Kocúr leteckým inštruktorom

Kniha O rackovi a kočce, která ho naučila létat od Luisa Sepúlveda v sebe skrýva dva možné problémy. Prvým pre dnešné deti už zrejme bude, že má len český preklad a druhý problém naznačuje priamo názov. Žiadame od beletristických textov aj informačnú presnosť? V tomto prípade táto kniha detského čitateľa zavádza, keď sa tvári, že vtáčie mláďatá ich rodičia učia lietať. Nie je tomu tak. Ak akceptujeme princíp animovanej rozprávky a nebudeme sa pohoršovať, ako našimi deťmi niekto manipuluje, príbeh si obľúbime. Znudenému kocúrovi Zorbasovi pristane na balkóne čajka, ktorá sa dostala z ropnej škvrny a poslednú vec, ktorú v živote spraví, je, že znesie vajíčko. Zorbas jej pred smrťou prisľúbi postarať sa o vajíčko a budúcu čajku je rozhodnutý naučiť aj lietať. Kocúr ako rodič musí riešiť závažné technické problémy. Prvým je vysedenie vajíčka. Nasleduje kŕmenie a lietanie. Rodičovský mačací tím sa medzitým rozrastie a snaží sa cenné rady čerpať z ľudských kníh. Vtipným vyvrcholením je mačka, ktorá nevie lietať, no dáva zaručené rady čajke odborným technickým jazykom. Výsledkom je frustrovaná čajka, ktorej musí pomôcť iný nelietajúci tvor. A zabudnú na to najdôležitejšie – pristávanie. Toto je najnáročnejšia časť lietania, to však už kniha nerieši. Ako sa to má robiť, ukážu husi z predchádzajúcej knihy. Zorbas si ju mal prečítať.

Kocúr leteckým inštruktorom

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top