Stroj na jednotky?

Dostal som takýto mail. Keďže Zborovňa je pomerne rozšírená záležitosť a predplatila si ju nielen naša škola, určite dostali mail aj tisíce iných učiteľov. Dovolím si preto takto verejne zareagovať. 

Stroj na jednotky je názov, ktorý by mal rozumného človeka odpudiť – ale zároveň vystihuje produkt. Po prvé jednotky nie sú zmyslom vzdelávania, po druhé nemali by byť dosiahnuteľné strojovo. Ak niekomu čokoľvek z toho pripadá lákavé, mal by sa nad sebou zamyslieť. 

Je to vraj moderná forma domáceho precvičovania. Moderná má byť asi tým, že prebieha na počítači. Inak, precvičovanie samotné je asi také moderné ako žehlička naplnená uhlíkmi. Takže dostávate modernú žehličku na uhlíky. Že precvičovanie u nás na rozdiel od žehličky na uhlíky stále letí a produkt sa dobre predáva? Aj to je obraz toho, ako zle na tom naše vzdelávanie je. Tú biedu pekne zhrnuli aj v samotnom
maile: „V dnešnej uponáhľanej dobe, keď sa rodičia často spoliehajú na médiá, má práve takéto domáce precvičovanie svoje opodstatnené miesto.“ Len dumám, v čom je tá opodstatnenosť. 

Aha, už mi to došlo. Je to napísané o kúsok nižšie. „Registráciu a platbu vykonávajú rodičia…“ Aby bolo jasné, Zborovňa je podnikateľský produkt. Je v poriadku, ak predávajú to, čo ľudia chcú kúpiť a je v poriadku, že to propagujú aj takýmto mailom. Zaráža ma skôr ten trhový úspech a ešte viac ma zaráža, ak im naozaj funguje marketing, že to ponúkajú žiakom učitelia. Ak učiteľ odporučí žiakovi, aby si zakúpil Stroj na jednotky a stotožňuje sa s tým, že úspech vo vzdelávaní je založený na precvičovaní, príde mi to asi rovnaké, ako keby lekár odporučil pacientovi púšťanie žilou. Akože nemusíme zakazovať liečivé bylinky proti rakovine ani homeopatiu, ani to púšťanie žilou. A rovnako ani stroj na jednotky a precvičovanie. Ale som rád, že aspoň v medicíne je mainstream niekde inde. V školách, zdá sa, je stále mainstreamom zmeniť stravovanie a „vykadiť rakovinu“.

Stroj na jednotky?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top