Učiteľka geografie pozvala do školy cestovateľov, ktorí pripravili netradičné vyučovanie
V našej škole sa zastavil trojčlenný tím nadšencov z neziskovej organizácie SEEDS. Žiaci sa tešili, že sa v tento deň veľmi nezadýchajú pri učení, no opak bol pravdou. Netrvalo dlho a interaktívne prednášky všetkých prítomných postupne a nenápadne vtiahli do deja. Prednášajúci boli skúsení cestovatelia, ktorí vďaka spôsobu podania vybranej témy a svojej autentickosti, prinútili nejedného zo žiakov, viac sa zamyslieť a uznať, že aj toto je spôsob, ako sa dajú získať nové informácie a vedomosti. O čom sme diskutovali?
Cestovanie v čase do roku 1989
S touto témou sa zblížili žiaci druhého ročníka gymnázia a sexty. Chceli sme im priblížiť 30. výročie Nežnej revolúcie a historické udalosti, ktoré jej predchádzali (rozdelenie Európy po 2. svetovej vojne, výstavba Berlínskeho múru, udalosti roku 1968 a sním spojená okupácia, život obyvateľov v Československu).
Zmeny v spoločnosti nám očami malého dievčatka, ktoré novembrové udalosti na vlastnej koži prežívalo, pútavo vyrozprávala Eva Ohrablová. Spestrením boli aj predmety, piesne či niektoré dekorácie z domácností, na ktoré by si skôr spomenuli učitelia alebo rodičia ako žiaci. Podstatné z toho, čo nám rok 1989 priniesol však bolo to, že sloboda nie je samozrejmosť a zaslúži si našu neustálu pozornosť.
Ľudia knihy – spoznávanie Blízkeho východu
Skupina žiakov z kvarty, kvinty a 1. A pracovala s témou rozmanitosti kultúr, náboženstiev a národov na Blízkom východe, ktorá je taká pestrá, že obyvateľom prináša nielen radosť zo života, ale často aj smútok, zlo a nenávisť. Skúsený cestovateľ Peter Rea, ktorý tento región sveta často navštevuje, žiakom porozprával o histórii tejto časti sveta, o pamiatkach svetového významu, o náboženstvách pochádzajúcich z Izraela. Atmosféru dotvorila aj možnosť vyskúšať si kippu – židovskú pokrývku hlavy pre mužov či možnosť nahliadnuť do biblie či koránu písaného v arabskom jazyku. Maškrtné jazýčky potešila ochutnávka regionálnych dobrôt: chalva – sladkosť prevažne zo sezamových semienok a medu, maces – nekvasený chlieb typický pre židovskú kultúru. Vône a chute Blízkeho východu dali príjemnú bodku za naším putovaním na skok od Európy.
Veľká päťka Afriky
Prírodné scenérie Afriky zaujali najmladších žiakov z prímy a sekundy. Mirka Badinská priblížila žiakom prírodné zaujímavosti afrického kontinentu – život na savane, v pralese i na púšti, typické znaky niektorých živočíchov i to, aké je to zažiť ozajstné safari. Top témou bola veľká päťka – lev, leopard, nosorožec, slon a byvol. Zvedavci sa pýtali i dopĺňali už nadobudnuté informácie. Oko zas potešili suveníry vyrobené z tropického dreva.
Bol to príjemný cestovateľský deň, ktorý v nás doznieval ešte niekoľko dní, čoho dôkazom boli aj diskusie a zvedavé otázky žiakov, ktoré vyplynuli často až po prednáškach, no ostal na ne priestor na iných vyučovacích hodinách.
Miroslava ČOPOVÁ, Gymnázium A. H. Škultétyho, Veľký Krtíš