Zalietajte si s husami

Je hus naozaj hlúpa? Aká je pravda o husom pochode? Ak máte dieťa alebo dospelého, ktorého trápia takéto otázky, ideálna je pre neho kniha Rok husi divej od držiteľa Nobelovej ceny za medicínu Konrada Lorenza. Kniha zachytáva jeho ročný pobyt s divými husami a keďže je to etológ, detailne si všíma správanie zvierat, v tomto prípade husí. Kniha môže byť dobrým priestorom na sexuálnu výchovu. Správanie husí ma prekvapivo veľa spoločného s tým ľudským. Aj keď sú si husi verné, vznikajú rôzne trojuholníky a husie spoločenstvo pokročilo tak, že akceptuje aj homosexuálne zväzky. Rieši sa tu žiarlivosť a sociálne postavenie. A máme tu aj náznak segregácie, je dôležité, do akej rodiny sa húsa narodí, lebo to určí jeho postavenie. Lorenz s husami naozaj žil, brodil sa v rieke, mokol na daždi, stal sa rodičom svojich husí. A naozaj platí, že hus svojho rodiča nasleduje. Nesmie ju však sklamať. Bohatá obrazová príloha zas ponúka možnosť sledovať život husí ako statický dokumentárny film a čítať si len komentáre k fotografiám. 

Kniha je písaná odborníkom pre širokú verejnosť, ucelený príbeh v nej nenájdete, je to naozaj záznam roku života kŕdľa husí pri rieke Alm. Po prečítaní však budete vedieť odpovedať na husie otázky bez husej kože. Dokáže vysedieť domáca hus vajce divej husi? Dá sa komunikovať s húsaťom vo vajíčku? Čo je najťažšie pri učení sa lietania? Učia rodičia husi lietať? Kedy dospelá hus nelieta? Prajem vám úspešný čitateľský let.

Zalietajte si s husami

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top