali by si prečítať prvú knihu Pán Guľočka, aj keď v tomto prípade, texty v knihe na seba priamo nenadväzujú.

Katastrofa v knihe

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top