Recenzia knihy Včely od Piotra Socha
Koľko toho viete o včelách? Nezaskočia vás už bežné detské otázky a vy ostanete v pomykove? Koľko včiel je v úli? Ako dokážu komunikovať? Vyhynie ľudstvo bez včiel? Vraj to s touto hrozbou, ktorú predstavuje vyhynutie včely medonosnej a následné neopeľovanie rastlín, nie je až také vážne, včely údajne až takým kvalitným opeľovačom nie sú. Mucha je v tomto omnoho úspešnejšia, väčšinu kvetov opelí ona. Včela slúži hlavne ako propagátor dôležitosti hmyzu. Nebojte sa, táto kniha o včelách však nebude oberať deti o ilúzie.
Najlepším riešením je dať knihu Piotra Socha Včely deťom priamo do rúk. Bude to možno veľký problém, lebo je naozaj veľkoformátová. Ilustrácia na prebale poteší aj najmenších, keďže môžu na obrázku sledovať, ktoré včely na nohách nesú peľ. Deti sa možno pri jej čítaní zamyslia aj nad rodovou nespravodlivosťou – trúdy majú len jedinú funkciu a čaká ich pohodlný život. Začiatok zimy je však pre nich krutý a znamená smrť. Pokiaľ nie ste včelár, určite sa aj vy dozviete nové informácie o tomto hmyze. Kariéru v úli môžu robiť len ženy a včelia matka je neľútostná ku konkurentkám a bez váhania ich zabíja. Mládež zas poteší fakt, že mama sa vyprace z úľa a prenechá ho svojim potomkom.
Včelia komunikácia je zaujímavý rébus a tu by som si vedel predstaviť aj dramatizáciu a vytvorenie hry. Natáčanie sa smerom k slnku a tvorenie osmičky, kde druhá včela musí dešifrovať tanec a nájsť zdroj nektáru, môže byť dobrou zábavou a tréningom skupinovej spolupráce.
História včiel je ešte komplikovanejšia, deti systematické okrádanie včely ľuďmi nebudú vnímať, no to, že kedysi sme jedli nielen med, ale aj samotné včely, už asi neodtajíme. V stredoveku sa včela používala ako zbraň, keď sa úle zhadzovali na nepriateľské vojská. Informáciu o tom, že včely čakajú celú zimu, aby mohli ísť na záchod, by zas učitelia mohli použiť pri žiakoch domáhajúcich sa návštevy toalety.
Včely lietajú len na vzdialenosť 2 – 3 kilometrov, dlhšia trasa je pre ne neefektívna, ľudia však aj v tomto smere dokážu byť vynaliezaví a úle presúvať. Za povšimnutie stojí čoraz tradičnejší podnikateľský plán, kde sa zarába okrem tradičných včelích produktov aj na prenájme úľov poľnohospodárom, ktorí potrebujú opeliť rastliny. Ekologickému aspektu sa kniha nevyhýba, včely vymierajú, zabíjajú ich pesticídy a monokultúrne polia im počas celého roka nedokážu poskytnúť dostatok potravy. Keďže včely dokážu zahnať aj slona – používajú sa na stráženie polí pred slonmi – hádam sa im podarí odolať aj útokom omnoho menšieho tvora – človeka.