Kniha pre deti?

Kniha pre deti?

 Kniha, ktorá svojimi ilustráciami vyzerá ako prvoplánový horor vo mne nevzbudila veľa nadšenia. Keď sa v príbehu objavil netvor v podobe stromu, bol som znechutený. Hlavná postava, trinásťročný chlapec Conor, sa ho však nezľakne a povie mu, že videl aj horšie. Nastane tak zvláštna situácia. Fantazijný horor nie je až taký strašný v porovnaní s tým, čo Conor zažíva v realite – jeho mama postupne zomiera na rakovinu a on si to odmieta priznať. V tejto chvíli kniha začína naberať na sile.

V škole Conora šikanujú, nemá priateľov, otec žije so svojou novou rodinou a uteká pred synom. Conor skončí u babky, s ktorou sa v láske príliš nemajú, takže je hrozivo sám a jeho najlepším a jediným priateľom je netvor, ktorý mu dáva nádej a rozpráva mu príbehy. Táto kniha zatrasie naozaj každým. Smútok a bezmocnosť doľahne na čitateľa. Okolie sa síce ku Conorovi správa ohľaduplne, nikto mu však nevie pomôcť, takže chlapca nakoniec ignorujú, aby sa pri ňom neocitli v rozpakoch. Conor im navyše svojím správaním nič neuľahčuje. Ako sa však dá pomôcť chlapcovi, ktorému zomiera mama?

Sila textu a príbehu

Conor na radu netvora rozbíja veci, zmláti toho, kto ho šikanuje a my mu úplne rozumieme, dáva to zmysel a možno nám to pomôže vysvetliť čudné správanie niekoho z nášho okolia. Stále verí, že sa stane zázrak a mama sa zázračne vylieči. V tomto je kniha veľmi silná, rozumieme dôvere v zázračný liek v poslednej chvíli, no zároveň sme racionálne skeptický. 

Kniha Sedem minút po polnoci má dvoch autorov, jednou je Siobhan Dowd, ktorá napísala všetky svoje knihy, keď ochorela na rakovinu a väčšina kníh jej vyšla posmrtne. Námet tejto knihy po jej smrti spracoval do knižnej podoby až Patrick Ness, čo smútok knihy ešte znásobí.

V našej kultúre nie sme príliš ochotný pracovať so smrťou, najmä v detskej literatúre to bolo doposiaľ tabu, v poslednej dobe sa však objavilo množstvo kníh, ktoré sa smrťou z rôznych pohľadov zaoberá. Táto kniha rozhodne nie je tou, kde zomiera postava, pre ktorú je to zaslúžený trest, tuná zomiera niekto, kto by určite mal žiť, lebo ho potrebuje syn. Ness a Dowd síce priniesli smrť cez fantasy text, no o to väčšia je sila textu, keď si uvedomíme, že tento únik pomáha malému chlapcovi spracovať ťarchu, ktorá na neho doľahla. Zároveň sú tu naznačené aj fázy, ktorými prechádzame, keď nám pred očami zomiera niekto blízky.

Je to naozaj ťažká kniha, ktorú väčšina ľudí odmietne dať do rúk deťom, no je to nesmierne silná kniha, ktorá možno pomôže pochopiť a zabráni nám robiť z ľudí neviditeľných. 

Kniha pre deti?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top